F1 2021 Oyunu İçin Yeni Detaylar Ortaya Çıktı!

16 Temmuz’da çıkması beklenen F1 2021 oyunu için yayınlanan tanıtım videosu ile oyuna dair yeni bilgiler de gün yüzüne çıkmaya başladı. 16 Haziran tarihinde Codemasters’ın YouTube kanalında yayınlanan videoda birçok ipucu verildi. Şimdi gelin bunları inceleyelim.

Oyuna Dair İlginç Detaylar

Codemasters’ın geliştiriciliğini üstlendiği F1 2021’in yayıncılığını bu sene Electronic Arts aldı ve bununla birlikte oyunda bir çok değişikliğe gidileceği tahmin ediliyordu.

Electronic Arts’ın birçok spor oyunu serisinde kullandığı temayı F1 2021’de de kullanacak olması özellikle F1 hayranlarını heyecanlandırdı. Çünkü bir çok oyunda yer alan hikaye modu F1 serisinde eksik kalan bir kanattı.

Codemasters YouTube kanalında yayınladığı video ile oyunda bir çok yeniliğin olacağının sinyalleri verdi. F1 2021 oyunu için yapılan yenilikler videoda hızlı hızlı geçiyordu. Fakat bunlar öyle hızlı hızlı geçilecek detaylar da değildi.

F1 2021 Oyunu - Mercedes

1- 360 Derecelik Kamera Açısı

Videoda çok hızlı geçilen bir kısımdan gözüktüğü kadarıyla Formula 1 tarafından da kullanılan 360 derecelik kamera açısı desteği olacak gibi gözüküyor. Oyun sonunda, yarışın tekrarını izlerken böyle bir seçeneğin sunulması özellikle içerik üreticilerinin işine çok yarayacaktır.

2- Yeni Hikaye Modu

Oyundaki en büyük değişiklik bu olacak. Videonun sinematik olan kısmında sadece yarış alanında değil padok alanında da takım arkadaşlarımızla hatta rakiplerimizle etkileşime gireceğimiz görülüyor.

Bu etkileşimlerin sinematik olarak mı kalacağını yoksa bizim tercihlerimizle mi ilerleyeceği henüz belli değil. Bu aşamada tercihlerin olması F1 2021 oyunu için çok pozitif bir hamle olacaktır.

Bunun dışında padok alanı ile sınırlı kalmayacak! Çünkü videonun bir sahnesinde ev ortamı gibi bir ortamda konuşmaların yapıldığı görülüyor. Bu sayede hikaye modu farklı bir şekil alacak gibi gözüküyor ki bu F1 2021 için büyük bir ihtiyaçtı.

Videoda Alpha Tauri takımından iki aracın sinematik kısımda kaza yaptığı gözüküyor. Bu kısım muhtemelen bizim kontrolümüzde olmayacak. Fakat bunun sonrasındaki aşamalarda tercihlerimize yer verilecek gibi duruyor. Çünkü videoda iki takım arkadaşının yarış sonrası padok alanında birbirlerini ittirdiklerini görüyoruz.

3- Üç Sezon Boyunca?

Oyunda kariyerimize yüksek ihtimalle 2019 yılında F2’den başlayacağız ve önce 2020, daha sonra da 2021 sezonunu oynayacağız. Bunu videodan rahatlıkla anlayabiliriz. Çünkü önce F2 araçlarını görüyoruz, ardından Renault takımının da olduğu bir basın toplantısı görüyoruz.

Bildiğiniz üzere Renault takımı artık F1’de yok. Onların yerine Alpine takımı var. Zaten basın toplantısındaki masanın önünde de F1 2020 logosunu görüyoruz. Bu basın toplantılarında da cevaplar tercih olarak sunulabilir.

F1 2021 Oyunu - RedBull

4- Beş Farklı Takım Tercihi

Videonun ilerleyen kısımlarında “5 Farklı Takım Tercihi” yazısını görüyoruz. Muhtemelen F2’den F1’e geçerken bu beş takımdan birisini seçmemizi isteyecekler.

