Elon Musk Starlink Testi İçin Kullanıcıları Davet Etti

Yaptığı öncü girişimlerle teknoloji dünyasında adından oldukça söz ettiren Elon Musk, dünyanın her yerinde adaletli bir şekilde internet bağlantısını ulaştırma amacıyla Starlink projesine başlamıştı. Bu internetin kablolu yapısından kurtulup uydular sayesinde her yere ulaşılabilir bir hale gelmesi amaçlanmakta. İnternet bağlantısına sahip olmayan kırsal kesimlere bile internet getirecek olan Starlink uydu takım yıldızı test için kullanıcı topluyor.

$36 Milyar dolar değere ulaşan SpaceX halihazırda Dünya yörüngesinde 500’den fazla uyduya sahip. Dev şirket geçtiğimiz hafta uzay merkezli internetin denemelerine birkaç hafta içinde başlanılacağını duyurdu.

Deneme aşamasının davet linki Starlink’in kendi sayfasında paylaşıldı. Kullanıcıların bu kapalı betaya erişebilmek için formu doldurması gerekmekte. Form kullanıcı adı, posta kodu ve hangi ülkede olduğunuza dair bilgileri sizden istemekte. Starlink beta testini Kuzey Yarımküre’de uygulamayı planlamakta ve bu kesimde olup bilgilerini doğru giren kişileri gelişmelerden haberdar tutacağının sözünü vermekte.

Starlink Beta Başvurusunun Ardından Gelen e-posta

Elon Musk Twitter üzerinden bir takipçisi ile yaptığı konuşmasında sistemin ilk başlarda Kuzey kesimde çalışacağını ardından Ekvator’a yaklaşacağını açıklamıştı. Bu nedenle ilk test bölgelerinin Seattle ve Almanya olacağı düşünülüyor.

Starlink Herkese Eşit İnternet Erişimi Hakkı Tanımakta

SpaceX bu uydu takımyıldızları ile birlikte dijital ayrımcılığı bitirmeyi hedefliyor. Dünyanın neredeyse yarısı gerek maddi durumundan gerekse coğrafi konumundan dolayı internete erişim sağlamakta sıkıntılar yaşıyor. Starlink bu coğrafi nedenlerle erişim sıkıntısını uydularla maddi sıkıntıları da ucuz internet ile çözebilecek.

Starlink bu yılın sonlarına doğru Kuzey Amerika’da ticari bir lansmana başlayacak. Elon Musk’ın hedefi ise 2021 yılında kadar Dünyanın dört bir yanını binlerce uydu ile doldurmaktır.

Starlink’in ilk amacı zayıf internet bağlantısı olan yerlere hizmet etmektir ama Musk’ın planı kentsel kesimlere düşük maliyetle internet erişimi sağlamak. Uzay merkezli bu uydu takımyıldızları 30 saniye gecikme ile saniyede 1 gigabit internet vadetmekte. Bu hız, günümüz şartlarına göre oldukça yeterli. Karşılaştırmak gerekirse İngiltere’de ortalama bant genişliği hızı saniyede 64 megabit.

starlink-projesi

Fakat bu iddaalı ve güzel planın sıkıntılı yanları da mevcut. İlk olarak bu uydu takımyıldızları ilerleyen süreçlerde bir uzay çöplüğüne neden olabilir. İkinci olarak ise bu uydular geceleri yansıttıkları ışıklar sebebiyle ışık kirliliğine de neden olabilir. Elon Musk, bu sorunu çözmek için uydulara güneşlik takacağının sözünü verdi.

OneWeb, Amazon, Facebook ve Telesat gibi firmalar da SpaceX’e rakip düşük yorünge uydu takımyıldızları fırlatmayı planlamakta. Elon Musk ise rakiplerine belirli bir ücret karşılığında uydularını yollayabileceğini söyledi.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Özgür Doğan (Okunuşu: Özgür Do:an) : Teknoloji içerikleri yazmayı ve okumayı seven kişi, kimse, topluluk.