Arama Bekletme Nedir?

Akıllı telefonlar, hayatlarımızın en önemli parçalarından bir tanesi haline gelmiş durumdadır. Geçtiğimiz senelerde geliştirilmelerinin üzerine birçok ek fonksiyon kazanan bu cihazlar, operatörlerin de katkılarıyla her geçen gün hayatı hayli kolaylaştıracak konuma gelmektedir. “Arama bekletme nedir” sorusunun cevabı da operatörlerin akıllı telefon üreticileriyle birlikte ürettiği bir teknolojide gizlidir.

“Arama bekletme nedir” ya da “çağrı bekletme nedir” soruları akıllı telefon kullanıcıları tarafından sık sık sorulmaktadır. Bazı operatörler bu servisi açıp kapatma hizmeti sunduğundan, kullanıcılar servisin detaylarını merak etmektedir. Arama ya da çağrı bekletme, bir kişi telefonda konuşurken gelen ikinci bir aramanın kullanıcıya bir sinyalle bildirilmesi, arayan tarafa da aranan kişinin başka bir görüşmede olduğunun bildirilmesi işlemidir.

“Arama bekletme nedir” sorusu özellikle kendisine bu servis teklif edilen kullanıcılar tarafından merak edilmektedir. Ülkemizde aktif olarak servislerini sürdüren üç büyük operatör de bu servisi kullanıcılarına sağlamaktadır. Peki tam olarak arama bekletme nedir? Ne zamandan beri kullanılmaktadır? Nasıl aktive edilip devre dışı bırakılmaktadır? Bu hizmetin faydaları ve zararları nelerdir? Gelin arama bekletme özelliğini hep birlikte daha yakından inceleyelim.

Arama Bekletme Nedir?

Arama bekletme, bir arama sırasında gelen ikinci bir aramanın arayan ve aranana bildirilmesi hizmetidir. Bu özellik, özellikle çift sim kartı desteklemeyen telefonlarda hayati önem taşımaktadır. Normalde gelen ikinci bir aramada telefon meşgul çalmaktadır. Ancak arama bekletme sayesinde kullanıcılara birer uyarı mesajı gitmektedir. Bu sayede aranan arandığını, arayan da karşı tarafın telefonda olduğunu öğrenmektedir. Peki bu servisin geçmişi nedir? Nasıl gelişmiştir?

Akıllı telefonlar, sürekli değişen kullanıcı taleplerine ve kullanıcı profillerine sahiptir. Bir markanın kullanıcı profili neredeyse iki sene üst üste aynı kalmamaktadır. Kullanıcılar başka bir markada gördükleri teknolojiyi, kendi telefon üreticilerinden de talep etmektedirler. Geçtiğimiz senelerde akıllı telefon endüstrisi bu şekilde gelişmiştir. Markalar rekabet ederek, kolektif bir gelişme yaratmayı başarmışlardır.

Arama bekletme teknolojisinin doğuşu, kullanıcıların iletişim ihtiyaçlarına dayanmaktadır. Telefonda olan bir kimse, başkası tarafından aranamamaktaydı. Buna karşı çözüm olarak markalar ilk olarak kısa mesajla bildirme servisini geliştirmiştir. Aranan kişi telefonu kapattığında ” x kişisi sizi aradı” şeklinde bir mesaj almaya başlamıştır. Ancak kısa süre sonra bu yeterli olmamaya başlamıştır. Bu noktada üreticiler beliren bu ihtiyacı çözmek için yeni arayışlara girişmiştir.

Bunu takiben, markalar ikinci SIM kart takılabilen telefonlar geliştirmeye başlamıştır. Bu sayede kullanıcılar bir hatlarından konuşurken diğer hatlarından gelen aramalardan haberdar olabilmiştir. Ancak her kullanıcı iki hat sahibi olmak istememektedir. Bu noktada da devreye arama bekletme teknolojisi girmiştir. Bu sayede kullanıcılar tek hatla, birden fazla aramadan haberdar olabilmektedir. Özetle arama bekletme servisinin geçmişi, adreslenen bir iletişim sorunuyla başlamıştır. Arama sırasında ulaşılamama sorunu, günümüzde arama bekletme servisi ile büyük oranda çözülmüştür.