Bu takımlar Racing Point, Alfa Romeo, Haas, Williams ve Alpha Tauri. Bu takımlardan birisini seçerek 2020 sezonuna başlayıp oradan da belki aynı takımla ya da bir transfer ile farklı takımlarla da yarışabiliriz.

6- İki Kişilik Kariyer Modu!

Videoda “Two player Career” yazısını görünce heyecanlanmamak elde değil. Bu kariyer modu iki şekilde olabilir. Co-op şekilde arkadaşınızla, birlikte ya da birbirinize rakip olarak kariyer modu oynamak çok zevkli olacaktır.

7- Arayüz ve Grafik Tasarımları

Yarış zamanları dışında araçları ve fabrikaları geliştirdiğimiz R&D ekranında tasarımların farklı olduğunu görmek mümkün. Fakat ana menü görünümü için aynı şeyleri söylemek pek mümkün değil. Sadece bizlere “mor sektörleri” hatırlatan mor rengi hakim.

Çim modellemeleri ciddi anlamda değişmiş. Artık zeminin çim mi yoksa boya mı olduğunu uzaktan anlamak daha kolay olacak.

Resource Points ekranında da departman adları aynı şekilde yazıyor. Fakat bu yazılar görseller ile de desteklenmiş.

Hatta burada yazan “Drive a clean sector” yazısı sayesinde özel yarış görevleri olacağını ve bunlara karşılık RP ya da ekstra geliştirmelerde kullanacağımız RP’lerin indirimli olarak verileceğini görebiliriz.

Güncelleme ekranlarında F1 2020 oyununda sadece güncellemenin ne zaman olacağını belirten bir yazı varken F1 2021 oyununda buna ait özel ve daha detaylı bir ekran olduğunu görüyoruz. Antrenman ekranı ise biraz daha detaylı ve güzel görsellerle kaplanmış.

8- Güncellenen Sürücü Puanları

Daha önceden sabit olan sürücü puanları artık yarışlar ile beraber aktif olarak değişkenlik gösterecek. Örneğin Hamilton kazandıkça artı puan alırken yarış dışı kaldığında ya da daha gerilerde bitirdiğinde bu puanlar güncel olarak değişkenlik gösterecek. Bu sayede oyunda takıma yapacağımız yeni pilot sözleşmeleri aşamasında daha güncel bilgilere ulaşabileceğiz.

F1 2021 Oyunu - Yarış

9- Efsaneler Oyuna Dahil Oluyor!

Digital Deluxe Edition yazan kısımdan anlayacağımız üzere oyunda Senna, Rosberg, Button, Schumacher gibi efsaneleşmiş pilotları da yeniden görebileceğiz. Kim bilir belki de Mick ve Michael Schumacher ile baba-oğul takımı yapabiliriz. Muhtemelen bu karakterleri My Team kısmında göreceğiz.

10- Departmanlara Özel Toplantılar

Formula 1’de bilindiği üzere takım içerisinde farklı departmanlar var. Gerçek hayatta pilotlar departmanların düzenlediği toplantılara katılarak geliştirmelere yardımcı oluyor. F1 2021 oyunu oyunculara bunu yaşatacak.

Videonun bir kısmında Dayanıklılık Departmanı yaşadığı bir sıkıntı için bizimle görüşmek istediğini bildiriyor. Bu da çok güzel bir detay olarak oyuna yansımış. Bununla beraber yine farklı departmanların hayır işleri yapmamız konusunda bize tavsiyelerde bulunduğunu da görüyoruz.

F1 2021 için şimdilik ortaya çıkan detaylar bu şekilde. 16 Temmuz’da çıkacak oyun şu an için Steam’de ön satışta ve 419,99 TL’lik fiyat etiketine sahip. Oyunu Deluxe Edition olarak satın almak isterseniz de %10 indirim ile 476,99 TL’ye satın almak mümkün.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bundan 11 yıl önce Beden Eğitimi bölümünden mezun olan Uğur "Benim burada ne işim var?" diyerek kendini teknolojiye ve oyun dünyasına adamıştır. Daha önceden farklı sitelerde ve dergilerde bildiklerini okuyuculara aktaran Uğur sıra teknoloji.org sitesinde diyor!