En Pahalı NFT Örnekleri – 2024

En pahalı NFT örnekleri listemiz ile karşınızdayız. Son yılların en öne çıkan konularından birisi şüphesiz NFT oldu. Bu yeni dijital kavram birçok sanatçının hayal edemeyeceği seviyede kapılar açtı. Ayrıca şimdiye kadar ortaya çıkmamış sanat eserlerinin de toplumla buluşmasını sağladı.

Sizler için NFT’nin ne olduğunu açıklayan bir içeriği daha önce hazırlamıştık. Ancak orada yer alan NFT örnekleri sınırlı sayıdaydı. Şimdi ise piyasada en çok rağbet görmüş ve en yüksek ücretlere sahip NFT örnekleri ile bir liste hazırlamaya karar verdik. Bu listenin zaman içerisinde değişebileceğini belirtelim. Böyle bir durumda da yeni NFT örnekleri listeye dahil olacak.

Buna ek olarak NFT nasıl yapılır konusunda da kapsamlı bir içeriği sizler için hazırlamıştık. Eğer listemizdeki NFT örneklerine benzer eserler ortaya koyuyorsanız belki de NFT olarak sunmayı düşünebilirsiniz. Bunun için gerekli olan tüm bilgileri ise hazırladığımız içerikte bulabilirsiniz.

En Pahalı NFT Örnekleri – 2023

Listemizde ucuzdan pahalıya doğru bir sıralama yaptık. Bu kapsamda en pahalı NFT örnekleri listenin en sonunda yer alıyor. Şimdi lafı daha da uzatmadan NFT örnekleri listemizi incelemeye başlayalım. İşte karşınızda şimdiye kadar satılmış en pahalı NFT örnekleri:

Rick and Morty Collection – 2.000.000 Dolar

Adından da anlaşılacağı üzere Rick and Morty dizisiyle bağlantılı bir NFT listemizde yer alıyor. Tam olarak 2 milyon dolar değerindeki bu NFT koleksiyonunu ortaya çıkaran sanatçı ise Justin Roiland olarak ifade ediliyor. Kendisi aynı zamanda Rick and Morty dizisinin de yaratıcılarından birisi.

Koleksiyonda yer alan Smintons isimli eserde Justin Roiland’ın The Simpsons dizisindeki karakterleri kendine özgün kalemiyle çizdiğini görmek mümkün. Ayrıca bu NFT’nin satışından elde edilen gelirin bir bölümü Los Angeles şehrindeki evsizlere yardım amacıyla bağışlanmış.

İlk Tweet – 2.900.000 Dolar

En pahalı NFT örnekleri arasında yer alan bir başka eser ise Jack Dorsey tarafından paylaşılan ilk Tweet oluyor. Aynı zamanda bu Tweet’in ilk NFT örnekleri arasında da yer aldığını belirtmekte fayda var. Bir başka deyişle çok geniş kesimlerin NFT kavramını duymasını sağlayan eserler arasında.

Twitter’ın eski CEO’su ve kurucusu olan Jack Dorsey’nin “just setting up my twttr” yazılı Tweet’i tam olarak 2 milyon 900 bin dolardan alıcı buldu. Sina Estavi tarafından satın alınan Tweet 2022 yılında tekrar satışa sunuldu. 48 milyon dolardan alıcı arayan NFT’ye beklenen ilgi gösterilmedi.

ilk-tweet-en-pahali-nft-ornekleri

CryptoPunk #2338 – 4.400.000 Dolar

Listemizde adını sıkça göreceğimiz bir eser ile içeriğimize devam ediyoruz. CryptoPunk Collection olarak bilinen NFT koleksiyonundan bir parça 4 milyon 400 bin dolara satıldı. Matt Hall ve John Watkinson tarafından tasarlanan ve 10.000 eserden oluşan koleksiyonun 88 zombisinden birisi olarak dikkat çekiyor. Ayrıca saç şekli itibariyle de kendisine benzer 4 parçadan birisi olması çok yüksek bir fiyattan satılmasını sağlamış gibi gözüküyor.

Stay Free – 5.270.000 Dolar

Listemizin sıradaki eseri ise daha önceki yıllarda adını sıkça duyduğumuz Edward Snowden’e ait. Amerikalı bir bilgisayar bilimcisi ve muhbir olan Snowden, Amerikan Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) gizli belgelerini ifşa etmesiyle de tanınmakta.