Türkiye’de Hangi Operatörler Arama Bekletme Hizmeti Vermektedir?

Arama bekletme, operatörler tarafından sağlanan bir hizmet olmakla birlikte operatör-üretici işbirliğinde gelişmiş bir projedir. Bu sebeple servis operatörler aracılığıyla SMS yoluyla kullanılabilse de, çoğu telefonun “ayarlar” sekmesinden de açılabilmektedir.

Ülkemizin önde gelen üç operatörü de arama bekletme hizmetini vermektedir. Yani Vodafone, Türk Telekom ve Turkcell kullanıcıları bu hizmetten faydalanabilmektedir. Burada önemli olan telefonun çok eski olmaması ve bu hizmeti desteklemesidir. Eski bir akıllı telefona sahip olmanız, bu özelliği kullanmanız konusunda büyük bir engel teşkil etmiyor. Zira piyasada aktif olarak kullanılan telefonların neredeyse tamamı bu hizmete aktif destek vermektedir. Yazımızın bir sonraki aşamasında bu hizmetin her operatör için nasıl açıldığını irdeleyeceğiz.

Bu noktada yurt dışındaki okuyucularımız için birkaç hatırlatma yapmamız gerekmektedir. Yurt dışı operatörler de aynı ülkemiz operatörleri gibi bu servisi desteklemektedir. Ancak yurt dışında genelde sınırsız bant genişliği sağlanması sebebiyle, arama sıklığı giderek azalmaktadır. Bu sayede kullanıcılar hat üstünden konuşurken WhatsApp gibi üçüncü parti uygulamalar üzerinden aranabilmektedir.

Arama Bekletme Servisi Nasıl Açılır?

Arama bekletme servisini açmak hayli kolay bir işlemdir. Operatörler, kullanıcı kolaylığı için bu işlemi çok kolay komutlara indirgemiştir. Hangi operatörü kullanıyor olursanız olun, arama bekletme servisi aynı komutla açılmaktadır.

İlk olarak telefonunuzun “arama yapma” alanına erişim sağlamanız gerekmektedir. Bunun ardından panelde *43# tuşlamasını yapmanız gerekmektedir. Bu tuşlamayı yaptıktan sonra arama bekletme servisiniz aktif edilmiş olacaktır.

Arama Bekletme Servisi Nasıl Açılır

iPhone kullanıcıları bu ayarı telefonlarının “ayarlar” sekmesinden de yapabilmektedir. Ayarlar’a eriştikten sonra “arama bekletme” seçeneğinin seçilmesi gerekmektedir. Bu işlem yapıldıktan sonra servis telefonunuzda aktive edilmiş olacaktır. Android kullanıcıları için de aynı ayar telefonlarında mevcuttur. Android kullanıcıları aşağıdaki adımları takip ederek arama bekletme servisini açabilmektedir:

  • Telefonunuzda Ayarlar’a erişim sağlayın.
  • Ayarlar’ın içerisindeyken “Çağrı Ayarları”nı seçin.
  • Daha sonrasında sırasıyla “Ek Ayarlar”, “Daha Fazla” ve “Çağrı Bekletme” seçeneklerini seçerek devam edin.
  • Çağrı Bekletme ayarını aktif ettikten sonra servis Android telefonunuzda da aktif hale gelmiş olacaktır.

Arama Bekletme Servisi Açılmazsa Ne Olur?

Operatörler, dünyanın her yerinde bulunan ve kullanıcılarına iletişim hizmet sağlayıcılarıdır. Bu sağlayıcılar kullanıcıyı bir telekomünikasyon ağına dahil etmektedir. Bu ağa dahil olunmasıyla birlikte kullanıcılar ağ üstündeki diğer kullanıcılarla iletişim kurabilmektedir. Ancak söz konusu hizmet elbette şu an olduğu kadar gelişmiş ve geniş çaplı bir konumda değildi. Kullanıcılar aynı anda ancak bir aramadan sinyal alabilmekteydi. Arama bekletme servisi ile bu sorun ortadan kaldırılmıştır.

