Epic Games Şirket Değeri 17,3 Milyar Dolara Ulaştı

Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
İçindekiler

Fortnite oyununun arkasındaki video oyun devi Epic Games’in Perşembe günü yaptığı açıklamaya göre, 1,78 milyar dolarlık bir fon anlaşmasının ardından Epic Games şirket değeri 17,3 milyar dolara ulaştı. Bu fonun içinde Sony tarafından Temmuz ayı başlarında açıklanan 250 milyon dolarlık bir yatırım da bulunuyor. Bu anlaşmanın ardından Sony, Çinli teknoloji şirketi Tencent Holdings Limited tarafından desteklenen Epic Games’ten %1,4’lük azınlık hissesi aldı.

Epic Games’in yükselmesinin en büyük sebeplerinden birisi ise Fortnite’dır. Fortnite’ın gün geçtikçe popülaritesinin artması sayesinde şirket, 150 milyar dolarlık oyun endüstrisinde dikkate alınması gereken bir güç oldu. Epic Games’in belirttiğine göre Battle Royale tarzında bir oyun olan Fortnite, 350 milyondan fazla oyuncuya sahip. Oyun ücretsiz olmasına rağmen kozmetik ürünler için oyun içi satın alım özelliği vardı. Bu sayede firma ücretsiz bir oyun modeli ile büyük bir gelir kaynağını yaratmış oldu.

epic-games-şirket-değeri-fortnite-yapımcısı

Epic Games’in en büyük başarısı sayılan şey Fortnite olabilir fakat şu andaki ününü Unreal Engine oyun motorunun yazılımını yapmakla kazandı diyebiliriz. Birçok oyunda kullanılan ve oyuncular tarafından beğenilen oyun motoru, Epic Games’in de birçok oyununda kullanıldı. Ayrıca şirket, Epic Games Store adı verilen çevrim içi video oyun mağazasına sahip. Epic Games Store, Valve Corporation’ın çevrim içi mağazası olan Steam ile büyük bir rekabet halinde.

Epic Games Faaliyet Karında da %428’lik Artış Yaşadı

Pandemi karşısında video oyun endüstrisinde büyük bir patlama yaşandı. Epic Games ise bu talepteki artıştan oldukça iyi faydalandı. Örneğin Perşembe günü, Animal Crossing: New Horizons oyununun satışları neredeyse iki katına çıktığı için yılın ilk çeyreğinde şirketin faaliyet karında %428’lik bir artış kaydedildi.Birçok destekçisi olan Epic Games, 1,78 milyar dolarlık fon ile daha başarılı işlere imza atacağını söyledi. Epic Games sözcüsü TheWrap’e verdiği demeçte alınan fonu Epic Games’in; Unreal Engine, Epic Online ve Epic Games Store da dahil olmak üzere dijital ekosistemini genişletmek için kullanacağını söyledi. Herkes tarafından desteklenen Epic Games, mevcut yatırımcılarının da fona destek amaçlı yatırımlarını artırdığını söyledi. Epic Games’in kurucusu ve CEO’su Tim Sweeney Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Finans topluluğundaki liderlerin desteğine sahip olmak ve onları Epic Games ailesinin bir parçası olarak görmekten çok mutluyuz. Epic Games’in gerçek zamanlı 3D teknolojisi; yüz milyonlarca insanı birbirine bağlayan hizmetler ve adil bir iş modeli sunan dijital bir mağaza kullanarak yeni bir dijital ekosistem oluşturma çabalarını hızlandırıyor.” dedi.

2018 yılında 15 milyar dolarlık Epic Games şirket değeri, 2020 yılında 17,3 milyar dolara çıktı. Firma bu açıdan kabaca %19’luk bir tırmanışa sahip. Gün geçtikçe değerlenen ve başarılı işlere imza atan Epic Games’in geleceği parlak görünüyor ve birçok farklı kesimden destek almaya devam ediyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bu içerikler de hoşunuza gidebilir!

OneDrive-bulut-depolama

Microsoft OneDrive: Bulut Depolama Hizmeti

Microsoft OneDrive, Microsoft’un tüm dosyalarınızı aynı yerde depolamanıza, dosyalarınıza istediğiniz yerden ulaşmanıza ve başkalarıyla paylaşmanıza olanak sağlayan, Microsoft 365’in uygulamalarıyla sorunsuz bir

Artemis Programı

Artemis Programı: İnsanlığın Ay’a Dönüşü

Ay, 1950’lerin sonunda Uzay Çağı başladığında insanların Dünya’nın ötesinde ulaşmaya çalıştığı ilk yerdi. O zamandan beri Ay’a, yarım düzineden fazla ülkeden 100’den

ces-2021

CES 2021: 11-14 Ocak’ta Dijital Gerçekleşecek

Her sene Ocak ayının ilk günlerinde gerçekleşen Tüketici Elektroniği Gösterisi (İng. Consumer Electronics Show), 2021 yılında da COVID-19 önlemleri çerçevesinde gerçekleşiyor. 11-14

Bizi Takip Edin!

Yorum yapın