CES 2022 Yüz Yüze Katılımcı Listesi Daralıyor

Dünyanın en önemli teknoloji fuarlarından birisi olan CES 2022, önümüzdeki günlerde Las Vegas’ta gerçekleşecek. Ancak CES 2022 bir yüz yüze katılımcı krizi ile karşı karşıya. Son olarak BMW ve Mercedes gibi otomotiv devleri de CES 2022 etkinliğinin yüz yüze katılımcı listesinde yer almayacağını duyurdu.

Konuyla ilgili en güncel duyuru BMW’den geldi. Alman otomotiv devi, CES 2022 için yüz yüze bir katılım gerçekleştirmeyeceğini ifade etti. BMW, her sene yüzbinlerce kişinin katıldığı etkinlikte bu sene yer almayacağını duyurdu.

BMW tarafından paylaşılan duyuruda şirketin tedbir amacıyla etkinliğe yüz yüze katılmayacağı ifade ediliyor. Etkinlikte yer alacak tüm planların 5 Ocak tarihinde Almanya’dan çevrimiçi bir şekilde gerçekleşeceği de belirtiliyor.

Konuyla ilgili açıklamalar BMW şirketi ile sınırlı kalmıyor. Aynı zamanda bilişim dünyasının önemli isimlerinden IBM de etkinliğe yüz yüze katılmayacağını bildiriyor. IBM cephesinden gelen açıklamalar ise etkinliğe katılımın önündeki en önemli sebebin yükselen COVID vakaları olduğunu gösteriyor.

BMW gibi IBM de tedbirli bir şekilde davranacaklarını dile getiriyor. Bu nedenle Las Vegas’ta gerçekleşecek olan fuara yüz yüze katılmayacaklarını duyuruyor. Ancak etkinliğe sanal bir şekilde katılacaklarına dair bir ifade de açıklamada yer alıyor.

Birçok Dev Üretici CES 2022’ye Yüz Yüze Katılmayacak

BMW ve IBM listeden çıkan en yeni şirketler olsa da CES 2022 yüz yüze katılımcı listesi bir süredir küçülüyordu. ABD’de artışa geçen COVID vakaları etkinliğe katılımı kısıtlı hale getiriyor. Yakın tarihte bir başka Alman otomotiv devi olan Mercedes de etkinliğe yüz yüze katılmayacaklarını belirtti. Aynı zamanda Panasonic de CES 2022 için Las Vegas’taki etkinlikte olmayacaklarını duyurdu.

Teknoloji dünyasından CES 2022’ye katılmayacak pek çok isim daha saymak mümkün. En önemlilerin arasında Microsoft, AMD, Google, Amazon ve Intel gibi devler yer alıyor. Ancak liste bundan çok daha kalabalık ve duyurular gelmeye devam ediyor.

Tabii ki tüm teknoloji şirketlerinin etkinliğe katılımı bıraktığını söylemek mümkün değil. Tüketici Teknolojisi Derneği Başkanı Gary Shapiro, etkinliğin pek çok girişimci ile gerçekleşeceğini belirtiyor. LG, Sony ve Samsung’un CES 2022’ye katılmamak gibi bir planı olmadığı biliniyor.

Etkinliğin geçtiğimiz senelere kıyasla biraz daha riskli olacağını da dile getiriyor. Konuyla ilgili konuşan açıklama yapan Shapiro, “risk olmadan yenilik olmayacağını” da ifade ediyor. 5 Ocak günü başlayacak olan CES 2022, 8 Ocak tarihinde sona erecek.

Kaynak: https://www.theverge.com/2021/12/30/22850502/ces-2022-exhibitors-dropping-bmw-ibm-mercedes

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.