Apple ve Jony Ive Artık Birlikte Çalışmayacak

Apple eski çalışanı Jony Inve şirkete uzun zamandır tasarım danışmanlığı konusunda hizmet sağlıyordu. Ancak son gelişmeler Ive’ın şirket ile tüm bağlarının kopacağını gösteriyor. Ortaya çıkan haberlere göre Jony Ive ve Apple yollarını tamamen ayırıyor.

Jony Ive uzun yıllar boyunca Apple’da çalıştıktan sonra 2019 yılında şirketten ayrılmaya karar vermişti. LoveFrom isimli bir şirket açan Ive, o dönemde beri Apple’a danışmanlık hizmeti sağlamayı sürdürüyor. Ayrıca bu şirketin ilk ve öncelikli müşterisinin Apple olduğu da ifade ediliyor. Dahası Jony Ive’ın geçmişte paylaştığı bir basın bülteninde “Apple ile uzun yıllar boyunca çalışmak” istediği yönünde de bir ifadesi olduğu da belirtiliyor.

Ancak son gelişmeler iki tarafın da yeni bir sözleşme konusunda anlaşmaması için ortak karar verdiğini gösteriyor. Bir başka deyişle hem Apple hem de LoveFrom anlaşmanın yenilenmemesi yönünde bir karar almış gibi gözüküyor. Bu kararın sonucunda ise Jony Ive uzun yıllar sonrasında Apple ile çalışmayı bırakacak.

LoveFrom ve Apple arasında yapılan eski anlaşmaların 100 milyon doların üstünde değerlere sahip olduğu bildiriliyor. Ancak bunun sonucunda Apple’ın rakip olarak gördüğü kişiler ile LoveFrom şirketinin çalışmasının kısıtlandığı ifade ediliyor.

apple jony ive

LoveFrom Airbnb ve Ferrari ile Çalışmayı Sürdürecek

1992 yılında Apple’a katılan Ive’ın birçok ikonik Apple ürününün tasarımında imzası bulunuyor. Bunların arasında iMac gibi son derece sükse yapmış modeller de yer alıyor. Ayrıca Ive’ın yalnızca donanım değil yazılım alanında da tasarım konusunda şirkete avantaj sağladığı biliniyor. iOS 7 ile yazılım tasarımlarına da el atan Ive günümüzdeki iOS tasarımlarının da temelini oluşturan ekipte yer alıyor.

The New York Times tarafından paylaşılan habere göre iki şirket arasındaki sözleşme yenilenmeyecek. Apple’da üst düzey yetkililerden birkaçının LoveFrom’a ödenen ücreti sorguladığı da ifade ediliyor. Ayrıca Apple’dan ayrılan tasarımcıların LoveFrom’da çalışmaya başlaması da bu karar da etki sahibi gibi gözüküyor. Jony Ive’ın ise kısıtlama olmadan yeni müşteriler ile çalışmak istediği bildiriliyor.

Halihazırda tasarım ekibini yöneten Apple COO’su Jeff Williams görevini sürdürecek. Ancak pazarlama ekibinin ürün seçimleri konusunda artık daha etkili bir role sahip olacağı ifade ediliyor. LoveFrom ise Airbnb ve Ferrari gibi ortaklarıyla çalışmayı sürdürecek.

The New York Times’ın haberine göre her iki şirket de konuyla ilgili açıklama yapmayı reddetti. Ancak eğer bilgiler doğruysa yıllar süren birlikteliğin ardından Apple için Jony Ive devrinin sona erdiğini söylemek mümkün.

Kaynak: https://www.nytimes.com/2022/07/12/technology/apple-jony-ive-end-agreement.html

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.