Apple Car Ekibine Lamborghini Yöneticisi Transferi!

Bir süredir çalışmaları devam eden Apple Car elektrikli otomobil için yeni haberler gelmeye devam ediyor. Yapılan açıklamalara göre eski bir Lamborghini yöneticisi Apple Car’a katılıyor. Apple’ın elektrikli araç tasarımına liderlik için 20 yıllık Lamborghini emektarı Luigi Taraborrelli işe alındı.

Apple’ın 2014 yılından itibaren bir elektrikli araç üzerinde çalıştığı konuşuluyor. Şu anda ise proje, Apple Watch ekibinin başrolü Kevin Lynch ve makine öğrenimi başkanı John Giannandrea’nın liderliğinde sürüyor.

Şimdilerde ise Apple’ın otonom elektrikli araç üzerinde çalışmalarını hızlandırdığı görülüyor. Bunun bir parçası olarak ise Lamborghini’nin otomobil geliştirme yöneticilerinden birini görevlendiriyor. Ancak Apple sözcüsü işe alım hakkında herhangi bir yorumda bulunmadı.

Apple, Lamborghini’nin 20 Yıllık Yöneticisini Liderlik Ekibine Dahil Ediyor

Geçtiğimiz günlerdeki söylentilere göre Apple’ın araç tasarım hedeflerinin limuzin benzeri olacağı iddialar arasında yer almıştı. Detaylar da ise içe dönük dört koltuk, kavisli bir tavan ve kolay erişim için otomatik olarak yükselen bir bagaj içerdiği biliniyor. Aynı zamanda Apple’ın ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi’nden direksiyon simidi ve fren pedalı olmayan bir araç için muafiyet talep ettiği iddialar arasında.

Apple, bu proje ile 2025 yılında seri üretime geçmeye hazırlanıyor. Ancak proje içinde liderlik değişiklikleri de söz konusu. Bu nedenle zamanın değişmesi de olası bir durum. Apple Car için Lamborghini transferi ise üretim konusunda kararlı olduğunu işareti oluyor. Böylece Luigi Taraborrelli, Apple ekibindeki en üst düzey yöneticilerden biri olacak.

Öte yandan Apple ve Lamborghini’nin birlikte bir geçmişi de mevcut. 2020 yılında otomobil üreticisi, insanların Huracan EVO RWD Spyder’ı önizlemesine yardımcı olmak için Apple tabanlı bir artırılmış gerçeklik özelliği yayınlamıştı. Hatta o dönemde Apple Pazarlama Müdürü, şirketin Lamborghini’yi çok önemsediğini de ifade etmişti.

Şimdiki dönemde Apple ve Lamborghini arasındaki ilişki ise liderlik değişimi ile alakalı. Açıklamalara göre Luigi Taraborrelli, Lamborghini’de araç dinamiği mühendisliği/Ar-Ge’sini denetleyen kişiydi. Taraborrelli, süspansiyon bileşenleri ya da sürücü destek teknolojileri gibi çok fazla tasarıma öncülük etti.

Dahası Taraborrelli’nin şu açıklamalarında yer aldı : “Yirmi yılı aşkın bir süredir arabalar tasarlamak ve aynı zamanda şirketin vizyon ve misyonunu karşılamak için organizasyonu uyarlamak ve yeniden şekillendirmek üzere otomotiv işinde yer aldım. Teknoloji tutkunlarından biriyim.” Bu nedenle Apple’ın Taraborrelli için ideal bir seçim olduğunu söylemek mümkün.

Kaynak: https://www.macrumors.com/2022/07/27/apple-car-lamborghini-executive-hire/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.