Carbon Health İş Gücünde Küçülmeye Gidiyor

Son günlerde, sıkça görülen işten çıkarmalara yeni bir unicorn girişim daha eklendi. Bugün yayınlanan bildiriye göre Carbon Health, iş gücünün %8’ini yani yaklaşık 250 kişiyi işten çıkardı. Carbon Health’in kurucusu ve CEO’su Eren Bali, bu haberi Twitter aracılığı ile paylaştığı Tweet ile de doğruladı.

Eren Bali’nin yaptığı paylaşımda “Carbon Health için dün, altı yıl önce şirketi başlattığımızdan beri en zor gündü.” ifadelerini kullanıyor. Paylaşımın devamında ise şunları söylüyor:

Değişen piyasa koşullarına uyum sağlamak için küresel iş gücümüzün boyutunu küçültmek zorunda kaldık… Dünya’daki en yetenekli insanlardan bazılarını işe almıştık. Herhangi bir şirketin bu yetenekteki insanlara sahip olması onlar için şans…”

Eren Bali‘nin açıklamalarına göre, yıllar içerisinde sürekli bir büyüme yakalayan Carbon Health’in işten çıkarma kararının iki sebebi var. Özetlenen bu iki karardan ilki COVID ile ilgili bazı iş kollarına son vermek.

Carbon Health, 2020 yılından evde test kitleri geliştirmişti. Dahası 2020’de 12 farklı eyalette 80’den fazla klinik açmış ve sanal kliniklerini 23 eyalete genişletmişti. Bu sebeple o dönemde tam zamanlı çalışan sayısını ikiye katlamıştı. Şirket, o dönem içerisinde COVID özel iş kollarından önemli gelirler sağladı. Ancak COVID yeni bir süreç olduğundan, COVID’e özgü iş kollarından bazıları sonlandı.

Personelleri işten çıkarma kararı için bir diğer sebep ise karlılığın önemi olarak ifade ediliyor. 2020 ve 2021’deki kararlarının aksine şu anki değişken sermaye piyasalarında makro ortam söz konusu. Bu nedenle büyümeye daha az önem verirken, karlılık önemli hale geliyor.

Carbon Health’de Büyümenin Ardından Düşüş Gerçekleşti

Sağlık alanında yer alan girişim Carbon Health, Eren Bali tarafından kurulmuştur. Udemy’nin kurucusu olan Eren Bali’nin ikinci unicorn girişimi olarak ortaya çıkmıştır. Ayrıca yeni nesil sağlık hizmeti olarak mükemmel sağlık hizmetlerini erişilebilir kılmaktadır. 2015 yılında kurulan girişim, Amerika Birleşik Devletleri’nde hizmet veriyor. Platform üzerinde doktorlar ile görüntülü görüşme, randevu sistemi, ilaç siparişi ve benzeri çeşitli özellikler yer alıyor.

Pandemi ile birlikte gerçekleşen büyüme sonrası iş güçlerini küçültmek zorunda kalan listeye Carbon Health de katılmış oldu. Carbon Health, en nihayetinde üzücü kararlar da olsa, sayısız dış faktör göz önüne alındığında ekibin çıkarına hareket edildiğini ifade ediyor.

Çalışanlar için birebir konuşma gerçekleştiren şirket, işten çıkarılan personeller için ayrılık paketleri de sunuyor. Bunlar; geniş sağlık hizmeti kapsamı ve işten çıkarma desteğini içeren cömert paketler olarak ifade ediliyor. Dahası, çalışanların dizüstü bilgisayarlarının kendilerinde kalmalarına izin verilirken yer değişikliği desteği de sunuluyor.

Kaynak: https://techcrunch.com/2022/06/02/carbon-health-lays-off-8-of-staff/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.