Electronic Arts, LaLiga ile Ortaklığını Genişletiyor

Electronic Arts, FIFA serisini geliştirmeye devam ederken, oyundaki en popüler liglerden biri olan LaLiga ile ortaklığını yeniliyor.

10 yıllık yeni sözleşmenin finansal koşulları henüz açıklanmadı ancak EA Sports, LaLiga’nın resmi video oyunları ortağı olmaya devam edeceğini açıkladı. Yatırımın, oyun içi özgünlüğünü sürekli iyileştirmek amaçlı olduğu aktarılıyor.

EA Sport yönetici başkan yardımcısı ve grup genel müdürü Cam Weber, “Özgünlüğü korumak bizim için kritik bir önem taşıyor. Stratejimize ve önceliklerimize baktığımızda, herkesin sevdiği FIFA’yı ve futbol seviyesini yükseltmek için uzun vadeli hedeflerimiz üzerinde çalıştığımıza emin oluyoruz.” dedi.

Oyunun en son sürümü olan FIFA 20, benzersiz oyuncuların yıldan yıla %10 arttığını gördü. Benzer şekilde, FIFA içerik görüntülenmesinde %260 artışla Twitch’de 12 milyar dakika izlendi.

Electronic Arts ile LaLiga arasındaki ortaklık, FIFA hayranlarının oyunla etkileşimi söz konusu olduğunda önemli bir faktör olmaya devam ediyor ve LaLiga kulüpleri, 70 farklı ülkede kullanıcıların favori takımlarının büyük bir çoğunluğunu oluşturuyor.

Weber, LaLiga takımlarının 1 milyardan fazla maçta kullanıldığını, tüm FIFA maçlarının ise % 25’inde bir LaLiga kulübünün kullanıldığını ifade etti. “LaLiga, oyunun önemli ve kritik bir parçasıdır, bu özgünlüğe sahip olmamız bu avantajı elde etmemizi sağlar. ” dedi.

Ortaklık, EA Sports’un oyuncu, stadyum görünümleri ve özel lig yayın sunumları gibi oyunun önemli yönlerini korumasına izin verecek. İki ortak, LaLiga’nın e-rekabet yarışması eLaLiga Santander üzerinde de birlikte çalışmaya devam edecek.

FIFA 21’in Çıkış Tarihi Belli Oldu!

LaLiga Başkanı Javier Tebas yaptığı açıklamada, “Bu yenileme, LaLiga’nın her gün EA Sports FIFA oynayan dünyadaki daha fazla hayrana ulaşmasını ve popülaritesini artırmamızı sağlıyor.” dedi. “EA Sports ile 20 yıldan fazla işbirliği yaparak her iki kuruluşun da uluslararasında öncü markalar haline geldiğini gördük. Yeni anlaşmamız ise bu büyümeyi sürdürmek ve dünya çapında futbol taraftarları için en iyi eğlenceyi yaratma amacımızı gösteriyor. ”

Weber, ortaklığın EA Sports’tan önemli bir yatırım içerdiğini ve şirketin LaLiga ve NFL gibi ortaklara daha derin bağlılığının daha geniş bir temsili olduğunu söyledi. Electronic Arts, 2020 yılında FIFA ve Madden’den Apex Legends ve The Sims gibi diğer spor dışı simülasyon oyunlarına kadar uzanan bir portföy ile 5.5 milyar dolar gelir bildirdi.

Ligler ve oyuncu dernekleri de dahil olmak üzere EA Sports için ortaklarla ilgilenmek, özel bir tüketici tabanı geliştirmek için çok önemlidir. LaLiga’nın bu özel anlaşması, FIFA’nın, kullanıcıların Barselona ve Real Madrid arasındaki geleneksel eşleşme El Clásico’yu oynamalarına izin veren tek oyun olduğu anlamına geliyor.

Ayrıca EA sports yetkilileri “Çok fazla iş var; sadece FIFA’da 100’den fazla lisans var ”dedi. “Çok fazla stratejik planlama gerektiriyor, ancak uzun vadede yatırım yapmak istediğimiz ortaklarımızla ilişkilerimizi geliştiriyoruz ve bu güvenilirlikle özgünlük sunmamızı sağlıyor.”

Bunun yanı sıra, geliştirici EA Sports FIFA 2021’in çıkış tarihini de açıkladı.

Ayrıa FIFA 2021, 9 Ekim’den itibaren Xbox One, PS4 ve PC’de satışa sunulacak. Ayrıca daha sonraki bir tarihte Steam’de de olacak. Buna ek olarak, FIFA 2021’de PlayStation 5 ve Xbox Series X’e gelecek.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 3.sınıf öğrencisi.