Eseri de bu sızıntıyla alakalı bir görse ve metinsel tasvir olarak adlandırılabilir. NSA belgeleri hakkındaki mahkeme kararlarından oluşan bu eser Snowden’in bir portresini oluşturuyor. İfade özgürlüğünü konu alan eserin satış fiyatı ise 5 milyon 270 bin dolar olarak ifade ediliyor. Elde edilen gelirin ise Basın Özgürlüğü Vakfı’na aktarıldığı bilinmekte.

stay-free-en-pahali-nft-ornekleri

A Coin for the Free Man – 5.300.000 Dolar

Listemizde yer alan bir başka eser ise “A Coin for the Free Man” oluyor. XCopy isimli Londralı bir sanatçı tarafından ortaya çıkarılan bu eser de en pahalı NFT örnekleri arasında yer alıyor. Eserin yaratıcısı hakkında ise pek bir bilgiye ulaşmak mümkün değil. Ancak kendisinin gizemli yapısına rağmen NFT dünyasında en çok tanınan isimler arasında yer aldığını belirtelim. Ayrıca bu eserinin satış fiyatı ise 5 milyon 300 bin dolar olarak belirtiliyor.

CryptoPunk #7252 – 5.330.000 Dolar

Daha önce de belirttiğimiz gibi CryptoPunk eserleri listemizde sık sık karşımıza çıkıyor. Koleksiyonun bu parçası ise yalnızca 9 uzaylıdan birisi olması yönüyle dikkat çekiyor. Ayrıca saçı, gözü, altın küpesi ve sakalı da önemli detaylar arasında yer alıyor. Bu eserin öncelikle 2 milyon 500 bin dolardan satıldığını ancak sonrasında 5 milyon 330 bin dolardan alıcı bulduğunu belirtelim.

World Wide Web Kaynak Kodu – 5.430.000 Dolar

En pahalı NFT örnekleri arasında yer alan bir başka NFT ise World Wide Web kaynak kodu oluyor. Tim Berners-Lee tarafından üretilen WWW dünyanın gidişatına etki eden en önemli unsurlar arasında yer alıyor. Bu kapsamda NFT olarak satılmak için son derece yerinde bir eser olduğunu söylemek mümkün.

Tim Berners-Lee tarafından satışa koyulan kaynak kodu diğer eserlerden biraz farklı gibi gözüküyor. Ancak sanat eserlerinin yanında tarihe bu denli damga vurmuş olan kod 5 milyon 430 bin dolardan alıcı buldu. Eserdeki kodun birebir kaynak kodu olmadığı ve hatalar içerdiğini de belirtelim.

CryptoPunk #5217 – 5.440.000 Dolar

Sıradaki isim ise yine CryptoPunk koleksiyonundan bir parça oluyor. Koleksiyondaki 24 maymundan birisi olan bu parçanın dikkat çeken birkaç özelliği daha var. Bir şapka ve altın kolyeye sahip olan eser, koleksiyondaki diğer parçalardan ayrılıyor. Bu sayede 5 milyon 440 bin dolardan alıcı bulduğu ifade ediliyor.

Ocean Front – 6.000.000 Dolar

NFT dünyasına uzak kalsanız bile Beeple ismini en az bir kere duymuş olmanız mümkün. Şüphesiz dünyanın en çok ilgi gören sanatçıları arasında yer alıyor Beeple. Mike Winkelmann ya da daha çok bilinen mahlasıyla Beeple’ın Ocean Front eseri ise listemizdeki ilk Beeple parçası oluyor.

Dijital sanatın ne kadar büyüleyici olabileceğinin bir göstergesi olan bu eser iklim değişikliğine ve küresel ısınmaya göz kırpan bir mesaj içeriyor. Konteynırların üstünde duran bir ağaç ve mantarın yanında yağlı görüntüye sahip bir deniz ile son derece manalı olan bu eser 6 milyon dolardan alıcı buldu. Satıştan elde edilen gelirini ise Open Earth Foundation isimli küresel ısınmayla mücadele eden bir vakfa bağışlandığı ifade ediliyor.

Ocean-Front-en-pahali-nft-ornekleri

Crossroad – 6.600.000 Dolar

En pahalı NFT örnekleri listemizin sıradaki eseri ise yine Beeple’a ait. Eserde yer alan Donald Trump çiziminin üstünde birçok düşmanca mesaj yer almaktadır. Donald Trump’a yönelik hakaretler içeren bu eserin ABD seçimleri sonucuna göre farklı bir şekilde tasarlanma ihtimalinden de söz edilmektedir. Eğer Donald Trump başkanlığı yeniden kazansaydı ateşlerin içinden geçen ve kafasında taç olan bir Trump’tan oluşan eserin ortaya çıkmış olacağı ifade edilmektedir.

