Atari, Bilgisayar ve Oyun Konsollarına Yöneliyor!

Atari bir kez daha iş stratejisini değiştiriyor. Bugün yapılan açıklamaya göre Atari bilgisayar ve oyun konsollarına yönelme kararı aldı. Çıkan haberlere göre Atari’yi ücretsiz mobil ve oynaması ücretsiz oyunlardan çok bilgisayar ve konsollarda göreceğiz.

Peki Atari’nin almış olduğu bu karar neleri içeriyor? Atari bilgisayar ve oyun konsollarına yönelerek neyi amaçlıyor?

Pazartesi günü yayınlanan bir açıklamada şirket, yönetim kurulunun Atari Gaming bölümünün “varlıkları ve fırsatları” hakkında derinlemesine bir inceleme yaptıklarını açıkladı. Daha sonra ise 1 Temmuz’da yeni planı onayladıklarını söyledi.

Atari’nin CEO’su Wade J. Rosen “Herhangi bir oyun deneyimindeki amacımız, anlamlı oyunlar için erişilebilir ve keyifli anları sağlamaktır. Atari’nin özü ve tarihimizi geleceğimize bağlayan şey budur. Dolayısıyla, birinci sınıf oyun deneyiminin ve Atari DNA’sının daha iyi temsilcisi olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle böyle bir karar aldık.” dedi.

Ayrıca şirketin CEO’su Rosen, oynaması ücretsiz oyunlar için giderek daha rekabetçi hâle gelen pazar da dahil olmak üzere, değişikliğin arkasındaki bazı nedenleri kabul etti.

Bu karar ile beraber Roller Coaster Tycoon StoriesCrystal CastlesCastles & CatapultsNinja Golf ve Atari Combat: Tank Fury gibi Atari listesindeki mevcut bulunan oyunların zamanla satılacağını ya da kapatılacağını da ekledi.

atari bilgisayar - teknolojiorg
Atarı, PC ve konsollara yöneliyor!

Ortaya konulan plan, hem retro bir oyun makinesi hem de bilgisayar olarak işlev gören Atari VCS konsolunun piyasaya sürülmesinin üstünden bir aydan bile geçmemişken geldi.

Atari, VCS ve diğer platformlar için yeni içerik oluşturmak istiyor. Bu nedenle Asteroids, Missile Command ve Pong gibi 200 oyun ve franchise’ı portföyüne ekleyeceğini söyledi.

Mart 2022’nin sonuna kadar sürecek olan mali yılın içerisinde çıkarmayı planlıyorlar. Yapılacak olan ilk lansman ile de tüm platformlarda güçlü bir “premium” oyun hattı oluşurmayı hedefliyorlar.

Yenilikler Tek Bir Alanda Değil

Ayrıca şirket retro oyun temalı kumarhane olan Afrika’daki Atari Casino’dan da çekileceğini açıkladı. Artık yeni dönemde adlarının geçtiği daha fazla televizyon prodüksiyonlarında yer alacaklarını belirttiler.

Yeni stratejinin bir sonucu olarak Atari’nin, 5 milyon Euro (5.9 milyon Dolar) değerinde kaybına uğraması ön görülüyor.

Peki siz Atari’nin bu kadarı hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce Atari firması tüm platformlarda güçlü bir “premium” oyun hattı oluşturmayı başarabilecek mi? Yorumlarda konuyla ilgili görüş ve düşüncelerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bundan 11 yıl önce Beden Eğitimi bölümünden mezun olan Uğur "Benim burada ne işim var?" diyerek kendini teknolojiye ve oyun dünyasına adamıştır. Daha önceden farklı sitelerde ve dergilerde bildiklerini okuyuculara aktaran Uğur sıra teknoloji.org sitesinde diyor!