Google Yeni Yapay Zeka Algoritmaları ile Buluşuyor!

Google birkaç gün önce arama hatalarını ve yazım hatalarını düzelten yeni bir yapay zeka algoritmaları geliştirdiğini duyurdu. Bu duyuru üzerine biz de Google’ın yıl sonuna kadar hedeflediği bazı çalışmaları inceledik.

Bunu mu Demek İstedik Acaba?

google-yeni-yapay-zeka-algoritmalari-1

Öncelikle Google birkaç gün önce yeni bir yapay zeka algoritmasından bahsetti. Bu geliştirilen araç yanlış yazılmış kelimeleri ve arama hatalarını düzeltmek için 680 milyondan fazla parametreye sahip oldukça derin bir ağa sahip. Google şirketinin iddiasına göre; bu yapay zeka 3 milisaniye gibi kısa bir sürede sonuç veriyor. Bu da dünyanın en hızlı kanat çırpan sinek kuşundan daha hızlı bir sonuç verme süresi demek. Bu yapay zeka sayesinde yaptığımız aramalarda daha doğru ve net sonuçlara ulaşmamız kolaylaşacak ve hızlanacak.

Google bu yapay zeka algoritmasını Ekim 2020’nin sonunda arama motorunun “Bunu mu demek istediniz?” özelliğine eklemeyi hedefliyor.

Daha Spesifik, Daha Doğru Sonuçlar

Google aynı zamanda aşırı spesifik konulardaki aramalarda daha iyi ve istenen sonuçların alınması için de bazı yeni yapay zeka algoritmaları hakkında çalışmalar yapmaya devam ediyor. Artık Google bizleri sadece internet sayfasına yönlendirmeyecek. Bunun yerine o sayfa içerisinde bizim asıl aramada bulunduğumuz spesifik konu başlığına yönlendirecek.

Gelecek ayın sonunda hayata geçmesi düşünülen bu proje hangi dilde arama yaparsanız yapın, size daha kişiselleştirilmiş ve daha spesifik sonuçlar sunmaya başlayacak. Google şirketine göre aramalardaki elde edilen sonuçlar %7-8 civarında daha iyi ve kaliteli olacak. İstediğimiz sonuçlara daha kolay ulaşabileceğiz.

Google Yeni Yapay Zeka Algoritmaları ile Hedef Odaklı Sonuçlar

Google’ın hedeflediği bir başka güncelleme ise geniş konu başlıkları altında yaptığımız aramalarda, Google’ın kullanıcıları konu başlığı altındaki daha net ve daha çok ilgilendirebilecek konulara yönlendirmek üzerine olacak. Bu sayede istediğimiz sonuçlara daha kolay ulaşmış olacağız, daha özelleştirilmiş sonuçlar elde edeceğiz. Bu özelliğin de 2020 sonunda hayata geçmesi bekleniyor.

Google Yeni Yapay Zeka Algoritmaları ile Videoların En Doğru Dakikası

google-yeni-yapay-zeka

2020 sonunda hedefledikleri bir başka güncelleme ise aramalarda elde edilen video sonuçlarında. Google’ın yeni özelliği sayesinde video içerisinde bizi ilgilendiren kısmı uzun uzadıya aramamızı gerek kalmayacak. Kitaplardaki herhangi bir bölümü Google aramalarında kolaylıkla bulduğumuz gibi, videolarda da bizi ilgilendiren kısıma direkt olarak ulaşabileceğimiz şekilde etiketlenecek ve videoya tıkladığımızda bizi ilgilendiren dakikadan başlayacak. Tabi ki internetteki milyonlarca (Sadece YouTube üzerinde bile 90 milyon civarı video bulunmaktadır) videoyu göz önüne alırsak, Google bu özelliği birdenbire tüm videolara entegre edemeyecektir.

Google bu konuda da 2020 sonunda web’de bulunan videoların %10 kadarına bu özelliği entegre etmeyi hedefliyor.

Sağlıklı ve Güvenli Bir Ziyaret

google-yeni-yapay-zeka-algoritamalari

Google ayrıca yeni koronavirüs (COVİD 19) için bir güvenlik önlemi üzerinde çalışıyor. Google Haritalar (Maps) üzerinde hayata geçecek bu özellik; trafik yoğunluğunu görebildiğimiz gibi gitmek istediğimiz işletmenin ne kadar kalabalık olduğunu da canlı olarak görebilmemizi sağlayacak. Bu da pandemi süresince kalabalıktan kaçınmamızı ve daha güvenli bir pandemi süreci geçirmemize yardımcı olacak.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiyi yakından takip eden 22 yaşında bir makine mühendisi adayı.