BlackBerry 2021 Modelindeki Yeni Özellikler

Geçtiğimiz ay BlackBerry kullanıcılarını sevindirecek yeni bir haber geldi. BlackBerry yeni telefon modelini 2021 yılında piyasaya süreceğini duyurdu. Peki, yeni BlackBerry 2021 modeli nasıl olacak?

Müjde ilk olarak, Ağustos ayında ortaya çıkmıştı. Eski Blackberry kullanıcıları dahil hala BlackBerry markasından vazgeçemeyen kullanıcılar heyecanla yeni modelin çıkmasını bekliyordu. Fakat, telefonun tüketiciye sunulup sunulmayacağı kesin değildi. Son yapılan açıklamalarla telefonun 2021 yılında geleceği kesinleşti.

TCL, 2017 yılından bu yana BlackBerry markasının altında Android telefonlar üretiyordu. 2020’de TCL’den BB lisansı düştü. Teknoloji dünyasında yeni bir şirket olan Onward Mobility, BB kullanıcılarına, 5G Android BlackBerry modelinin 2021 yılında piyasaya sürüleceği haberini verdi. BB hayranları bunu 2020 yılının en güzel haberi olarak nitelendirdi.

blackberry-akıllı-telefon-5g

BlackBerry’nin Lisansı Başka Bir Şirkete Geçti

OnwardMobility, 2021’in ilk yarısında Kuzey Amerika ve Avrupa pazarlarına telefonlarını ulaştırmak için Foxconn’a bağlı kuruluş olan FIH Mobile Limited ile birlikte çalışıyor. Bununla birlikte, BlackBerry 5G telefonunu duyuran basın bülteni, telefonun ‘üretkenliği artıran güvenli, zengin özelliklere sahip 5G’ye hazır bir telefona’ ihtiyaç duyan şirketler için kurumsal bir çözüm olduğunu öne sürdü.

OnwardMobility CEO’su Peter Franklin basın bülteninde “BlackBerry akıllı telefonları iletişim, gizlilik ve verileri korumakla tanınıyor” dedi. “Bu, OnwardMobility için BB ve FIH Mobile desteğiyle yeni nesil 5G cihazları pazara sunmak için inanılmaz bir fırsat.” dedi.

OnwardMobility, web sitesinde başka bir ürün listelemiyor. Yalnızca ‘gelecekteki BlackBerry 5G akıllı telefonlarına’ okları yöneltiyor.

OnwardMobility CEO’su Peter Franklin, “Küresel nüfusun yarısından fazlası bugün akıllı telefonlara sahip, bu nedenle pazar çok büyük,” dedi. “Bununla birlikte, eksik olan, kurumsal kullanıcıların, devlet kullanıcılarının ve güvenlik bilincine sahip tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılayabilen ultra güvenli ve üretkenlik merkezli akıllı telefon ve doldurmayı umduğumuz boşluk budur.” cümlelerini kullandı.

blackberry-5g-android-telefon-geliyor

Eski Zamanların En Güvenli Telefonu BB, Yine Aynı Güvenlik Sistemine Sahip Olacak mı?

Research In Motion, Blackberry telefonlarını üretiyordu. Tüketicilerin en çok kullandığı, ilk akıllı telefonlardan biri olmuştu. Ancak ilk olarak çalışanlar tarafından saklanan ve gönderilen bilgileri koruyacak cihazları satın alan kurumsal müşterilerin arasında popüler oldu. Çünkü çok sağlam bir güvenlik sistemine sahipti.

BB, iPhone ve Android platformlarının ardından pazar payındaki yerini kaybetti. Akıllarda ise güvenilir bir kurumsal cihaz olarak kaldı. OnwardMobility, 2021 cihazına fiziksel bir klavye eklemeyi vaat etti. Çünkü Blackberry telefonunun en akılda kalır özelliklerinden biri de klavyesiydi. Bu da kurumsal güven mirasından ve üretkenlikten açıkça yararlandıklarının bir göstergesi oldu.

TCL’nin BB telefonlarının fiziksel klavyeleri de vardı, ancak yeteri kadar başarılı değildi. Kısacası: Kullanıcılar için fiziksel klavyelerin olması nostaljik olacaktır.

BB 2021 Modelinde Neler Farklı Olacak?

BlackBerry sonunda kendi yazılımından vazgeçerek Android’i kucakladı ve güvenlik yazılımını en üste yerleştirdi. Onward Mobility, bu yeni telefonların “son derece güvenli” olacağını ve “uçtan uca güvenlik çözümleri paketi” sunacağını söylüyor. Firma, bu güvenlik özellikleri ve çözümleri hakkında ayrıntılı bilgi vermedi.

Bu yeni telefonlar hakkında çok az şey biliniyor. Ancak, 5G bir cihazın fiziksel bir tuş takımına sahip olacağı bilinenler arasında.

BB cihazları hüküm sürdüğünden beri telefonlar çok değişti. Şu anki uzun, dar format, TCL’nin BB Key2 gibi klavyelerin en alta itildiği anlamına geliyordu. Bu klavyelerde, yazı yazmak çok rahat değildi. OnwardMobility’nin telefonu 2021’in ilk yarısında piyasaya çıkacağını duyurmasıyla telefonun tasarımı ve özellikleri hakkında birçok soru ortaya çıktı. Bu zaman yaklaştıkça, telefonun tasarımının nasıl olacağı hakkında çıkan gelişmeleri hep birlikte göreceğiz.

BlackBerry 2021 modelinin özellikleri hakkında bilgiler paylaşıldıkça içeriğimizi güncellemeye devam edeceğiz.

BB 5G Telefonları ilginizi çekiyor mu? Bu konu hakkında düşünceleriniz bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

İşletme Mezunu, Gelişen teknolojiyi adım adım takip etmeyi seven, yaratıcı, içerikler üretmeye bayılan biri...