Dimensity 8000 ile Gelecek Cihazlar Belli Olmaya Başladı!

MediaTek, akıllı telefonlar için yakın zamanda yayınladığı Dimensity 8000 serisi çipler ile dikkatleri üstüne çekiyor. Seride 8000 ve 8100 olmak üzere iki model yer alıyor. Akıllı telefon üreticileri, bu çipleri ilk kullanan olma fırsatını kaçırmak istemiyor. Böylece Dimensity 8000 ile gelecek cihazlar belli olmaya başlıyor.

Çipler yayınladıktan hemen sonra Realme, GT Neo 3 ile, bu çipi kullanan ilk telefonlardan biri olacağını açıkladı. Fakat tek model bu olmayacak gibi gözüküyor. Xiaomi yetkililerinden Lu Weibing, Redmi K50 Pro’nun da bu çip serilerini ilk kullanan telefonlardan biri olacağını belirtiyor.

Açıklamalara göre yeni K50 modellerinin Mart ayının sonunda kullanıcılarla buluşacağı tahmin ediliyor. Redmi K50’nin oyun versiyonunun Snapdragon 8 gen 1 çip seti kullandığı, yetkililer tarafından onaylanmıştı. Lakin, Redmi K40’ın oyun versiyonu Dimensity 1200 çip seti kullanıyordu. Öte yandan Redmi K40 ve K40 Pro Snapdragon 888 setini kullandılar.

OnePlus’un da Dimensity 8100 çipiyle yakından ilgilendiğini söyleyebiliriz. Şirket bu konuda detaylı bir açıklamada bulunmadı. Fakat, OnePlus’un yeni Dimensity 8000 serisi çipleri yeni bir Nord modeli için kullanma ihtimali de mevcut.

Nord CE 2 ve Nord 2’nin Dimensity 1200 çip setini kullandığını belirtelim. Bu sebeple böyle bir birliktelik çok da gerçek dışı durmuyor. Sızdırılan bilgilere göre Nord 2T’nin Dimensity 1300 kullanma ihtimali de var. Fakat şirketin, Nord 2T için 8100’ü de kullanabileceği tahminler arasında.

Oppo da bu seti kullanmak isteyen üreticiler arasında. Oppo, K10 serilerinin, Dimensity 8000 serilerini kullanacağını paylaştı. Yayınladıkları gönderide 8000 serileri dedikleri için şirketin Dimensity 8100 kullanma ihtimali de var. Çünkü Dimensity 8000, 8100’den daha yavaş bir grafik işlemciye sahip. Fakat Oppo’nun K serisi için daha bütçe dostu telefonlar hedeflediğini biliyoruz. Şirketin hangi çip seti seçeceğini ilerleyen dönemde göreceğiz.

mediatek

Dimensity 8000 ile Sunulacak Cihazlar Ne Zaman Gelecek?

MediaTek, Dimensity 8000 serisi kullanan ilk akıllı telefonların 2022 yılının ilk çeyreğinde çıkacağına dair söz verdi. Bu nedenle ilk çeyrek zaman diliminde ise kalan son ay yani mart ayı tahminler arasında.

MediaTek’in yeni çip seti dediğimiz gibi kendinden çokça bahsettiriyor. Büyük akıllı telefon üreticileri, bu çip seti ilk kullanan telefonu çıkarmak için şimdiden sıraya girdi bile. Peki sizler bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz? İlginizi çeken yeni bir telefonun Dimensity 8000 serisi kullanmasını ister miydiniz? Yorumlarda bizlerle paylaşabilirsiniz!

Kaynak: https://www.gsmarena.com/redmi_k50_pro_a_oneplus_phone_and_oppo_k10_series_also_coming_with_the_new_dimensity_8000_series_chips-news-53385.php

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

İngiliz dilbilimi okuyan ve oyun oynamaya bayılan bir teknoloji meraklısı.