Apple Etkinliği Time Flies Gerçekleştirildi

Uzun zamandır beklenen “Time Flies” adlı Apple etkinliği sonunda tamamlandı. Etkinlikte yeni bir Apple Watch, Apple’a ait yeni bir kulaklık, güncellenmiş yeni bir iPad Air, daha küçük boyutlu bir HomePod ve daha uygun fiyatlı bir Apple Watch 3 modeli tanıtılması bekleniyordu. Yayınlanan tanıtım videosundan yola çıkılarak yeni iPhone’un tanıtımının bu etkinlikte gerçekleşmeyeceği düşünülüyordu. Etkinliğin başında Tim Cook, Apple Watch ve iPad air üzerinde duracaklarını belirtti.

Apple Watch Series 6

Daha sonra yeni Apple Watch modelleri Series 6 ve Apple Watch SE tanıtıldı. Apple Watch Series 6’in bugüne kadar sunulan en renkli Apple Watch olduğu belirtildi. Yeni kayışların tek parça olacağına dikkat çekildi. Solo Loop adı verilen bu yeni kayış türünün, örgülü bir modelinin çıkacağı da belirtildi. Bunun haricinde yeni bir RED Apple Watch 6 çıkacağı açıklandı.

Üzerinde durulan önemli özelliklerden birisi ise kan oksijen seviyesini ölçebilmesi oldu. Kızılötesi ışınları da barındıran bir sensör ile kandaki oksijen oranını ölçebilen yeni özelliğin, %70-100 arasındaki seviyeleri ölçmek için tasarlandığı belirtildi. Ancak bu özelliğin tıbbi amaçla kullanılamayacağı vurgulandı.

Donanım açısından yeni S6 çip kullanılan cihazın pil süresinin farklılık göstermediği duyuruldu. Bunun yanı sıra 1.5 saatte tamamen şarj olabildiği de belirtildi.

series-6

Bunların haricinde gelen bir başka haber ise işletim sistemiyle alakalı oldu. Yeni watchOS 7 ile gelen, yeni saat arayüzleri, el yıkama detektörü, uyku takibi, egzersiz sırasında oksijen seviyesini gösterme gibi özellikler tanıtıma damgasını vurdu.

Bir diğer tanıtım ise Family Setup servisi hakkında yapıldı. Bu hizmet sayesinde iPhone sahibi olmayan kişilerin Apple Watch’ları, küçük çocuklar veya yaşlı büyükler gibi, iPhone sahibi bir ebeveynin telefonuyla bağlantı kurabilecek. Üstelik hücresel desteği ile yeni Apple Watch üzerinden bu kişileri mesajlaşma ve arama da mümkün olacak.

Yeni Apple Watch Series 6’nın fiyatı 399 dolar, hücresel desteği olan versiyonu ise 499 dolardan satışa sunuldu. Ön siparişleri bugün başlayan cihazın 18 Eylül’den itibaren erişime açılacağı belirtildi. Cihazın ülkemizdeki satış fiyatı ise 3.799 liradan başlıyor.

Apple Watch SE

Etkinlikte tanıtılan bir diğer ürün ise, uygun fiyatlı yeni Apple Watch SE oldu. Series 6’in hareket sensörlerini ve düşme detektörü gibi özelliklerini de içinde barındıran yeni Apple Watch SE, watchOS 7 desteğiyle geliyor. Bu sayede uyku takibi, el yıkama detektörü gibi özellikler de bu saatte kullanılabiliyor.

watch-se

Apple Watch Series 3’ten iki kata kadar daha hızlı olan cihaz aynı zamanda ekran olarak da %30 daha büyük. Üstelik Apple Watch SE aynı Apple Watch Series 6 gibi kullanıcının ne kadar yükseklikte olduğunu algılamasını ya da düştüğünü algılayıp acil durum çağrısı yapmasını sağlıyor. watchOS 7 haricinde Family Setup servisi bu cihazla da kullanılabiliyor.

Apple Watch SE’nin fiyatı 279 dolar ve hücresel desteğiyle 329 dolar olarak duyuruldu. Ülkemizde ise 2.699 liradan başlayan fiyatlarla satılacağı açıklandı. Cihaz aynı Apple Watch Series 6 gibi bugün ön satışa başladı. Bu iki cihazın da kutusundan şarj aleti çıkmayacak. Bu sayede Apple karbon ayak izini düşürmeyi hedefliyor.

