Android Telefonlara Eklenen 5 Yeni Özellik!

Bugün, Android telefonlara eklenen 5 yeni özellik duyuruldu. Bu yeni özellikler; acil durumlar için, depremler için, arabalar için, düzenli uyku için ve görme engeli olan insanlar için getirildi. İşte Android telefonlara eklenen 5 yeni özellik ve detayları:

Deprem Uyarı Sistemi

Deprem uyarı sistemi ile çevrenizdeki depremler için uyarı alabileceksiniz. Dünyanın her yerindeki Android telefonlar artık deprem uyarıları alabilecek. Android telefonlar, Android Deprem Uyarı Sistemi ile depremleri algılayabilecek. Bugün kullanıma sunulan bu özelliği seçerseniz, depremleri tespit etmek için tasarlanmış bir algoritma telefonunuzdaki ivme ölçer bir veri noktası olacaktır.

Başlangıç olarak yeni özellik, Google aramalarda yapacağınız “yakınımdaki depremler” aramasının hızlı ve daha doğru deprem bilgilerine ulaşılmasına yol açacaktır.

Android Deprem Uyarı Sistemi Android 5.0 ve sonraki sürümlerini çalıştıran cihazlarda kullanılabilecek.

Acil Durum Konum Hizmeti

Acil durumlarda zaman kavramı her zamankinden daha önemlidir. Değerli saniyelerden tasarruf etmenizi sağlayacak olan Android Acil Durum Hizmeti (ELS) ile Android telefonlarınız sizlere yardım edebilecek. Bu hizmete 29 ülkede 800 milyondan fazla kişi ulaşabilecek.

ELS ilk olarak 2016’da piyasaya sürülmüştü. O günden beri konum bilgilerine doğru bir şekilde erişimi iyileştirmek adına yerel kamu güvenliği yetkilileri ile beraber çalışıldı.

ELS’nin mevcut, kullanılabilir olduğu her yerde yerel acil durum numarasını aradığınızda Android telefonunuz cihazınızın dil ayarlarını paylaşabilecek. Yani kendi dilinizin konuşulmadığı bir yerdeyseniz, bulunduğunuz bölgedeki yerel dili konuşamadığınız anlaşılır ve tercüman daha erken bulunabilir.

Android Acil Durum Konum Hizmetini, Google Play Hizmetleri yüklü olan Android 4.1 ve sonraki sürümlerini çalıştıran cihazlar kullanabilecek.

Yeni Takvim Uygulaması İle Android Auto

android-telefonlara-eklenen-5-özellik-android-auto
Android Auto

Araba kullanırken yola odaklanmanız önemlidir. Arabanızı kullanırken telefona bakmamanız da sürüş esnasında güvenliğiniz için oldukça önemlidir. Android Auto’nun yeni güncellemesi ile telefonunuza bakmadan da gününüze hakim olabilirsiniz.

Yeni takvim uygulaması ile arabanızın ekranından günlük programınıza göz atabilirsiniz. Takvime eklediğiniz bir etkinliğin üzerinden etkinlikte kullandığınız yerler için hızlıca yol tarifi alabilirsiniz. Örneğin doğum günü pastası aldığınız bir pastanenin hızlıca yol tarifini alabilirsiniz. Veya doktor randevunuz vardır ve bunun için bir etkinlik oluşturmuşsunuzdur. Birkaç dokunuşla doktorunuzu arayabilir ve gideceğiniz yere yol tarifi alabilirsiniz. Yeni ayarlar uygulaması ile de Android Auto tercihlerinizi doğrudan arabanızın ekranından yönetebilirsiniz.

Yeni Android Auto Takvim uygulamasını önümüzdeki ay piyasaya sürülecek olan Android 6.0+’yı çalıştıran cihazlar kullanabilecek.

Arabanız Android Auto’yu destekliyor mu? Buradan öğrenebilirsiniz.

Uyku Vakti Modu

Uyku düzeni hayatlarımızın önemli parçalarından birisidir. Bozulduğunda birçok olumsuz etkisini görebiliriz. Bu yüzden uyku zamanınızın geldiğini hatırlatmak için ve siz uyurken telefonunuzu sessiz ve karanlık tutarak uykunuzun bölünmesini engellemek için Uyku Vakti modu oluşturuldu.

Bu yenilik “Saat” kısmına eklenen “Yatma Zamanı” sekmesiyle düzenli bir uyku programınızın olmasını hedefliyor. Uyanma zamanı alarmınız için de en sevdiğiniz şarkıyla ve sevdiğiniz seslerle nazikçe uyanmanıza yardımcı oluyor.

Saat uygulamasındaki Uyku Vakti sekmesini Android 6.0 ve sonraki sürümlerini çalıştıran cihazlar kullanabilecek. Dijital Denge uygulaması yüklü olan cihazlar da ayarlardan Uyku Vakti modunu açarak veya doğrudan Saat uygulaması ile planlayabilirler.

Lookout İle Fiziksel Dünya Daha Erişilebilir

Lookout, görme engelli 253 milyondan fazla insana daha fazla bağımsızlık sağlamak için geliştirilmiştir. Görme engelli veya görme bozukluğu olan insanlar ve topluluklar için geliştirilmiş bu güncelleme, iki yeni modu ve daha erişilebilir olan tasarımını sunuyor. Lookout, artık uzun biçimli olan belgeleri tarayarak okunabilir hale getirebilir ve ürün etiketlerinden yiyecekleri tanımlayabilir. Ayrıca, ekran koruyucularla daha uyumludur ve yeni diller, otomatik flaş gibi daha fazla özelliği içerir.

Lookout, Android 6.0 ve sonraki sürümlerini çalıştırabilen, 2 GB’tan fazla RAM’e sahip olan cihazlarda kullanılabilecek.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi ve teknoloji takipçisi.