En Güvenilir Ulaşım Şekli Hangisidir?

Ulaşım şeklimiz yeni teknolojilerin de gelişmesiyle seneler içinde sürekli değişiyor. Peki en güvenilir ulaşım şekli nedir? Yapılan araştırmalar 1970’lerden bu yana ulaşım türlerindeki ölüm oranlarının büyük derecede düştüğünü gösteriyor. Özellikle karayolu ölümleri neredeyse yarı yarıya azalmış durumda. Yine de bazı riskler hala devam etmekte. 

Maalesef tamamen güvenli bir ulaşım şekli bulunmuyor. Ulaşımdaki herhangi bir hareketin az ya da çok, bir riski vardır. Ama giderek daha az tehlikeli olanlar var. Araba ve metroyu çok sık kullanırız, tren ve uçağı ise daha az. Peki güvenlik derecesi nasıl belirlenir? Gidilen 150 milyar km yola göre hesaplanmış ölüm oranlarının verildiği istatistikler ile bir liste oluşturuldu. Listeyi sizin için, en tehlikeliden en güvenli ulaşım şekline doğru gidecek şekilde derledik.

7) Motosiklet

Motosiklet
Motosiklet

İstatistiklere göre, motosiklet oldukça güvenilmez bir ulaşım şeklidir. Bunun nedeni motosiklet kullanan bir kişinin pratikte kendini koruyamamasıdır. Yüksek hızda hareket eden motosikletçi sürekli bir tehlike altındadır. Bir araba veya otobüsle yaşanacak güçlü bir çarpışma, çoğu zaman kaçınılmaz ölüme yol açar. Motosiklet ile gidilen her milyon mil için ölüm oranı 212.57’dir. Ayrıca yollardaki kazaların %20’si de motosikletlerden kaynaklanmaktadır.

6) Metro

Metro
Metro

Tek bir kaza sırasında birçok kişinin hayatını kaybedebilir oluşu metroyu listede tehlikeli bir sıraya koyuyor. Özellikle Moskova Metrosu’nda meydana gelen kazalar ölüm oranlarının ne kadar yüksek olabileceğini kanıtlar nitelikte. 

5) Gemi

Gemi
Gemi

Gemiler, son yıllarda güvenlik açısından iyileştirmelere tutulsa da, istatistiklere göre gemilerde 1.5 milyar km alınan yolda yaklaşık 20 ölüm meydana geliyor. Eğlence amaçlı gemilerde meydana gelen ölümler bu sayının büyük bir oranını oluşturuyor. Ayrıca şunu da belirtmek gerekir ki bu sayının çoğu kazalar sonucu olmuyor. Gemilerden denize düşüp kurtarılamayan birçok insan bulunuyor.

4) Araba

Araba
Araba

Araba belki de en çok kullanılan ulaşım şekillerinden birisi. Sadece Amerika’da yılda 6 milyon araba kazası yaşanıyor. Neyse ki bu kazaların çok azı ciddi yaralanma ve ölümlerle sonuçlanıyor. Oranlara göre her 654 kazanın sadece birinde ölüm meydana geliyor. Fakat bu sayı arabayı güvenli bir ulaşım aracı yapmıyor. Arabalar, trenle seyahat etmekten 20 kat daha tehlikeli.

3) Otobüs

Otobüs
Otobüs

Otobüsle seyahat etmek şu anda en güvenli ulaşım türlerinden birisi. Toplu taşıma araçlarından okul servislerine kadar bütün otobüsleri içine alan bu ulaşım türü, karayolu kazalarının yalnızca %10’una sebep olmakta. 1.5 milyar km yol başına 0.5 ölüm oranıyla otobüsler güvenlik açısından listemizde 3. sıraya yerleşiyor.

2) Tren

en güvenilir ulaşım şekli nedir
Tren

Tüm Dünya’daki oranlara bakıldığında 1.5 milyar km’de sadece 0.2 ölüm oranına sahip olan trenler en güvenli ikinci ulaşım şekli. Gerçekleşen kazaların çoğu ise aktif tren yollarına izinsiz giriş olayları ve karayolu geçitlerinde yaşanan talihsizlikler sonucu yaşanıyor. Kendi özel yolu boyunca hareket eden trenler hareket sevk servisi tarafından kontrol de edildiği için can kaybı yaşanacak kazaların sayısı oldukça düşüktür.

1) Hava Yolları (En Güvenilir Ulaşım Şekli)

en güvenilir ulaşım şekli
Uçak

Yaşandığı zaman tüm medyada duyurulsa da aslında yolcu uçağı kazaları oldukça nadirdir. Bu kazalar o kadar nadirdir ki havayolu seyahati, en güvenilir ulaşım şekli nedir? sorusuna verilebilecek en iyi cevaptır. Alınan her milyar milde yalnızca 0.006 ölüm oranına sahip uçaklar yine de yolcuların en çok korktuğu ulaşım şekli olmaya devam etmekte. Bunun sebebi uçak kazaları nadir olduğu için yaşandığı takdirde medyada daha çok yer verilmesidir. Aslında havayolları kullanıldığında ölüm riski 45 milyon uçuşta 1 olarak hesaplanmıştır.

Bu güvenilirliği sağlayan birkaç faktör vardır. Örneğin, uçaklar havalanmadan önce oldukça kapsamlı bir kontrolden geçerler. Uçaktaki her şey en ufak kusurlara kadar analiz edilir. Güvenlik sistemleri ise sürekli geliştirilmektedir. Her hava aracının birkaç adet örtüşen sistemi bulunmaktadır. Yani sistemlerden biri çalışmayı bıraksa bile görevini diğeri hemen yerine getirebilir. Örneğin motorlardan birinde arıza yaşansa bile uçak yine de güvenli bir şekilde kalkış ve iniş yapabilir. Bunlar da uçakları en güvenilir ulaşım şekli yapmaktadır.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojik mitleri araştırmayı ve ürün incelemeleri yapmayı çok seven, sanatsever, meraklı bir endüstri ürünleri tasarımı öğrencisi.