Family Setup

Apple Watch kullanacak ancak iPhone kullanmayan, küçük çocuklar ve yaşlı kişiler gibi kullancılar için Apple Family Setup sistemini duyurdu. Daha önce de belirttiğimiz gibi bu sistem, Apple Watch’un bir ebeveynin iPhone’una bağlanması sonucu oluşuyor. Aynı zamanda bu ebeveyne kontrol imkanı da sağlıyor.

Ebeveynler çocuklarının kimden çağrı alabileceğini seçebiliyor, gittikleri yerleri görebiliyor, Apple Pay ile de harcadıkları paraları görebiliyor. Ayrıca bu sayede Apple Watch, çocukların hareket etmesini ve sağlıklı kalmasını da sağlıyor.

family-setup

Family Setup ile birlikte gelen, Schooltime ve Downtime isimli iki özellik daha duyuruldu. Bunlar çocukların odaklanması gereken zamanlarda, okul gibi, saat tarafından dikkatin dağılmasını engelliyor.

Yaşlı kullanıcılar için ise en faydalı olacak uygulama düşme detektörü ve benzeri sağlık uygulamaları oluyor. Apple bu servis için ekstra bir ücret talep etmiyor.

Apple Fitness+

Apple’ın hizmet üstüne hizmet, ürün üstüne ürün tanıttığı etkinlikte bir bomba da egzersiz kısmından geldi. Yeni bir fitness hizmeti tanıtan Apple, Fitness+ adlı bir Apple Watch uygulaması piyasaya sürdü. Apple Watch aracılığıyla kullanılabilen servis, verilerinizi ve seçtiğiniz egzersizi anlık olarak tercih ettiğiniz bir ekrana yansıtıyor.

Her egzersiz için farklı eğitmen seçebildiğiniz servis, süre seçimi ve müzik seçenekleri de sunuyor. İçlerinde bisiklet, koşu bandı egzersizleri, kürek, yüksek yoğunluklu antrenman (HIIT), yoga, dans, karın ve gevşeme egzersizlerinin bulunduğu geniş katalog da servisin içinde sunuluyor. Apple tüm verilerin gizli kalacağını ise vurguluyor.

fitness+

Fitness+’ın ücretinin aylık 9.99 dolar, yıllık ise 79.99 dolar olacağı belirtiliyor. İlk ay ücretsiz olarak kullanılabilecek olan servis maalesef şimdilik ülkemizde bulunmuyor.

Apple One

Apple’ın tüm servislerini bir araya toplayan bir başka servis daha tanıtıldı. Apple One adlı servise üyelik ile, Apple Music, Apple TV+, Apple Arcade, Apple News+, Apple Fitness+ ve iCloud hizmetlerine erişim sağlamak mümkün oluyor.

apple-one

Bu servis için üç ayrı paket açıklandı.

  • Bireysel Paket: Apple Music, Apple TV+, Apple Arcade ve 50 GB iCloud depolamasıyla 14.95 dolarlık bir fiyata sahip.
  • Aile Paketi: Apple Music, Apple TV+, Apple Arcade ve 200 GB iCloud depolamasıyla 19.95 dolarlık bir fiyata sahip ve 6 aile üyesine kadar kullanım sağlanıyor.
  • Premier Paket:  Apple Music, Apple TV+, Apple Arcade, Apple News+, Apple Fitness+ ve 2TB iCloud depolamasıyla 29.95 dolarlık bir fiyata kullanıcılara sunuluyor. Ancak diğer iki paketin aksine Premier Paket sadece Avustralya, Kanada, ABD ve Birleşik Krallık’ta satışa sunuluyor.

Apple iPad 8. Nesil

Etkinlikte tanıtılan cihazlardan bir diğeri ise yeni 8. nesil iPad oldu. Yeni A12 Bionic çip kullanılan cihazın ekranı 10,2 inç büyüklüğe sahip. A12 çip sayesinde ilk defa giriş seviyesindeki bir iPad’e Neural Engine desteği de sağlandı. Bu sayede yeni iPad’in AR konusunda da oldukça başarılı olduğu söyleniyor.

