Akıllı Telefonlar Sarhoşluğu Tespit Edebilecek

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte akıllı telefonlara yeni özellikler gelmeye devam ediyor. Henüz deneme aşamasındaki bir özellik ile akıllı telefonların kullanıcısının sarhoş olup olmadığını belirleyebilmesi amaçlanıyor. Bunu yaparken de kullanıcıların yürüyüşleri kullanılıyor. Akıllı telefonlar sarhoşluğu tespit edebilmek için alkol sarhoşluğu ile yürüme bozukluğu ilişkisi üzerine eğitiliyor.

Stanford Üniversitesi ve Pittsburgh Üniversitesi’nden bazı araştırmacılar, akıllı bir telefon ile kullanıcısının sarhoş olup olmadığını anlamak adına bir yazılım geliştirdiler. Bu yazılım telefonun yerleşik ivme ölçerini kullanıyor ve tamamen kullanıcıların nasıl yürüdüğüne bağlı olarak, sarhoş olup olmadığını anlamaya çalışıyor.

Akıllı Telefonlarda Alkol Sarhoşluğu İle Yürüme Bozukluğu İlişkilendirmesi

Bu araştırmanın amacı; alkol tüketiminin etkilerini gerçek zamanlı olarak algılayabilmek, olası zararları azaltmak ve farklı çalışmalarda elde edilen verileri kullanmak. Bu çalışma aynı zamanda alınan alkol miktarını akıllı telefonların ivmeölçer sensörleri sayesinde saptayarak, yürüyüşle olan ilgisinin doğruluğunu araştırmayı da amaçlıyor.

Stanford Üniversitesi araştırmacılarından Brian Suffoletto; şu anda üretilen akıllı telefonlarda birçok sensör bulunduğunu ve bunları kullandıklarını söyledi. Bu sensörlerle, geliştirdikleri bir uygulamada kullanıcılardan düz bir çizgide yürürken örnekler aldıklarını, daha sonra da kişinin kendi kontrolünde olan bir modeli eğittiklerini belirtti. Bu model kullanıcı hakkında farklı veriler gösterdiğinde kişinin sarhoş olup olmadığını incelediklerini açıkladı.

Bu araştırma için yaşları 21 ile 43 arasında değişen yetişkin 22 gönüllü kullanıldı. Bu 22 kişiden belirli durumlarda veriler alındı. Daha sonra da bu veriler bir yapay zeka modeli oluşturmada kullanıldı.

Oluşturulan bu algoritmanın nefesteki alkol konsantrasyonunun %0,08’i aştığı durumları doğru tespit etme oranının %90 olduğu bildirildi.

Yürüme Şekli Her Zaman Doğru Sonuçları Verir mi?

Akıllı Telefonlar Sarhoşluğu Tespit -  Denge

Elbette ki, herkes her zaman düzgün yürümez. Bu durumu etkileyen birçok faktör olabilir. Örneğin; adımlarında aksama olan bir kişinin yürümesi bu programda pozitif sonuç verebilir. Yani sarhoş değilken bile cihaz sarhoş olduğunu söyleyebilir. Suffoletto bu durum için; uygulamanın gelecekteki sürümünün her kullanıcının kendi kontrolünde hizmet vermesini sağlamasının önemli olduğunu belirtti. Yani bu ifade; kullanıcıların kendi telefonlarını eğitmek için alkol aldıklarında ve almadıklarında yeterli veri girmeleri gerektiği anlamına geliyor. Bu sayede kullanıcı akıllı telefonunu eğiterek, kendi yürüyüşünü değerlendirmiş oluyor.

Yine de bu uygulamanın yakın zamanda kullanılması beklenmiyor. Suffoletto’ya göre; uygulamanın ticari olarak kullanılmasından emin olmak için, yapılması gereken birkaç önemli şey bulunuyor.

Suffletto, öncelikli olarak telefonun vücudun farklı yerlerinde veya çantada da kullanılabileceği modeller geliştirmeleri gerektiğini söylüyor. Daha sonra yapacakları şey ise; insanların düz çizgilerde yürümediği bir gerçek dünyada, bu modellerin ne kadar doğru çalıştığını belirlemek olacak.

Akıllı Telefonlar Sarhoşluğu Tespit Etmeye Ne Zaman Başlayacak?

Bahsedilen uygulama, henüz kullanımda olmayıp, araştırma aşamasındadır. İlerleyen zamanlarda da kullanılıp kullanılmayacağı kesin değildir.

Böyle bir uygulamanın ne kadar yararlı olacağı verilerin kullanımının nasıl olduğuna bağlı olacaktır. Örneğin araba kullanamayacak durumda olan alkollü sürücülere, bu durumda direksiyon başına geçmemelerine dair bir uyarı göndererek, olabilecek kazaların önüne geçilebilecekse bu uygulama oldukça kullanışlı olabilir.

Fakat akıllı telefonlar sarhoşluğu tespit edebilmesi için elde edilecek olan verilerin güvenliği konusu soru işareti oluşturuyor. Bu denli hassas verilerin üçüncü şahıslarla paylaşılması farklı sonuçlar doğurabilir ve bu da pek hoş olmaz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi ve teknoloji takipçisi.