Discord, M1 Cihazlara Özel Bir Güncelleme Geliştiriyor!

Dünyanın en popüler iletişim uygulamalarından biri olan Discord, Mac kullanıcılarını sevindirecek adımlar atıyor. M1 çipi ile tüm Mac cihazların donanımını değiştiren Apple, uygulamaların optimizasyonu için de geliştiricilere açık kapı bırakıyor. Discord da yeni güncelleme ile M1 cihazlarda yerel olarak çalışacak bir uygulama geliştiriyor.

Bildiğiniz üzere özellikle oyuncular tarafından kullanılan Discord, birçok ekip ve grup için en popüler iletişim kanalları arasında yer alıyor. Ancak Discord’un özellikle yeni Mac cihazları için geliştirdiği bir uygulama piyasada bulunmuyor. Daha doğrusu yalnızca M1 çipi için geliştirilmiş bir uygulama kullanıcılara sunulmuyor.

Ancak bu durum gelecek güncellemeler ile değişecek gibi gözüküyor. Discord, macOS uygulamasının kapsamını geliştirecek birkaç hamle üzerinde çalışıyor. Bu hamlelerin ardından M1 çipi ve sonrasındaki tüm çipler ile uyumlu olarak çalışacak bir Discord uygulaması kullanıcılara sunulacak.

Güncelleme Şimdilik Canary Uygulamasında

Uygulama şimdilik resmi olarak tüm kullanıcılara dağıtılmıyor. Ancak M1 çiplerde çalışacak yeni Discord’u beta uygulaması olarak indirmek mümkün. Bunun için izlenmesi gereken yol ise Discord Canary uygulamasını yüklemek oluyor.

Discord geliştiricileri, uygulamanın bir sonraki güncellemesinde yer alacak özellikleri öncelikle Canary uygulamasında test ediyor. Bu nedenle yeni M1 yerel uygulamasının beta aşaması da bu uygulama üzerinden gerçekleşiyor.

Microsoft Discord'u Satın Alabilir
Görsel: Discord

Discord’un yerel olarak M1 cihazlarda çalışması her şeyden önce uygulamanın performansını yükseltecektir. Üstelik bunu Discord ile sınırlamak da doğru değil. Herhangi bir uygulamanın M1 çipe sahip bir cihazda yerel olarak çalışması genel anlamda performans iyileştirmelerini beraberinde getirecektir.

Ancak Discord’un yeni M1 güncellemesi ile gelecek tek şeyin performans iyileştirmesi değil aynı zamanda daha verimli bir enerji kullanımı da olacağı düşünülüyor. Bu güncelleme ile birlikte; M1, M1 Pro ve M1 Max cihazlarda daha iyi bir Discord deneyimi sağlanacağı tahmin ediliyor.

Aslında Apple, geçtiğimiz seneden beri geliştiricilerin M1 cihazlarda yerel olarak çalışacak uygulamalar geliştireceğini belirtiyor. Discord’un da bu konuda ilk eylem sergileyen uygulamalardan biri olduğunu söylemek pek mümkün değil. Yine de beta aşamasındaki yeni güncelleme ile Discord M1 yerel uygulaması kendini gösteriyor.

Yeni Discord’u kullanmak isteyen M1 sahipleri uygulamanın resmi internet sitesinden Discord Canary’yi indirme imkanına sahip. Ancak bu güncellemenin standart Discord uygulamasına şimdilik sunulmayacağı biliniyor. Ayrıca, güncellemenin tarihi hakkında da bir bilgi henüz yer almıyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.