CryptoPunk #8857 – 6.630.000 Dolar

Koleksiyonun bu parçasında ise karşımıza bir başka zombi çıkıyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi zombiler koleksiyonun oldukça az bir bölümünü oluşturuyor. Ayrıca bu parçanın gözünde bir üç boyutlu gözlük görmek mümkün. Bu nedenle son derece nadir bir eser olduğu ifade ediliyor. Bu parçanın fiyatı ise 6 milyon 630 bin dolar olarak belirtiliyor. Ancak eserin alıcısı bilinmemekte.

Ringers #109 – 6.930.000 Dolar

Art Blocks tarafından tasarlanan bu koleksiyonun 109 numaralı parçası ise dünyanın en pahalı NFT örnekleri arasında yer almaya hak kazanıyor. Tam olarak 6 milyon 930 bin dolardan alıcı bulan eser 99 bin parçalık bir koleksiyonun en dikkat çekici eseri şüphesiz. Soyut bir eser olarak tanımlayabileceğimiz Ringer #109, Art Blocks’un diğer eserlerinin ilgi görmesini de sağlamış gibi gözüküyor.

Ringers-109

Right-Click and Save as Guy – 7.090.000 Dolar

Daha önce de adını gördüğümüz XCopy, listemizin en üst sıralarında da kendine bir yer edinmiş gibi gözüküyor. Bu eserinde ise Basquiat ile benzer bir estetik anlayış görmek mümkün. Tabii ki XCopy’nin ürettiği versiyonun önemli bir özelliği dijital olması. Tam anlamıylra bir sanat eseri olan “Right-Click and Save as Guy” 7 milyon 90 bin dolardan alıcı buldu. NFT’yi satın alan isim ise Snoop Dogg olarak ifade ediliyor.

right-click-and-save-as-guy

CryptoPunk #3100 – 7.580.000 Dolar

En pahalı NFT örnekleri arasında yer alan bu eser ise CryptoPunk koleksiyonunun geriye kalanından tamamen ayrılmakta. Kafa bandı olan bir uzaylı olması yönüyle son derece nadir. 7 milyon 580 bin dolardan satılmış olan bu eser daha sonra farklı fiyatlarla satışa sunuldu. Fiyatı ise 126 milyon 190 bin dolara kadar yükseldi. Ancak eserin alıcı bulamadığını belirtelim.

CryptoPunk #7804 – 7.570.000 Dolar

Koleksiyonun bir sonraki eseri ise farklı bir uzaylı oluyor. Toplamda 9 adet bulunan uzaylılardan şapkaya, gözlüğe ve pipoya sahip olan bu eser en pahalı CryptoPunk eserlerinden birisi olarak ifade ediliyor. 7 milyon 570 bin dolardan alıcı bulan eser sonrasında çok daha yüksek tekliflerle ile satışa sunuldu. Güncel olarak ise 11 milyon 250 bin dolardan satışta olduğunu belirtelim.

CryptoPunk #4156 – 10.260.000 Dolar

En pahalı NFT örnekleri listemizde yer alan bir başka CryptoPunk eseri ise 24 maymundan birisi olarak dikkat çekiyor. Bunun yanı sıra önemli özelliği ise bandanaya sahip olması oluyor. İlk olarak 10 milyon 260 bin dolardan satılmış olan bu eser sonrasında 3 milyon 310 bin dolardan yeniden alıcı buldu.

en-pahali-nft-cryptopunk
CryptoPunk #3100, #7804, #4156, #7523 ve #5822

CryptoPunk #7523 – 11.800.000 Dolar

En pahalı NFT örneklerine bir başka CryptoPunk eseriyle devam ediyoruz. Bu parçada ise yine bir uzaylı görmek mümkün. Ancak bu uzaylının özelliği ise maske takması oluyor. COVID-19 dönemine gönderme yapan bu eser 11 milyon 800 bin dolardan alıcı bulmuştur.

