Apple Watch Gelecek Nesilde Kan Şekeri Ölçümü Yapabilir

Farklı teknolojik aletler her geçen gün hayatımızda yerini alıyor. Oldukça popüler olan akıllı bileklik ve akıllı saatler de her nesilde yeni özellikler kazanmaya devam ediyor. Bu ürünlerden Apple Watch yeni özelliği sayesinde yakında kan şekeri ölçümü yapabilecek.

Akıllı saat ve bileklikler günlük adım, mesafe ya da kalp atış ritmimizi kolaylıkla takip etmemizi sağlıyor. Ayrıca, telefonumuzda bulunan uygulamayla bu verilerin kayıtlarına erişmemiz de mümkün.

Bu piyasada büyük bir pay sahibi olan Apple Watch, ilk neslinden bu yana daha gelişmiş sensörler, daha büyük kadranlar ve farklı kayışlar ile her neslinde kendini geliştiriyor.

Apple Şeker Hastalığı Üzerine Çalışıyor

Sağlık konusunda çeşitli çalışmalar yürüten Apple hali hazırda birçok özellik için projeler gerçekleştiriyor. Şeker hastalığı da odaklandığı sağlık problemlerinden biri.

Şu anda bazı Apple mağazalarında şeker hastaları için üçüncü taraf şirketlerin ürettiği monitörler satılıyor. Ancak, yakın zamanda çıkan haberler Apple Watch üzerinden kan şekeri izleme özelliği söylentilerini doğrular nitelikte.

The Telegraph ve Forbes, İngiliz sağlık firması Rockley Photonics’a ait belgelere dikkat çekiyor. Şirket belgede, Apple’ın son iki yıldır müşterileri olduğunu ifade ediyor. Ayrıca, sağlık bazında geliştirmeler için bir anlaşmaları olduğunu doğruluyor.

Rockley Photonics şirketi, kan şekeri, basınç ve hatta alkol seviyelerini ölçebilecek sensörler geliştirme üzerine odaklanıyor. Bu bilgi, 7. Nesil Apple Watch’ın bu özelliklerden birine sahip olabileceğini akıllara getiriyor.

Geçtiğimiz nesillere baktığımızda Apple’ın bu tip geliştirmeleri sıklıkla yaptığını görüyoruz. Ancak yine de akıllı saatler için önemli parametreler olan pil ömrü ve satış fiyatı gibi faktörler oluyor. Bunu göz önünde bulundurursak bu tip özellikler için biraz daha erteleme mümkün olabilir.

Fakat Apple, teknoloji sayesinde diyabetini kontrol altında tutmak isteyen kişiler için bu özelliği kullanıma sunabilir. Yakında konuyla ilgili daha fazla bilgi öğrenmemiz olası.

apple-watch-kan-sekeri

Apple, son tanıtılan Apple Watch Series 6 ve SE modelleri ile WatchOS 7 sürümünü yayınlamıştı.

Bu sürüm ile birlikte el yıkama hatırlatması, kanda bulunan oksijen seviyesinin ölçülmesi; pandemi dolayısıyla Face ID bulunan cihazlarda saat üzerinden ekran kilidi açabilme imkanı gibi özellikler gelmişti.

Ayrıca, görsel olarak daha farklı seçenekler sahip kadranlara kavuşan Apple Watch, tüm yeni özellikleriyle dikkat çekmişti.

Siz, Apple Watch ve kan şekeri ölçümü hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2017 yılından beri çeşitli girişimlerde yer alıp içerik üreten Metin, girişimcilik konusuna oldukça meraklıdır. Teknoloji haberleri hakkında içerik üretmekten ve araştırma yapmaktan hoşlanır.