Electronic Arts Hacklendi! FIFA 21 Kaynak Kodları Çalındı

Dünyanın en büyük oyun firmalarından biri olan Electronic Arts (EA) hacklendi! İşlem sırasında çok sayıda oyuna ait kaynak kodunun çalındığı ifade ediliyor. FIFA 2021’in kaynak kodları da ele geçirilenler arasında.

Aynı zamanda firmanın Frostbite oyun motoru için önemli verilerin de çalındığı bilgiler arasında. Çalınan verilerin büyük çoğunluğu, FIFA 21 ve Frostbite motoruna ait kodları içeriyor.

Toplamda, bilgisayar korsanlarının EA’den 780 GB boyutunda veri çaldıkları ifade ediliyor. Ayrıca, hacker forumlarında paylaştıkları gönderilerle bu verilerin satışa sundukları belirtiliyor.

Bilgisayar korsanlarının, bu forumlarda, “Tüm EA hizmetlerinden daha uygun fiyata yararlanabilirsiniz” mesajlarını paylaştığı ifade ediliyor. Halka açık olmayan forumlara erişimi olan BleepingComputer, bu mesajların ekran görüntülerini de paylaşıyor.

ea-hack
Görsel: BleepingComputer

Bu forum gönderilerinde bilgisayar korsanları, FIFA 21’in kaynak kodunu ve sunucusunun kodunu aldıklarını; Battlefield dahil bir dizi EA oyununa güç veren Frostbite motoru için kaynak kodu ve araçları da hacklediklerini belirtiyorlar.

Diğer çalıntı veriler arasında; özel EA bilgileri, yazılım geliştirme kitleri ve oyun geliştirmeyi daha kolay hale getirebilecek kod paketleri yer alıyor.

Şirket, “Electronic Arts Hacklendi” Haberini Doğruladı!

EA, büyük bir veri ihlaline maruz kaldıklarını ve bilgisayar korsanları tarafından listelenen çoğu bilgilerin çalınan veriler olduğunu doğruladı.

EA’den bir yetkilinin yaptığı açıklamada, “Bazı oyun kaynak kodlarının ve ilgili araçların çalındığını biliyoruz. Veri ağımıza izinsiz giriş olayını araştırıyoruz” dedi.

Şirket, hiçbir oyun kullanıcısının verisine erişilmediğini ve kullanıcı gizliliğine yönelik herhangi bir risk olmadığını açıkladı. Güvenlik iyileştirmelerinin tamamlandığı, bu çalıntıların oyunlar üzerinde hiç bir etkisinin olmayacağını da ekledi.

“Bu olayı soruşturmak için kolluk kuvvetleri yetkilileri ve diğer uzmanlarla yoğun olarak çalıştıklarını” da belirtti.

Bilgisayar korsanları, bu forumlarda, hala aktif olarak EA verilerine erişimlerini gösteren bir ekran görüntüsünün de ellerinde olduğunu iddia ediyor. Ancak, çalınan verilerin hiçbirini halka açık bir şekilde paylaşmadıklarını da ekleyelim. Bunun yerine, ellerindeki verileri yasa dışı forumlarda satmaya çalışıyorlar.

Bilgisayar korsanları mesajlarına, yalnızca “ciddi ve itibarlı üyeleri” dikkate aldıklarını da ekliyor.

EA konunun peşinde olsa da böylesine değerli bir ürünü satmak pek zor olmayacaktır. Bu nedenle, korsanların bu verileri çoktan elden çıkarmış olması yüksek bir ihtimal.

Sizce oyun kullanıcılarının kişisel bilgileri risk altında mı? Çalınan verilerin oyunları etkilemeyeceği kesin mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Editör, haberci, programcı. Gazetecilik mezunu, İletişim Bilimleri master’ı yaptı. Gözünü akademik kariyere dikti ve fakat bu hayalini gerçekleştiremedi. Yirmili yaşlarını gururla NTV’de bitirdi. Daha sonra başka ülkeye göçtü. Kitap editörlüğü ve çiçek yetiştiriciliği yapıyor. Teknoloji haberleri yazmayı seviyor.