Dünden Bugüne Müzik Çalarlar Nasıl Değişti?

Dünden bugüne müzik çalarlar büyük bir değişim gösterdi. Müzik dinleme deneyimini en üst seviyeye taşımayı amaçlayan üretici firmalar müzik çalarları aynı telefonlar gibi cebe sığacak boyutlara getirdi. Bu da sadece evde değil aktif hareket halindeyken bile müziği bizimle birlikte istediğimiz yere götürmemizi sağladı. 

Müzik çalarlar günümüzde artık telefonlarla birleştirildi ve her an yanımızda. Fakat ilk müzik çalarlar için bu mümkün değildi. Gelin birlikte dünden bugüne müzik çalarlar nasıl değişmiş bakalım.

Dünden Bugüne Müzik Çalarlar

Fonograf

dünden bugüne müzik çalarlar
İlk Silindirli Fonograf

İlk ses kayıt makinesi olarak bilinen fonograf, Fransız mucit Edouard-Leon Scott de Martinville tarafından 1800’lü yılların başında bulundu. Mucit aslında fonografı sesleri geri çalmak yerine titreşimlerini görsel olarak kaydedip kopyalamak için bulmuştu. Tam olarak bir müzik makinesi olmasa da sonraki müzik çalar teknolojilerinin geliştirilmesi için ilk fonograf çok önemli bir adımdı. 

Hem sesleri kaydedip hem de çalabilen ilk fonograf ise 1877’de Edison tarafından yapıldı. Böylece şimdiye kadar kaydedilen ve çalınan ilk ses Edison’un ‘’Mary Had a Little Lamb’’ yorumu oldu. Müziğin düşük ses kaydına ve sadece bir kez çalınabilmesine rağmen Edison buluşuyla müzik endüstrisi için bir devrim başlattı.

Gramofon

İlk Gramofon
İlk Gramofon

Gramofon ve fonograf kelimeleri birbirleri yerine sıklıkla kullanılsa da aslında farklıdırlar. 1887’de Emile Berliner isimli bir mucit fonografta kullanılan silindirler yerine düz diskler kullanarak ilk ses kayıt cihazının patentini almıştır. Berliner’in tasarımının az maliyetli ve kolay üretilebilir olması onu halk için de alınabilir bir hale getirdi ve 1900 senesinde seri olarak üretilmeye başlandı.

Transistörlü Radyo

Transistörlü Radyo
Transistörlü Radyo

1954 senesinde icat edilen transistörlü radyo, fonograf ve gramofona göre çok daha küçük ve güç kablosu yerine pilleri olan bir cihazdı. Güç kablosu olmaması ve minik olması transistörlü radyoyu, kullanıcılar için müziği taşınabilir kılan ilk müzik çalar yapmıştı. Müzik dinleme alışkanlığını değiştiren transistörlü radyolar o kadar çok popüler oldu ki icat edildiğinden bu yana bu cihazların milyarlarca sattığı biliniyor.

Kaset Çalar

Kaset çalar
Kaset Çalar

Kaset çalarlar, 1963 senesinde Philips markası tarafından Belçika’da icat edildi ve piyasaya sürüldü. Radyolara göre daha küçük ve onlar gibi taşınabilir bir formatta müzik deneyimi sağlayan kaset çalarlar, başlatma/durdurma, ileri sarma vb. işlevler için üzerinde düğmelere sahipti. Önceden kaydedilmiş olan bir kaseti dinlemek için veya doldurulmak üzere tamamen boş bir kasetle kullanılabilen kaset çalarlar dinleyicilere kendi seslerini de kolaylıkla kaydedip dinleme ve sonrasında yeniden silip başka sesler kaydedilme olanağı sağlıyordu.

CD Çalar

İlk CD Çalarlardan Biri
İlk CD Çalarlardan Biri

Kasetlerden sonraki ilk adım da CD çalarlar oldu. İlk kez 1982 senesinde Sony tarafından piyasaya sürülen ilk CD çalar kaset çalardan daha büyüktü fakat kolayca taşınabiliyordu. Daha kaliteli ses çalabilen CD çalarlar aynı zamanda  kaset çalarlara göre daha dayanıklıydılar. Müziği duraklatmak, sesi ayarlamak, şarkılar arasında kolaylıkla geçiş yapmak da mümkündü. 

Kısa sürede müzik CD’leri kasetleri satışlarda geride bıraktı ve stüdyolar kaset yerine CD ile çalışmaya başladı. Yeniden yazılabilir ve kaydedilebilir CD versiyonları ile dinleyiciler boş bir CD alıp kendi seslerini kaydedip bunu dinleyebiliyor ve başkalarıyla paylaşabiliyorlardı. Bu da CD çalarların tüm dünyada iyice popüler hale gelmesini sağladı.

1984 senesinde Sony – daha önceden kaset çalar versiyonlarını çıkardıkları fakat pek başarılı olamadıkları- Walkman markalı taşınabilir, kulaklıklı CD çaları piyasaya sürdü ve büyük ses getirdi.

MP3 Çalar

Piyasaya Sürülen İlk MP3 Çalarlardan Biri
Piyasaya Sürülen İlk MP3 Çalarlardan Biri

1998 senesinde piyasaya sürülen ilk MP3 çalar önceki bütün müzik çalarlardan farklıydı. CD çalardan daha küçüktü ve kulaklıklar sayesinde çok daha özel ve sessiz hale getirilebiliyordu. Müziği kendi içinde depolayabilen ve şarj edilebilir pile sahip olan MP3 çalarlar aynı zamanda çevre dostuydu. MP3 çalarlar 7 ile 20 şarkı arasında depolama özelliğine sahip olsa da bu kadar rahat taşınabilir olması ve kişiye özel müzik dinleme şansı sunmasıyla kullanıcılar tarafından çok beğenildi ve popüler oldu.

Apple iPod touch

dünden bugüne müzik çalarlar
İlk iPod touch

Apple’ın iPod touch serisi dünden bugüne müzik çalarlar endüstrisinde devrim yarattı. 2007’de piyasaya sürülen iPod touch serisi istediğiniz herhangi bir şarkıyı indirip dinlemenize olanak tanıyordu. Dokunmatik ekranıyla kullanımı ve cep boyutuyla taşınması kolaydı. Cihaz başka uygulamalar indirmeye de izin verdiği için bir müzik çalardan fazlasıydı ve bu müzik dinleyicilerinin çok hoşuna gitti. iPod touch serisi kısa sürede inanılmaz popüler oldu.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojik mitleri araştırmayı ve ürün incelemeleri yapmayı çok seven, sanatsever, meraklı bir endüstri ürünleri tasarımı öğrencisi.