Apple Corning Yatırımını 45 Milyon Dolar Daha Büyütüyor!

Apple, akıllı cihazlara ürettikleri camlarla bilinen Corning şirketine yaptığı yatırımı büyütme kararı aldı. Daha önce toplam 450 milyon dolar yatırım yapan Apple, şimdi Corning’e 45 milyon dolar daha yatırım yapmaya karar verdiklerini açıkladı.

Corning, endüstriyel cihazlar için ürettikleri camlarla bilinen bir Amerikan şirketi. Şirket birçok alan için cam üretimi yapıyor. Ancak piyasada daha çok Gorilla Glass serisi ile tanınmayı başarıyor.

Şirket birçok teknoloji markasının ürünleri için cam üretimi yapıyor. Apple da bu şirketlerin başında geliyor. Corning, Apple’ın iPhone, iPad ve Apple Watch modelleri için cam üretimi yapıyor.

Ancak iki şirket arasındaki ilişki bununla sınırlı değil. Apple 2017 yılından beri Corning’e toplam 450 milyon dolar yatırım yaptı. Bu yüzden Apple ve Corning arasında güçlü bir ticaret bağı var diyebiliriz.

Apple yaptığı yeni açıklamayla birlikte Corning’e yaptıkları yatırımı büyütmeye karar verdiklerini açıkladı. Şirket, Corning’in üretim kapasitesini genişletmesi, araştırma ve geliştirme faaliyetlerini geliştirmesi adına kullanabilmeleri için 45 milyon dolar daha yatırım yaptı.

Katlanılabilir iPhone İçin Bir Adım

Katlanabilir iPhone 2023 Yılında Çıkabilir
Görsel: Macrumors

Corning, 2019 yılında katlanabilir cam üzerindeki araştırmalarına ağırlık verdiklerini açıkladı. Şirketler bu açıklamadan sonra katlanabilir telefon üretimi konusunda araştırmalarına hız verdiler.

Bunun üzerine, iddialara göre Apple’ın da katlanabilir bir iPhone modeli geliştirebileceği ortaya atıldı. Hatta iddialara göre Apple bu telefonu 2023 yılında tanıtacak.

Apple, bazı telefon modellerinde özel camlar kullanmayı tercih ediyor. Bu yüzden de Corning ile anlaşmalar yapıyor. Şirketin yeni açıkladığı yatırım da bu anlaşmalardan birisi gibi duruyor.

Apple eğer katlanabilir bir telefon üretirse bu telefonda büyük ihtimalle özel bir cam kullanmak isteyecektir. Şirket bu yüzden de Corning’e katlanabilir cam araştırmalarını geliştirebilmeleri için böyle bir yatırım yapmış olabilir.

Tabii ki bunların hepsi şu anlık iddialardan ibaret. Apple’ın hangi amaçla böyle bir yatırım yaptığı ve Corning’in yatırımı nasıl kullanacağı net olarak bilinmiyor.

Fakat bu yatırımdan yola çıkarak Apple ve Corning arasındaki iş birliğinin önümüzdeki senelerde de devam edeceğini söyleyebiliriz.

İlerleyen dönemde Apple’ın yatırımlarının karşılığını alacağını söylemek de yanlış olmayacaktır diye düşünüyoruz. Çünkü Apple, oldukça yüklü yatırımlar ile bu teknolojinin gelişmesini sağlıyor.

Sizce Apple bu yatırımı hangi amaçla yaptı? Katlanılabilir bir iPhone modeli satışa sunulursa almayı düşünür müsünüz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.