Apple Uzaktan Çalışma Modelinde Sınıfta Kaldı

Apple çalışanları, şirketin hibrit çalışma modelinden son derece rahatsız olduklarını aktardı. Uzaktan çalışma modeline karşı mesafeli duran Apple, çalışanların talepleri karşısında son derece kararlı duruyor.

Söylenenlere göre Apple, eylül ayında çalışanların haftada 3 gün işe gelmek zorunda olduğu bir çalışma modeli geliştiriyor. Bazı çalışanlara göre kabul edilmesi oldukça zor olan bu koşullar, çalışanları istifaya zorluyor.

Pandemi dolayısıyla oluşan uzaktan çalışma modeli birçok şirketin politikasını yeniden gözden geçirmesine neden oldu. Bununla birlikte birçok şirket yaşanan değişimden dolayı eskiye dönmek yerine adapte olmayı seçiyor.

Apple, geçmişte uzaktan çalışma sistemine karşı oldukça hoşgörülü olmasına karşın şimdilerde katı olmasıyla eleştiri altında. Apple personelleri uzaktan çalıştığı dönemde haberleşme amacıyla Slack uygulamasını kullanıyordu. Son zamanlarda uygulama üzerinden şirkete yöneltilen tepkiler büyüyor.

apple uzaktan çalışma çalışanlar

Söylenenlere göre, oluşan durum yüzünden 10 çalışan istifa etmek zorunda kaldı. Bununla birlikte istifaya zorlanan birçok çalışanın olduğu bilgisi de mevcut.

Öyle gözüküyor ki, Apple tarafından uygulanan uzaktan çalışma modeli çalışanlar üzerinde derin bir endişeye sebep oluyor. The Verge’e göre, haziran ayında yapılan bir ankette çalışanların %36,7’si esnek çalışma saatleri dolayısıyla işini kaybetmekten korkuyor.

1735 kişinin katıldığı bu ankete bakacak olursak Apple’ın yürüttüğü uzaktan çalışma modeli personelleri oldukça yıpratıyor.

Apple Uzaktan Çalışma Modeline Gelen Tepkiler Büyüyor

Geçtiğimiz günlerde Twitter ve Facebook, kalıcı olarak uzaktan çalışma sistemine geçtiklerini açıklamıştı. Birçok insan iş yüzünden oturduğu büyük şehirleri terk edip yeni bir hayat kurmuş durumda. Dolayısıyla, bu durum bazı çalışanlar için oldukça sevindirici.

Apple aynı zamanda perakende satış yapan kurumsal bir firma olduğu için çalışanlarını ofiste görmekte ısrarcı. Hal böyle olduğundan Apple çalışanları durumdan şikayetçi. Bu nedenle diğer teknoloji firmalarından gelen tekliflerin bolluğundan bahsediyorlar.

Apple’da çalışan engelli bir birey, ABD yasasına göre evden çalışmaya izin veren bir konaklama biriminde kaldığını belirtti. Apple’ın bu politikası dolayısıyla konakladığı birimin de değişmek zorunda olduğunu belirten çalışan, bu politika sonucunda işsiz kalacağını ifade etti.

Buna karşılık Apple, yalnızca tıbbi durumları elverişsiz personellerin evden çalışma imkanına sahip olduğunu açıkladı. Bununla birlikte şirket, çalışanlara böyle bir imkandan yararlanmak istediklerinde doldurmaları gereken bir form yolladı.

Ancak söz konusu form, çalışanları rahatsız etmiş gibi gözüküyor. Bunun başlıca sebebi, söz konusu formun, çalışanların sağlık kayıtlarına erişim hakkı istemesi olabilir.

Apple cephesinden tepkilere karşı henüz resmi bir açıklama gelmedi. Ancak duruma bakıldığında, Apple geri adım atmazsa çalışanlarını kaybedecek gibi gözüküyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Uzun zamandır yoğun olarak oyun dünyasıyla ilgilenen, teknoloji meraklısı. Aynı zamanda bilim kurgu aşığı bir felsefe öğrencisi.