ASUS, CES 2022’de Yeni Zenbook Modellerini Tanıttı

Dünyanın en büyük bilgisayar üreticilerinden ASUS, yeni ürünler geliştirmeye devam ediyor. Teknoloji devi ASUS, büyük bir heyecanla beklenen CES 2022’de yeni Zenbook modellerini tanıttı. Laptoplar, özellikleriyle kullanıcılarını etkileyecekler gibi duruyor. Bunun yanı sıra şirket, tanıttığı katlanabilir Zenbook modeliyle de adından fazlasıyla söz ettirmeyi başardı.

ASUS, yaptığı tanıtımda 3 tane yeni Zenbook modeli tanıttı. Şirket, laptopların tasarımından donanımına kadar her konuda oldukça iddialı. Teknoloji takipçilerinin laptoplara verdikleri ilk tepkiler, şirketin beklentilerinin karşılanacağını gösteriyor. Şirket, özellikle katlanabilir laptop modeliyle uzun süre teknoloji gündeminde kalmayı başaracak gibi duruyor.

Zenbook 14 OLED

ASUS tarafından tanıtılan ilk model Zenbook 14 OLED oldu. Şirket, yeni Zenbook modellerinde tasarım anlamında bazı değişikliklere gitmeyi tercih etti. Bu değişiklikleri Zenbook 14 OLED modelinde de gözlemleyebiliyoruz. Bunun yanı sıra ASUS, yeni Zenbook modellerinde performans anlamında da kullanıcılarını memnun etmeyi hedefliyor.

Bu kapsamda laptopta 90 Hz yenileme hızında çalışacak olan OLED panele sahip 14 inçlik bir ekran mevcut. Bunun yanı sıra ASUS, laptopun 16.9 mm inceliğinde ve 1.39 kg ağırlığında olduğunu belirtiyor. Bu değerler, kullanıcıların laptopu daha rahat taşımalarını sağlayacaktır.

Zenbook 14 OLED, sahip olduğu donanımlarla da kullanıcılarını etkileyecek diyebiliriz. ASUS, laptopun işlemci kısmında 12.nesil Intel i9 H-serisini kullanmayı tercih etti. Bunun yanı sıra kullanıcılar, bu modelde 16 GB’a kadar RAM seçenekler ile karşılaşacaklar. Laptopta ekran kartı olaraksa Intel Iris Xe yer alacak.

ASUS, kullandığı donanımlar ile kullanıcılarına yüksek bir performans sunmayı hedefleyecek diyebiliriz. Şirket, bu güçlü donanımları PCIe 4.0 SSD seçenekleri ile destekleyecek. ASUS tarafından kullanıcılarına özelleştirme seçenekleri sunulması yeni Zenbook kullanıcılarını memnun edecektir.

Laptopta yer alan bağlantı noktalarına baktığımızda ASUS’un kullanıcılarına Thunderbolt 4 bağlantı noktasının yanı sıra iki adet USB-C bağlantı noktası sunacağını görüyoruz. Bunun yanı sıra laptop, HDMI ve USB-A girişlerine de sahip olacak.

Şirket, yaptığı tanıtımda laptopun satış fiyatıyla alakalı bilgileri paylaşmadı.

Zenbook 14X OLED Space Edition

Zenbook 14X OLED Space Edition

ASUS, yaptığı tanıtımda Zenbook 14 OLED modelinin bir başka sürümünü daha tanıttı. Zenbook 14X OLED Space Edition, çoğu noktada Zenbook 14 OLED ile aynı özelliklere sahip olacak. Ancak ASUS, bu modelde özellikle tasarım konusunda kullanıcılarını etkileyeceklerini belirtiyor.

Şirket, bu modeli de Zenbook 14 OLED modelinde bulunan ekran ile piyasaya sürecek. Bunun yanı sıra bu modelin kapağında 3.5 inç büyüklüğünde OLED bir ekran daha yer alacak. Kullanıcılar, bu ekranı ASUS tarafından sunulan uygulamalar ile özelleştirebilecekler.

Bunun yanı sıra ASUS, bu modelde Zenbook 14 OLED modelinin aksine kullanıcılarına 32 GB’a kadar RAM seçenekleri sunacak. Bunun dışında işlemci kısmında Zenbook 14 OLED modelinde olduğu gibi 12.nesil Intel i9 H-serisi yer alacak. Laptopun depolama alanı, kullanıcıların tercihleri doğrultusunda özelleştirilebilecek. Bu noktada ASUS, PCIe 4.0 SSD depolama alanı seçenekleri ile kullanıcılarının karşısına çıkacak.

ASUS, Zenbook 14 OLED ile Zenbook 14X OLED Space Edition arasında büyük donanım farklılıkları yapmamayı tercih etti. Şirket, iki model arasında daha çok tasarım farkına odaklandı. Bunun yanı sıra ASUS, yaptığı tanıtımda Zenbook 14X OLED Space Edition sürümünün fiyatını da paylaşmadı.

Zenbook 17 Fold OLED

ASUS Zenbook 17 Fold OLED

ASUS tarafından tanıtılan yeni laptop modellerinden en çok ilgi göreni Zenbook 17 Fold OLED oldu diyebiliriz. Şirket, bu modelle birlikte laptop sektöründe yeni bir devir açacak gibi duruyor. Çünkü ASUS, Zenbook 17 Fold OLED ile birlikte katlanabilir laptop modeliyle laptop pazarına giriş yapacak.

Laptopta 17.3 inç büyüklüğünde bir ekran mevcut. Bu ekran, laptop katlandığı zaman kullanıcılarına 12.5 inç boyutuyla hizmet veriyor. Böylece ASUS, kullanıcılarına laptoplarını çeşitli şekillerde kullanma imkanı sunmayı hedefliyor. Her ne kadar bazı teknoloji takipçileri bu durumu gereksiz olarak görseler de ASUS tarafından paylaşılan bilgiler, laptopun kullanıcılarını fazlasıyla etkileyeceğini gösteriyor.

ASUS, bu modelde 12.nesil Intel i7 U-serisini kullanmayı tercih etti. Bunun yanı sıra şirket, kullanıcılarına 16 GB’a kadar RAM seçenekleri sunacak. Laptopun ekran kartı kısmında ise Intel Iris Xe yer alacak. Bu sayede ASUS, tasarımın yanı sıra donanım kısmında da kullanıcılarını memnun etmeyi hedefliyor.

Şirket, laptopla birlikte kullanıcılarına Bluetooth bir klavye sunacak. Kullanıcılar, bu klavyeyi laptopu katladıkları zaman da kullanabilecekler. Bunun yanı sıra laptopta Thunderbolt 4 ve USB-C bağlantı noktaları mevcut. Bu sayede kullanıcılar, Zenbook 17 Fold OLED ile çeşitli yöntemler ile bağlantı kurabilecekler.

ASUS, bu modelin de satış fiyatını açıklamadı. Ancak şirket, yaptığı tanıtımda üç modelin de 2022’nin ortalarında piyasaya sürüleceğini açıkladı.

Kaynak: https://press.asus.com/PressReleases/p/ASUS-Presents-Incredible-Unfolds-at-CES-2022

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.