Dark Web’in En Büyük Pazar Yeri Ortadan Kayboldu

Dark Web’in en büyük pazar yeri olan Empire Market hafta başından beri ulaşılamıyor. Dark Web’in en büyük İngilizce konuşulan pazar yerlerinin başında gelen Empire Market’e henüz ne olduğu tam olarak bilinmiyor. Uzmanlar ise olası iki senaryonun üzerine odaklanıyorlar.

Bloomberg’in röportaj yaptığı uzmanlara göre; Empire Market yöneticileri ya polis tarafından tutuklandı, ya da pazar yeri yöneticileri siteyi kapatarak, depozito olarak tutulan milyon dolardan fazla değere sahip kripto paralar ile ortalıktan kayboldular.

Dark Web’in En Büyük Pazar Yeri Empire Market Nedir?

Empire Market, Dark Web’de yer alan bir pazar yeridir. Bir nevi eBay, sahibinden ve gittigidiyor tarzında yasa dışı ürün veya hizmetlerin satın alınabildiği bir Dark Web sitesidir. Ağırlıklı olarak uyuşturucu ticareti için kullanılan Empire Market, sahte kimlik ve zararlı bilgisayar yazılımlarının satışını da bünyesinde barındırmaktaydı.

Tüm ticaretin kripto paralar ile gerçekleştirildiği Empire Market sitesinde, satıcılar için depozito yatırmaları zorunluydu. 2013 yılında en popüler ticaret sitesi olan Silk Road kapatıldıktan sonra Empire Market zaman içerisinde popülerlik kazanarak ciddi bir hacimde ticaret döndürmeye başlamıştır.

Empire Market Yöneticileri Kaçmış Olabilir

Pazar yerinin çalışma prensibi olan depozito uygulamasından dolayı, Empire Market’in yöneticilerinin kontrolünde kullanıcılara ait kripto paralar escrow üzerinde tutulmaktaydı. Uzmanlar; pazar yeri yöneticilerinin kontrolünde olan kripto para tutarının kesin olmasa da; 1 ile 10 milyon dolar arası bir değere sahip olabileceğini belirtiyor.

Dark Web’in en çok ziyaret edilen pazar yeri sitesinin yöneticileri tutuklansaydı, bu konunun haberlere bir şekilde çıkacağı bilindiği için, yöneticilerin kontrollerinde bulunan kripto paralar ile kaçtığı fikri çok daha ağır basıyor.

Hafta başından beri pazar yeri kullanıcıları hesaplarına giriş yapamazken, site moderatörleri de konu hakkında şaşkın olduklarını Bloomberg’e verdikleri röportajda belirtmiş durumda.

Henüz konu netlik kazanmamış olsa da; Dark Web yasa dışı ticaret ile tanındığı için, site yöneticileri yakalansa bile satıcıların kaybettikleri paraları almaları pek mümkün olmayacak gibi görünüyor.

Dark Web’e Nasıl Girilir?

Her ne kadar Dark Web’e girmenizi tavsiye etmesek de, Dark Web’e giriş yapmak için Tor tarayıcısına ihtiyacınız olduğunu söyleyebiliriz. Lütfen Dark Web’e girmeden önce bilgisayarınızda anti-virus uygulamasının kurulu ve güncel olduğundan emin olun. Eğer Dark Web içerisinde şifre oluşturmanız gerekiyor ise, normalde kullandığınız e-posta adresinden ve şifrelerinizden farklı bilgiler kullanın ve size Dark Web üzerinden gelen e-postalarda çok dikkatli olun.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2006 yılından bu yana web yayıncılığı ile ilgilenen Yiğit, WordPress ve Ruby programlama dili fanatiğidir. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji, internet ve programlama hakkında Türkçe içerikler üretmeye devam ediyor.