Apple Uzaktan Çalışma Modelini Erteliyor

Geçtiğimiz günlerde Apple uzaktan çalışma modelini katı bir şekilde uygulamasıyla gündeme gelmişti. Eylül ayında çalışanların 3 gün boyunca ofise gelmesini talep eden kurallar, personelleri oldukça rahatsız etmişti.

Kararları sebebiyle olumsuz eleştiri alan Apple, geçtiğimiz günlerde yeni bir açıklama yaptı. Açıklamaya göre, bulaşıcı varyantlar sebebiyle çalışanların ofise dönüşü ekim ayına kadar ertelendi.

Apple’ın ofis merkezli kültüre ısrarla dönmek istemesinin sebebi perakende satış yapan bir şirket olmasından kaynaklanıyor. Ayrıca Google ve Amazon gibi şirketlerin de çalışanlarını 3 gün ofise çağırdığını düşünecek olursak Apple’ın buna ayak uydurmaya çalıştığını söyleyebiliriz.

COVID-19’dan daha bulaşıcı bir varyantın ortaya çıkması, normalleşme sürecini sekteye uğrattı. Ek olarak Apple, bunu göze alarak ofise dönüşü erteleyen ilk büyük teknoloji şirketi olarak göze çarpıyor.

Her ne kadar birçok insan aşı olsa da virüsün etkisi hala tamamen gitmiş değil. Bundan dolayı insanlar ofise döndüklerinde salgının büyüyecek olmasından endişe duyuyorlar.

apple uzaktan çalışma modeli personeller

ABD’de yeni varyantın artması sonucunda diğer büyük teknoloji şirketleri de erteleme kararı alacak gibi gözüküyor. Buna karşılık -Apple için konuşacak olursak- söz konusu kararda çalışanların bir payı olabilir.

Neler Olmuştu?

Google ve Amazon gibi 3 gün ofis kuralını duyurmuş olmasına karşın Apple, ekstra bir tepki almıştı. Bunun sebebi, Apple’ın çalışanları ofise dönmeyi “zorlaması” ve uzaktan çalışma konusunda git gide daha az hoşgörü göstermesiydi.

Geri dönüş planlarına karşı gelen tepkilerin ardından Apple 10’u aşkın çalışanını kaybetmişti. Bununla birlikte Tim Cook, şirket çalışanlarına açık bir mektup göndermişti. Mektupta Tim Cook’un yazdığı şey ofisi özlemesi ve bunun şirket için daha iyi olacağı üzerineydi.

Ancak gelen tepkilere bakacak olursak Apple çalışanları, Tim Cook ile aynı fikirde değil. Bazı çalışanlar ailesini tehlikeye atmak istemediğini öne sürerken bazıları da engellerinden dolayı gelemeyeceğini söylüyordu.

Apple’ın engeller yüzünden evden çalışmak zorunda olan personelleri için yarattığı çözüm olayın daha da büyümesine sebep oldu. Bu çözüme göre, çeşitli sağlık sebepleri yüzünden evden çalışması gereken personeller sağlık geçmişini Apple ile paylaşacaktı.

Bunun özel hayatın gizliliğini inkar ettiğini savunan personeller, seslerini duyurmayı başardı. Formun imzalanma süreci askıya alındı ancak hala ufukta kesin bir çözüm gözükmüyor.

Tüm bunlara bakacak olursak Apple, uzaktan çalışma modelini ertelemekte uygun bir adım atmış diyebiliriz. Bununla birlikte ilerleyen günlerde neler olacağı kesin değil. Konu hakkındaki gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız, bizi takip etmeyi unutmayın.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Uzun zamandır yoğun olarak oyun dünyasıyla ilgilenen, teknoloji meraklısı. Aynı zamanda bilim kurgu aşığı bir felsefe öğrencisi.