CryptoPunk #5822 – 23.700.000 Dolar

CryptoPunk koleksiyonundaki en pahalı parça olan 5822 listemizdeki son CryptoPunk eseri oluyor. Yine bir uzaylı olan 5822, bandanasıyla dikkat çekiyor. En nadir parçalardan biri olan bu eser 23 milyon 700 bin dolardan alıcı bulmuştur.

Human One – 28.985.000 Dolar

En pahalı NFT örnekleri listemizin en üst sıralarında ise sık karşılaştığımız bir başka isim yer alıyor. Beeple’ın Human One eseri en yüksek fiyatlı NFT örnekleri arasında yer alıyor. Üç boyutlu bu NFT, farklı giysiler ve ortamlar içinde olan bir insanı tasvir ediyor. Eserin fiyatı ise 28 milyon 985 bin dolar olarak belirtiliyor.

Clock – 52.740.000 Dolar

En pahalı NFT örnekleri arasında yer alan Clock ise Julian Assange ve Murat Pak tarafından oluşturulmuştur. Wikileaks’in kurucusu olan Assange’in hapishanede geçirdiği günleri simgeleyen eser 52 milyon 740 bin dolardan alıcı buldu. Ayrıca eserin bir kısmı Assange’in savunması için bir kısmı da ifade özgürlüğü için bağışlanmıştır.

clock

Beeple Collection_ Every Day: The First Five Thousand Days – 69.346.250 Dolar

Beeple’ın en çok bilinen eseri “The First Five Thousand Days” ile devam ediyoruz. Günümüzde en yüksek fiyata sahip ikinci NFT olarak kayıtlarda. Adından da anlaşılacağı üzere Winkelmann’ın 5.000 gün boyunca oluşturduğu resimlerden oluşan bir eser. Bu eserin satış fiyatı ise 69 milyon 346 bin 250 dolar olarak ifade ediliyor.

the-first-five-thousand-days

The Merge – 91.800.00 Dolar

En pahalı NFT eseri ise Murat Pak tarafından oluşturulan The Merge oluyor. Ancak listedeki bazı eserlerden farklı olarak bir kişi değil yaklaşık 30.000 kişi tarafından satın alınmıştır. Toplam geliri ise 91 milyon 800 bin dolar olarak ifade edilmektedir. Murat Pak’ı bir başka projesi olan Archillect Twitter hesabından da tanıyor olabilirsiniz. Türk sanatçı halihazırda birçok esere sahiptir. Ayrıca en pahalı NFT eserinin üreticisi olma unvanını da elinde tutmaktadır.

the-merge

En Pahalı NFT Örnekleri: Genel Değerlendirme

Son zamanlarda sanal dünyada hızla popülerlik kazanan, dijital varlıkların benzersiz kopyalarını temsil eden ve blockchain teknolojisiyle desteklenen NFT’ler, son derece çeşitli alanlarda yüksek fiyatlarla alıcı bulmaktadır. Özellikle sanat, spor, eğlence sektörleri gibi farklı alanlarda çeşitli NFT örnekleri önemli değerlere ulaşmıştır.

Bu dijital varlıkların bazıları, benzersiz sanat eserlerini içermektedir. Bunun yanı sıra bazı NFT’ler tanınmış sanatçılar tarafından üretilmiş eserlerin dijital kopyalarını barındırmaktadır. Ayrıca spor dünyasında da benzersiz veya özel anlarını temsil eden NFT’ler oldukça değerli hale gelmiştir. Özellikle ünlü sporcuların imzalı dijital koleksiyonları veya eşsiz anlarına ait NFT’ler, koleksiyonerler arasında yüksek fiyatlara alıcı bulabilmektedir.

Eğlence endüstrisi de NFT’lerin yükselen popülaritesinden payını almış durumda. Özel içerikler, dijital koleksiyonlar veya belirli etkinliklere erişim gibi özel ayrıcalıkları temsil eden NFT’ler, hayranlar arasında büyük ilgi görmekte ve önemli değerlere alıcı bulabilmektedir.

Tüm bu alanlarda, NFT’lerin fiyatları genellikle benzersizliği, tarihsel önemi, sanatçı veya ünlülük değeri gibi faktörlere dayalı olarak belirlenmektedir. Ancak bazı NFT’ler milyonlarca dolara satılarak, dijital varlıkların sanal dünyadaki önemli bir yere sahip olduğunu ve yatırımcılar için ciddi bir ilgi kaynağı olduğunu göstermektedir. Bizler de bu yazımızda sizler için 2023 yılındaki en pahalı NFT örneklerini listeledik.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.