Arama bekletme hizmeti sunulmadan önce, telefonlar aynı anda tek arama kabul etmekteydi. Bu da o an telefonla konuşan bir kimsenin ikinci bir aramadan haberi olmaması demektir. Arayan kişi meşgule düşecektir. Bazı kimseler hizmet sunulmasına rağmen bu hizmeti kullanmamayı tercih etmektedir. Rahatsız edilmeme, aynı anda tek kişiye iletişim kurma gibi post-modern kaygılar mevcuttur. Bu sebeple belirtmek gerekir ki eğer hizmet kapatılırsa, gelen aramalar otomatik olarak meşgule düşecektir.

Arama Bekletme Servisinin Faydaları Nelerdir?

Teknolojinin dur durak bilmeden gelişmesiyle birlikte, faydalı ve zararlı arasındaki ince çizgi sıkça ihlal edilir konumdadır. Sık sık hangi teknolojinin faydalı, hangi teknolojinin zararlı olduğu noktasında tartışmalar çıkmaktadır. Bu tartışmaların öznesi geçmişte elektronik mühendisleri ve kullanıcılar iken, artık psikologlar ve sosyologlar da bu tartışmanın birer öznesidir. Psikologlar fazlasıyla teknolojilerin insanın biyokimyasal dengesini ihlal ettiğini düşünmektedir. Aynı şekilde sosyologlar da sürekli gelişen teknolojilerin toplum yapısına etkisi hakkında endişelidir.

Yakın zamanlarda ortaya çıkan “ulaşılmaz olma” hakkı, arama bekletme teknolojisiyle yeniden gündeme gelmiştir. İnsanlar mesai saatleri dışında veya başka bir iletişim kanalında iken ulaşılmaz olmayı talep etmektedir. Arama bekletme servisi başka bir aramada olan kişileri dahi haberdar ettiğinden bir tartışma konusudur. Ancak elbette teknolojiden faydalanıp faydalanmama kararı tamamen kullanıcıya aittir.

Bundan dolayı “arama bekletme nedir” sorusuna cevap ararken yalnızca potansiyel zararlardan bahsedilmemelidir. Arama bekletme teknolojisi sayesinde acil durumlarda, ulaşılmaz olan kimselere ulaşmak mümkün olmuştur. Afet, kaza, tehlike gibi durumlarda başka bir aramada olan kimselere ulaşmak kolaylaşmıştır. Bu da elbette servisin iletişim ağını genişletmesiyle mümkün hale gelmiştir.

Arama Bekletme Servisi Nasıl Kapatılır?

Arama bekletme servisini kullanmak tamamen kullanıcının inisiyatifindedir. Bazı kimseler aynı anda bir aramaya odaklanmak istemektedir. Bu da bu kişilerin arama bekletme servisini kapatmak istemesine neden olmaktadır. Arama bekletme servisinin kapatılması da açılması kadar kolay bir işlemdir. Vodafone, Turkcell ve Türk Telekom kullanıcıları bu işlemi servis sağlayıcılarını arayarak gerçekleştirebilmektedir.

Aynı şekilde bu kullanıcılar operatörlerinin kendi uygulaması üzerinden de bu tercihi açıp kapayabilmektedir. Ancak arama bekletme servisini kapatma işlemini operatörleri katmadan, telefon ayarları aracılığıyla da çözmek mümkündür. Yukarıda bahsettiğimiz şekilde telefonun ayarlar sekmesine ulaşabilmekte ve hizmet sonlandırılabilmektedir.

Arama Bekletme Servisi Kullanılmalı mı?

Arama bekletme servisini kullanıp kullanmamak, tamamen kullanıcının kararıdır. Bundan dolayı arama bekletme servisi kullanılmalı mı sorusunun net bir cevabı mevcut değil. Ancak kullanım alışkanlıklarınıza ve iletişim beklentilerinize göre bu hizmeti kullanıp kullanmamak konusunda kolay bir şekilde karar verebilirsiniz.

Arama Bekletme Servisi Kullanılmalı mı

Hangi Durumlarda Arama Bekletme Servisi Kullanılmalı?

Arama bekletme servisini kullanacak kişiler, servisin olanaklarından haberdar olmalıdır. Bu olanağı tercih edip etmeyeceklerine dair verecekleri karar kendilerine aittir. Aşağıdaki kalıplara uygun bir iletişim alışkanlığınız varsa, söz konusu servisi kullanmak sizin için daha doğru olabilir:

  • Sürekli ulaşılır olmayı istemek,
  • Telefonda hali hazırda çok vakit geçirmek,
  • İletişim aracı olarak mesajlaşma yerine aramayı tercih etmek

Eğer bu durumlar, sizler için uygunsa arama bekletme servisini kullanmak sizler için kullanışlı olacaktır.

