Clubhouse Davetiye Sistemi Son Buldu!

Son zamanların en popüler sosyal medya platformlarından Clubhouse, çok beklenen bir kararı uygulamaya aldı. Bilindiği üzere Clubhouse, davetiye sistemiyle çalışan bir platformdu. Şirket yetkilileri, aldıkları yeni kararla bu sistemi sonlandırmaya karar verdiklerini açıkladılar.

Bir süredir şirketin bu konu üzerinde çalıştığı biliniyordu. Hatta Clubhouse yetkilileri, platformun beta sürümünde olduğunu ve bu süreç bittiğinde davetiye sisteminin sonlanacağını açıklamışlardı. Şirket, yaptığı yeni bir duyuruyla davetiye sisteminin bugünden itibaren sonlandırıldığı duyurdu.

Üyelik Sistemi Herkese Açık Olacak

İnsanların kolayca istedikleri her konuda sohbet edebilmeleri Clubhouse’u kısa sürede çok popüler yaptı. Bunun üzerine diğer sosyal medya platformları da sesli sohbet özellikleri geliştirmeye başladılar. Bu platformların başında Twitter geliyor.

Twitter tarafından geliştirilen sesli sohbet özelliği herkese açık olarak kullanıma sunuldu. Herkese açık olarak sunulan özellik, kısa sürede çok sayıda kullanıcı topladı. Bu yüzden de Clubhouse, Twitter’ın gölgesinde kalmamak için bazı adımlar atmak zorunda kaldı.

Bilindiği gibi Clubhouse, ilk olarak sadece iOS kullanıcılarının kullanımına sunuldu. Bu durum Twitter için büyük bir avantaj yaratıyordu. Android kullanıcıları, Clubhouse’u kullanamadıkları için Twitter tarafından geliştirilen sesli sohbet uygulamasını kullanmaya başladılar.

Bunun üzerine Clubhouse, Android uygulamasının geliştirilme sürecine hız vererek kısa süre içerisinde Android kullanıcıları ile buluştu.

Bu durum platformun kullanıcı sayısında bir miktar artış olmasını sağladı. Ancak davet sistemi hâlâ Twitter’ı Clubhouse’un bir adım önünde tutuyordu. Bu yüzden de Clubhouse geliştiricileri, artık sistemi kullanmak için davete gerek olmadığını açıkladılar.

Clubhouse kullanıcıları, platformun ilk zamanlarında sadece belirli sayıda kişiye davet gönderebiliyorlardı. Kullanıcılar, şimdi ise davet bağlantılarını istedikleri sayıda kişiye gönderebilecekler. Böylece Clubhouse, üyelik için gerekli olan davetleri kaldırmış oldu.

Ayrıca şirket, yaptığı duyuruda platformun logosunun ve web sitesinin de güncellendiğini duyurdu. Clubhouse, tasarlanan yeni logonun Android ve iOS uygulamalarının simgesi olarak kullanılacağını açıkladı.

Bu adımlarla birlikte Clubhouse, gölgesinde kalmaya başladığı rakiplerini tekrar yakalayacak gibi duruyor. Tabii ki platformun ilk çıktığı zamanlardaki ilgiyi görmesi için birkaç özellik daha geliştirmesi gerekiyor. Clubhouse, güncellenen uygulamalarının birkaç gün içerisinde kullanıcılarıyla buluşacağını belirtiyor.

Sizler Clubhouse davetiye sisteminin kaldırılması hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce şirket, bu adımla tekrardan eskiden gördüğü ilgiyi görebilecek mi? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.