Dyson Rotayı Robot Üretimine Çevirdi

Son yılların gözde ev teknolojisi markalarından biri olan Dyson, yeni ürün kategorisini açıklayıcı nitelikte bir duyuru yaptı. Dyson, açıklamada robot üretimi için çalıştıklarını ifade etti. Ayrıca önümüzdeki dönemde de bu alanda çalışacak kişileri işe alacaklarını duyurdu.

Pek çok kullanıcı Dyson’ı saç kurutma makinesi ve kablosuz süpürgeleriyle tanıyor. Bunların yanı sıra şirketin hava temizleyicileri de son derece meşhur. Tüm bu kategorilerde ürettikleri ile Dyson’ın üst segment ürünler ortaya çıkardığını söylemek mümkün.

Öyle ki Dyson son ürünleri arasında yer alan yüze yerleşebilen hava temizleyici birçok kişiyi şaşkına çevirdi. Bu ürünün tanıtımı sırasında laboratuvarlarını da sergileyen Dyson, son derece gelişmiş unsurlar ile üretim yaptığını gösterdi. Üstelik yalnızca süpürge ya da saç kurutma makinesi üretimi gerçekleşmeyeceğinin de sinyalini verdi.

Dyson’ın laboratuvarlarında dikkat çeken en önemli unsurlardan birisi ise şüphesiz robotlar oldu. Üretim bandında robotların da aktif olarak görev aldığını ifade etmek mümkün. Yeni gelişmeler ise ABD’nin Philadelphia şehrinde gerçekleşen Uluslararası Robotik ve Otomasyon Konferansı’nda ortaya çıktı.

Dyson, konferansta yaptığı etkinlikte robotik sektörüne yöneldiğini gösteren bazı açıklamalarda bulundu. Günümüze kadar gizli tutmayı başardığı birkaç robot prototipini de etkinlikte duyurdu. Robot kolların farklı işlevler gerçekleştirdikleri fotoğraflar etkinlikte paylaşıldı.

Dyson Robot Üretimi için Yüzlerce Mühendis Alacak

Şirket tarafından aktarılan görseller birkaç robot kol içeriyor. Ancak bu robot kolların en dikkat çeken yanı şüphesiz ucundaki ek parçalar oluyor. Bu parçalardan biri şirketin ünlü olduğu konulardan birisi olan süpürge aparatı oluyor. Bunun haricinde insan eli benzeri bir aparatın da görseller arasında olduğunu görmek mümkün.

dyson robot süpürge

Dyson’ın uzun süredir görsel işleme ve yapay zeka çalışmaları yaptığı bildiriliyor. Üstelik şirket, çalışmalara devam etmek için İngiltere’de eski bir uçak hangarını laboratuvar olarak düzenlediği ifade ediyor. Hullavington Havaalanı’nda yer alan ve Dyson’ın 2016 yılında satın aldığı bu alanda yaklaşık 250 robotik uzmanının çalışacağı belirtiliyor.

Ayrıca şirket tarafından yapılan açıklama bu durumun önümüzdeki dönemde değişeceğini de gösteriyor. Şirket, paylaştığı basın bülteninde ekibe 700 mühendis daha ekleme planının olduğunu vurguluyor. Makine öğrenimi, mekatronik ve daha birçok alanda uzman kişileri ekibe katmayı hedeflediklerini de bildiriyor. Bu ekibin amacını ise Birleşik Krallık’ın en gelişmiş robotik merkezini 2030’a kadar kurmak olarak belirtiyor.

Kaynak: https://techcrunch.com/2022/05/24/dyson-has-been-secretly-building-robots/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.