Asus ROG Swift OLED Oyuncu Monitörlerini Tanıttı

CES 2022’nin başlamasıyla birlikte teknolojik ürün tanıtımları da peş peşe gelmeye başladı. Bu ürünlerden birisi ise Asus tarafından üretilen yeni oyuncu monitörü ROG Swift OLED oluyor. Üstelik yeni Asus ROG Swift OLED modelleri bir ilki de gerçekleştiriyor.

Şirket ROG Swift OLED serisi kapsamında iki farklı ekran tanıttı. Bunlardan birisi 48 inç, diğer ise 42 inç boyutunda. 48 inç boyutundaki ekranlar her ne kadar daha önce karşımıza çıksa da 42 inç boyutu bu sektör için yeni bir teknoloji olarak dikkat çekiyor.

Piyasada yer alan çok sayıda 42 inç monitör bulunmuyor. Öyle ki LG tarafından bu hafta içerisinde tanıtılan 42 inç boyutundaki ekranın hemen peşinden Asus bir oyuncu monitörü ile gündeme geliyor. Ayrıca bu iki ürün de 2022 yılında monitör sektörüne bir yenilik getirecek gibi gözüküyor.

Asus ROG Swift OLED Özellikleri

Ürünün iki farklı seçenek ile piyasaya çıkacağını belirtmiştik. Asus, bu modelinde 4K çözünürlüğe sahip bir ekran tercih etmiş. Tam çözünürlükleri ise 3840 x 2160 olarak ifade ediliyor. Ekranın kontrast oranı ise 1.000.000:1 şeklinde belirtiliyor.

Bunlara ek olarak bu ekranın bir oyuncu monitörü olduğunu unutmamak gerekli. Özellikle de gecikme süresinde bunu fazlasıyla hissettiriyor. Asus monitörün yanıt süresini 0.1ms olarak ifade ediyor. Ekran yenileme hızı ise 120 Hz ile oyuncu monitörü standartları dahilinde gayet yeterli.

asus-rog-swift-oled

Bunlara ek olarak monitörde 10-bit renk desteği ve %98 DCI-P3 renk uzayı yer alıyor. Ayrıca üründe HDR10 desteği de mevcut. Cihazın giriş ve bağlantı seçenekleri açısından da oldukça cömert olduğunu belirtmek gerekiyor. İki adet HDMI 2.1 girişi, iki adet HDMI 2.0 girişi, bir adet DisplayPort girişi, ses ve USB bağlantısı üründe yer alıyor.

Tüm bunların haricinde Asus, ekranın yansıma önleyici olduğunu ifade ediyor. Ayrıca en iyi renk deneyimini sunmak için özel olarak kaplandığını da ekliyor. Üstelik her iki monitörün de değişken yenileme hızı ve otomatik düşük gecikme gibi özelliklere sahip olacağı belirtiliyor.

Asus henüz ürünün fiyatı ve çıkış tarihi hakkında resmi bir bilgi duyurmadı. Ancak özelliklerine bakınca ürünlerin pek de uygun fiyatlı olmayacağı düşünülüyor. Özellikle OLED panele sahip 42 inç ve 48 inç boyutlarında bir monitörün ucuz olacağını düşünmek pek mantıklı değil.

Kaynak: https://www.theverge.com/2022/1/4/22867178/asus-oled-gaming-monitor-42-48-inch-4k-hdmi-2-1-vrr-allm-specs

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.