Cyberpunk 2077 Dudak Hareketleri Yapay Zeka Kontrolünde

CD Projekt Red tarafından geliştirilen ve heyecanla beklenen Cyberpunk 2077 hakkında yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Çıkışına bir aydan az bir süre kalan oyunun diyalogları hakkında oldukça ilgi çekici yeni bir haber ortaya çıkıyor. Cyberpunk 2077 dudak hareketleri, yapay zeka tarafından kontrol ediliyor.

Dudak hareketlerinin yapay zeka tarafından kontrol edilmesiyle, karakterlerin konuşması daha gerçekçi bir hal alıyor. Cyberpunk 2077’nin 10 farklı dilde kullanıcılara sunulacak olması ele alınınca, her dilin kendine özgü yüz mimiklerini yansıtmak önem kazanıyor. Oyunun geliştiricileri ise bu sorun için yapay zekadan yardım alıyor.

Oyunun geliştiricileri arasında yer alan Philipp Weber, attığı bir tweet ile yapay zeka tarafından oluşturulan dudak animasyonlarını gösteriyor. JALI Research ve CD Projekt Red tarafından geliştirilen bu teknoloji ile karakterler konuştukları dildeki telaffuzlara ve dilin genel yapısına göre yüz mimiklerini değiştirebiliyor.

Witcher 3’de de benzeri bir teknoloji kullanan şirket, Cyberpunk 2077’de daha da gelişmiş bir senkron hedeflediğini belirtiyor. Yapay zeka kullanılacak dudak hareketlerine sahip dillerin ise İngilizce, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Fransızca, Portekizce, Japonca, Mandarince ve Rusça olacağı açıklanıyor.

Bu konuda akıllara gelen bir diğer soru ise, hangi sahnelerde bu senkronu göreceğimiz oluyor. Konu ile ilgili Twitter üzerinden sorulan bir soruya Philipp Weber tarafından, her konuşan karakterde senkronize edilmiş dudak hareketlerinin görüleceği cevabı geliyor.

Cyberpunk 2077’de yer alan bazı karakterlerin birden çok dil konuştuğu biliniyor. Hatta karakterler bazen diyalog sırasında, aynı cümle içerisinde birden fazla dil kullanabiliyor. Böyle bir durumla başa çıkmak için transkript etiketleme denen bir teknik kullanılıyor. Bu sayede karakterin yüz ve dudak animasyonu da aynı cümle içerisinde sorunsuz bir şekilde değişiyor.

Cyberpunk 2077 Dudak Hareketleri 19 Kasım’da İncelenebiliyor

Özellikle İngilizce dışındaki dillerde oynamak isteyen oyuncular için böylesine paha biçilemez bir imkan sunan CD Projekt Red, Cyberpunk 2077 hakkında bizleri heyecanlandırmaya devam ediyor. Oyun içindeki atmosfere ve oyun deneyimine nasıl bir etkisi olacağı konusunda henüz kesin konuşmak mümkün olmasa da, böyle bir eklentinin düşünülmüş olması bile kullanıcıları mutlu etmeye yetiyor. Her ne kadar bizi heyecanlandırsa da oyunun çıkış tarihi olan 19 Kasım’ı beklemekten başka yapacağımız bir şey bulunmuyor.

Cyberpunk 2077 oyunundaki dudak ve yüz hareketleri için yapay zeka kullanımı yapılan sunumda detaylıca açıklanıyor. JALI Research tarafından paylaşılan sunum YouTube üzerinden izlenebiliyor:

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.