Cihazın oldukça başarılı bir performans gösterdiği düşünülüyor. %40 daha hızlı işlemciye sahip yeni iPad’in, en çok satan Windows dizüstü bilgisayardan iki kat, en çok satan Android tabletten üç kat, en çok satan Chromebook’tan ise altı kat daha hızlı olduğu belirtiliyor.

apple-sekizinci-nesil-ipad-time-flies

İlk nesil Apple Pencil desteği bulunan cihaza Touch ID ile de erişim sağlanabiliyor. Tüm bunlara ek olarak cihaz iPadOS 14 işletim sistemini de destekliyor. %100 geri dönüştürülmüş maddeden üretilmesi de ayrı bir artısı oluyor.

Ürünün Wi-Fi destekli versiyonu 329 dolar, Wi-Fi+Hücresel destekli versiyonu ise 459 dolar olarak açıklanıyor. Ülkemizde ise satış fiyatı 3.199 ve 4.399 liradan başlayan fiyatlarla duyuruluyor.

Apple iPad Air

Apple, Time Flies etkinliği için son bombayı ise yeni iPad Air ile patlattı. Tanıtılacağı düşünülen ürün, bugüne kadarki en gelişmiş Apple işlemcisini içinde barındırıyor. A14 Bionic çip kullanılan cihazın 10,9 inç Liquid Retina bir ekrana sahip olduğu belirtiliyor. Tüm bu özellikler sonucunda üst düzey grafikler ve performans göstereceği düşünülüyor.

Cihazın üzerinde bir Touch ID butonu bulunuyor. Ekranın her yerinden görüntü sağlayabilmek için yapılan bu hamle, kullanışlı bir iPad deneyimi de sunuyor. Ayrıca cihaz Magic Keyboard, Smart Keyboard Folio, 2. nesil Apple Pencil ile de uyumlu olarak sunuluyor.

apple-ipad-air-time-flies

Cihazın üzerinde 7MP FaceTime HD ön kamera ve iPad Pro’da bulunan ve 4K çekim yapabilen 12MP arka kamera yer alıyor. Üstelik cihazın yeni stereo hoparlörleriyle kullanıcılara daha başarılı bir ses deneyimi sunacağı da düşünülüyor. Yeni Type-C girişi ise 5 Gbps bir hıza sahip. Bunun yeni A14 çipiyle bağlantılı olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Ve tabii ki cihaz iPadOS 14 desteğiyle geliyor. iPadOS 14 özellikleri arasında, daha iyi not almayı sağlayacak yazıyı resimden ayırt edebilen bir makine öğrenimi yazılımı bulunuyor. Ayrıca Apple Pencil ile yazılan tüm yazılar kolaylıkla seçilebiliyor, kopyalanabiliyor, kesilebiliyor ve yapıştırılabiliyor. Hem de yapıştırıldığında normal metin olarak kullanılabiliyor. Yeni iPadOS 14 şekil çizerken de imdadımıza koşuyor. Şekil tanıma sistemi ile daire, kare gibi şekiller kötü çizilse bile, algılıyor ve düzeltiyor.

Bir başka özellik olarak ise cihazın yazı yazılabilecek her yerine, telefon numaraları gibi numaralar da dahil, Apple Pencil ile yazma imkanı sağlanıyor. Buna ek olarak bir çalışma sırasında dikkatin dağılmaması için Siri, gelen çağrılar ve arama yapılan işlemin ekranından çıkmadan tamamlanabiliyor.

apple-ipad-air-arama-time-flies

Apple iPad Air 599 ve 729 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. Ülkemizde ise 5.799 liradan başlayan fiyatlarla Wi-Fi, 6.999 liradan başlayan fiyatlarla ise Wi-Fi+Hücresel destekli iPad Air satın alınabiliyor. Apple Watch modellerinde olduğu gibi bugün satışa başlayan cihazlar, Cuma gününden itibaren alıcıyla buluşuyor. Ülkemizde de oldukça yakında satışların başlaması bekleniyor.

Apple Time Flies Etkinliği

Peki siz Time Flies etkinliği ile Apple tarafından çıkarılan cihazlar ve servisler hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Apple bu ürünler ile diğer ürünlerinde yakaladığı başarıyı yakalayacak mı? Görüşlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.