F1 2021’in Tepkilere Neden Olan Pilot Kartları Belli Oldu!

F1 2021 oyunun çıkmasına bir haftadan az bir süre kalmasına rağmen oyunla ilgili yeni haberler de gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz ay yayınlanan bir video ile aslında bir çok konuda bilgi sahibi olmuştuk. Bunlar hakkındaki detaylı bilgileri F1 2021 Oyunu İçin Yeni Detaylar Ortaya Çıktı! isimli içeriğimizden okuyabilirsiniz. Bu sefer F1 2021’de kullanılacak pilot kartları karşımıza çıkıyor. Peki nedir bu kartlar ve kim hangi değeri almış?

Geçtiğimiz haftalarda YouTube’daki resmi Formula 1 kanalında Kimi Raikkonen & Antonio Giovinazzi, Pierre Gasly & Yuki Tsunoda ve George Russell & Nicholas Latifi’nin kendi takım arkadaşlarının puanlarını tahmin etmeye çalışmasıyla ilgili bir video izlemiştik.

Bu video sayesinde oyunda kullanılacak kartlardan altı tanesini görmüş olduk. Kalan kartlar ile ilgili de EA kendi web sitesinde bilgileri oyunseverler ile paylaştı.

Oyunda bulunan pilot kartları pilotların oyun içerisindeki bazı değerlerini gösteriyor. Bunlar tecrübe, yetenek, farkındalık, hız (saf hız) ve genel ortalama. Bunun yanı sıra kontrat değeri ve maaşı gibi değerlere de ulaşabiliyoruz. Peki bu değerler nerede işimize yarayacak?

Oyun içerisinde kendi takım arkadaşınızı belirlemek istediğiniz zaman bu değerlere göre karar verebileceksiniz. Tabi burada dikkat etmeniz gereken çok önemli bir nokta var. Bu sene bu kartlarda bulunan değerler sabit değil; pilotların oyun başında alacakları değerleri.

Daha önceden sabit olan bu değerler artık F1 2021 oyunu ile sezon içerisindeki pilotların başarısına göre değişkenlik gösterecek. Yani, takım arkadaşlarınızı seçerken sezon içerisindeki güncel durumlarına göre karar vermeniz daha doğru olacaktır.

f1 pilot kartları alonso- teknolojiorg

Kartlar Neden Tepki Çekti?

Kartlarda bulunan değerlerden bazıları çok mantıklı ancak bazıları çok da mantığa sığacak gibi değil. Örneğin, tecrübe kısmında Kimi Raikkonen ve Fernando Alonso’nun tecrübe değerleri 99 olarak girilmiş. İki yaşlı kurdun bu dereceyi almaları çok normal. 7 kez dünya şampiyonu Sir Lewis Hamilton ise 92 puan almış.

Yetenek kısmında ise Max Verstappen ile Lando Norris 96 puan ile en yüksek puan alan iki pilot olmuş. Burada tepki çeken isim aslında Lando Norris. Çünkü, Lewis Hamilton’ın 94, Lando Norris’in 96 olması oyunseverler ve Formula 1 fanları tarafından tepki görmüş.

Lando Norris’in bu seneki performansına bakacak olursak minimum 94 alması gerektiği düşünülebilir. Zira kendisi geleceğin şampiyonları arasında gösterilen isimlerden. Fakat şu an için bir Max Verstappen olmadığı da kesin.

Bir diğer tepki çeken kısım ise farkındalık bölümü olmuş. Valterri Bottas, Lando Norris, Pierre Gasly ve George Russel 99 farkındalık puanına sahip. Ancak, Hamilton 89 puan almış.

Oyunun geliştiricileri bunun kazalara karışma ile alakalı olduğunu söylemiş fakat arada bu kadar uçuk puanların olması da biraz şaşırtıcı. Çünkü yıllardan beri Lewis Hamilton kolay kolay yarış dışı kalmadı. Sezon içerisinde alınan sonuçlara göre Bottas’ın Hamilton karşısında bu dereceyi almış olması biraz tepki çekebilir. Bu yıl da F1 2020’de olduğu gibi karşımıza “mutant” bir Bottas çıkacak gibi gözüküyor.

Hız kısmında aslında pilotların saf hız değerleri ele alınmış. Bunun belirlenmesi için de yarış içerisindeki en hızlı turları ve sıralama turlarındaki değerleri etkili olmuş. Burada ilk sırada Hamilton 98 puanla yer alıyor. Ardından, 97 puanla Verstappen takip ediyor.

Overall kısmında ise 95 puanla Max Verstappen ve Lewis Hamilton lider konumda. Pist üstündeki Red Bull ve Mercedes rekabeti oyun içerisinde de devam etmiş. Fakat kartlarda Max Verstappen’in almış olduğu tecrübe puanının 69 olması da şaşırtıcı.

En Yüksekler ve En Düşükler

F1 2021’de yer alacak pilot kartları için en yüksek ve en düşük değerler ise şu şekilde:

PilotlarEn YüksekEn Düşük
TecrübeFernando Alonso & Kimi Raikkonen (99)Yuki Tsunoda (46)
YetenekMax Verstappen & Lando Norris (96)Mick Schumacher & Nikita Mazepin (65)
FarkındalıkValterri Bottas & Lando Norris & Pierre Gasly & George Russel (99)Yuki Tsunoda & Nikita Mazepin (78)
HızLewis Hamilton (98)Nikita Mazepin (66)
OverallLewis Hamilton & Max Verstappen (95)Nikita Mazepin (67)

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bundan 11 yıl önce Beden Eğitimi bölümünden mezun olan Uğur "Benim burada ne işim var?" diyerek kendini teknolojiye ve oyun dünyasına adamıştır. Daha önceden farklı sitelerde ve dergilerde bildiklerini okuyuculara aktaran Uğur sıra teknoloji.org sitesinde diyor!