Bixby, Yeni Güncellemesi ile Gelişmeye Devam Ediyor!

Samsung, Bixby ile giderek popülaritesi artan sanal asistanların arasına güçlü bir seçenek eklemeyi hedefledi. Şimdiye kadar birçok geliştirme alan Bixby yeni güncellemesi ile gelişmeye devam ediyor.

Samsung, ilk tanıttığında Bixby tarafında oldukça büyük hedefleri vardı. Öyle ki, zamanında en üst seviyede bulunan Samsung Galaxy Note 10 cihazında Bixby butonuna bile yer verdi.

Samsung’un bu gibi hamlelerine rağmen Bixby tarafında istenen başarı elde edilemedi. Google Asistan ve Amazon Alexa gibi güçlü rakiplere bir alternatif olmadı.

Ancak Samsung, Bixby’ye olan inancını korumakta. Bixby hala Samsung ekosisteminde aktif olarak yer almakta. Aynı zamanda Samsung, güncellemeleri ile Bixby’yi desteklemeye devam ediyor.

Bixby, son olarak Nisan ayında 3.0 güncellemesini aldı. Bu güncelleme ile birlikte Hint İngilizcesi ve Hindistan’a özgü diğer bazı özelliklere kavuştu.

Şimdi ise son güncelleme ile arayüz tarafında odaklanıldı. Basit ve görsel olarak geliştirilmiş arayüz, rakipler arasında güç kazanması için oldukça önemli.

Yeni güncelleme ile Bixby isteklerinizi gerçekleştirirken tüm ekranınızı kaplamıyor. Bu sayede rakiplerine benzer bir görüntü karşımıza çıkıyor.

Bixby Yeni Güncelleme Yeni ve Eski Görüntüsü
Bixby’nin güncellemeden önceki ve sonraki görüntüsü

Aynı zamanda Bixby yeni güncellemesi ile makine öğrenmesinde de oldukça gelişti. Ayarlar kısmından “Kişiselleştirmiş Bixby” seçeneğini aktifleştirirseniz buna dair ipuçları da görünüyor olacak.

Yeni güncelleme ile gelecek olan bir diğer özellik oldukça sinir bozucu bir noktayı çözmekte. İlk kurulumda “Hi Bixby” komutu için ses tanımlamasında sizden 5 kez söylemeniz istenmekte.

Bu aşama oldukça uzun ve zor bir haldeydi. Sesinizi kaydetmemesi tanınmaması durumunda birçok kez baştan yapmak gerekliydi. Yeni güncelleme ile bu kısım isteğe bağlı hale gelerek “Hi Bixby” komutu hemen kullanıma hazır hale geldi.

Son olarak ise Bixby hızlı komutlarınızı ekleyerek onları kolaylıkla gerçekleştirmeniz için bir özelliğe kavuştu.

Yeni Bixby güncellemesinin dağıtımına başlandı. Eğer Bixby’ye Google Asistan yerine bir şans vermek isterseniz cihazınızda bulunan Galaxy Market üzerinden indirmeniz mümkün.

Samsung Bixby’i Ne Zaman Tanıtmıştı?

Samsung, Bixby’i 2017 yılında Galaxy Unpacked etkinliğinde tanıttı. Aynı zamanda bu etkinlikte S8, S8+ ve Galaxy Tab A cihazları da tanıtıldı.

Şirketin bu tanıtımın sonrasında Bixby’ye tüm Samsung ekosisteminde yer vermesi ile kullanım sayısı başlarda hızla arttı. Ancak sonraki dönemde oldukça güçlü rakipler birbiri ardına yayınladığı güncellemeler ile Bixby’nin geri kalmasına sebep oldu.

Google Asistan’ın Siri sonrası oldukça hızlı gelişimi Bixby’nin Samsung tarafında kullanımını oldukça azalttı.

Samsung tarafında ise sanal asistanın gelişimi devam etmekte. Yeni getirilen özellikler kullanıcıların Bixby’ye geri dönüşünü sağlayacak mı? Bunu önümüzdeki dönemde hep birlikte göreceğiz!

Sizler Bixby hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2017 yılından beri çeşitli girişimlerde yer alıp içerik üreten Metin, girişimcilik konusuna oldukça meraklıdır. Teknoloji haberleri hakkında içerik üretmekten ve araştırma yapmaktan hoşlanır.