DualSense Artık Apple Cihazlarla da Uyumlu!

Sony, yeni güncellemeyle birlikte DualSense oyun kolunun artık Apple cihazlarla da çalışacağını duyurdu! PS Remote Play uygulamasının en güncel sürümünü kullanarak Apple cihazlar üzerinden PS5 oyunlarını oynamak mümkün hale geldi.

PlayStation yeni güncellemeyi yayınladı ve DualSense ile Apple cihazlar arasında uyumluluk sağladı; ancak, oyun kolunun tüm özellikleri henüz kullanılabilir durumda değil.

Yeni güncelleme ile birlikte iOS 14.5 üstündeki iPhone modelleri ve iPadOS 14.5 üstündeki iPad modelleri DualSense kullanarak oyun oynayabilecek. Önceki sürümlerde kullanıcılar DualSense yerine DualShock kullanabiliyordu.

Fakat, DualSense kullansanız da şimdilik tüm özelliklerin aktif olacağı garanti edilmiyor. Yeni PS Remote Play uygulaması ile Apple cihazlarda DualSense kullanan oyuncular; adaptif tetik özelliği ile oyun oynayabiliyor.

Ancak, dokunsal geribildirim konusunda bir garanti verilemiyor. Özelliği Apple cihazlarında test eden bazı kullanıcılar temel dokunsal geribildirim etkilerini hissettiklerini söylüyorlar. Ancak, bazı oyunlarda sunulan ileri düzey geribildirimlerin henüz aktif olmadığı belirtiliyor.

DualSense’in en önemli özelliklerinden birisi olan dokunsal geribildirimin tam anlamıyla çalışmaması Apple kullanıcıları için üzücü bir haber. Ancak, gelecek güncellemelerle Sony bu durumu düzeltebilir.

Dokunsal geribildirimin haricinde Apple cihazlarda çalışmayan bir diğer özellik ise DualSense’in üzerinde bulunan iletişim araçları oluyor. DualSense’in üzerinde yer alan mikrofon, hoparlör ve kulaklık girişi de şimdilik çalışmıyor.

Sony DualSense Sorunlarını Güncellemelerle Çözebilir

Apple cihazlara DualSense desteği gelmesi oyuncular için oldukça sevindirici bir haber. Ancak, özelliklerinin tam olarak çalışmaması ile DualSense desteğinin pek bir önemi kalmıyor.

Şu anda aktif olarak kullanılan DualShock cihazları; dokunsal geribildirim gibi özelliklere sahip değil. Fakat, güncellemeyle gelen DualSense desteği de bu özelliğin kullanımına izin vermiyorsa DualShock kullanmaya devam etmek kulağa pek mantıksız gelmiyor.

Şüphesiz Sony ilerleyen güncellemelerle bu soruna bir çözüm getirecektir. Böylece, dokunsal geribildirim ve DualSense üzerinde yer alan; mikrofon, hoparlör ve kulaklık girişi gibi birimler tam fonksiyonlarıyla çalışacaktır.

Bu sayede DualSense’in sağladığı üstün oyun deneyimi oyuncular tarafından tam anlamıyla hissedilecektir.

Ancak, o zamana kadar Apple cihazlarında PS Remote Play oynamak isteyen kullanıcılar için DualSense ve DualShock arasında pek bir farklılık yer almıyor. Yine de DualSense’in de artık kullanılabilir olması bir gelişme olarak görülüyor.

Siz PS Remote Play kullanıyor musunuz? Apple cihazlarınızda Remote Play kullanırken DualSense’in eksikliğini hissediyor muydunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.