Hangi Durumlarda Arama Bekletme Servisi Kullanılmamalı?

Arama bekletme servisinin olanakları, kimi zaman insanların psikolojileri üzerinde negatif sonuçlar doğurabilmektedir. Bunda dolayı arama bekletme servisini kullanıp kullanmama kararını kişi kendisi vermelidir. Bu doğrultuda aşağıdaki faktörler karar vermenize yardımcı olabilmektedir:

  • Zaman zaman ulaşılmaz olmak istiyorsanız,
  • Telefondan uzaklaşmak istiyorsanız,
  • İletişim için genelde arama dışındaki yöntemleri kullanıyorsanız

Arama bekletme servisinden faydalanma konusundaki tercihinizi iyice gözden geçirmeniz gerekmektedir. Yukarıdaki faktörlere uygun bir yaşam süren kimse için arama bekletme gereksiz ve istenmeyen bir hizmet olabilmektedir. Bu durumda kullanıcılar önceden belirttiğimiz yöntemleri kullanarak servisi sonlandırabilmektedirler.

Arama Bekletme Özelliği: Genel Değerlendirme

Arama bekletme hizmetinin ne olduğunu, nasıl geliştiğini, nasıl açılıp nasıl kapandığını yazımızda detaylı biçimde inceledik. Bu doğrultuda yazımızda “arama bekletme nedir” sorusuna cevap arayanların, akıllarına gelebilecek her soruya bu yazıda cevap bulabilmelerini amaçladık. Böylece yazımızda arama bekletme ile ilgili bilinmesi gereken çoğu bilgiyi sizlerle paylaştık.

Arama bekletme hizmetinin olanakları, modern teknolojinin bir ürünüdür. Bazı kimseler bu hizmetten uzak durmanın daha sağlıklı bir yaşamı elverişli kılacağını düşünmektedir. Ancak bu dengeyi kurmak tamamen kullanıcının kendi bilincinde ve sorumluluğundadır. Teknoloji kullanıcılarının hangi durumlarda bu hizmeti kullanıp kullanmamaları konusunda kendilerinin karar vermeleri gerekmektedir. Bu da kullanıcıları bu servisin kontrolcüsü konumuna getirmektedir.

Hizmetin istenen vakitte açılıp kapanabilmesi, teknoloji kullanıcılarının hizmeti en azından deneyebilmelerine olanak sağlamaktadır. Böylece kullanıcılar memnun kalmadıkları takdirde servisi basitçe sonlandırabilmektedir. Aynı şekilde servisin açılıp kapanabilir olması sayesinde, bu servisten haberi olmayan okuyucularımız da bu servisi deneyebilir. Servisin oldukça yenilikçi ve kolaylaştırıcı olduğu ise yadsınamaz bir gerçektir. Arama sırasında ulaşılamama sorununa geçmişte birkaç farklı çözüm denenmiştir. Ancak ne ikinci bir SIM kart, ne de mesajla bilgilendirme aynı verimi doğurmamıştır.

Arama bekletme servisi sayesinde kullanıcılar tek SIM kartıyla, arama anında dahi ulaşılabilmektedir. Bu sayede birçok acil durum, afet gibi vaziyette ulaşılamama sorunu ortadan kaldırılmıştır. Elbette bu özelliği kullanıp kullanmamak belirtmiş olduğumuz gibi kullanıcının isteğine bağlıdır. Sizler için hazırlamış olduğumuz arama bekletme rehberimiz burada sona eriyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

1998 İzmir doğumluyum. Yüksek öğrenimimi İstanbul Teknik Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik programında tamamladım. 6 ay boyunca İsviçre Basel Üniversitesi'nde "Misafir Öğrenci" sıfatı ile eğitim aldım. Aktif olarak metin yazarlığı sektörüyle ilgilenmekte, ana dil seviyesinde İngilizce'nin yanı sıra orta seviyede Almanca ve Fransızca konuşmaktayım.