Apple Car İçin Batarya Görüşmeleri Başladı!

Merakla beklenen Apple Car gündeme gelmeye devam ediyor. Yayınlanan Reuters raporuna göre Apple Car için oldukça önemli bir detay karşımıza çıkıyor. İddialara göre şirket, Apple Car için batarya tedariki konusunda iki farklı Çinli firma ile görüşüyor.

Şirketin henüz ön görüşme aşamasında olduğu ifade ediliyor. Bu iki şirketin CATL ve BYD olduğu tahminler arasında. Ancak bu iki şirketin batarya üretimini üstleneceği henüz kesin değil.

Apple’ın pil tedariki konusunda anlaşmak için ise oldukça önemli bir koşulu bulunuyor. Bu koşula göre anlaşılacak olan firmanın ABD‘de batarya üretim tesisi kurması gerekiyor.

Görüşülen firmalardan CADL, pil üreticileri arasında oldukça önemli bir konumda bulunuyor. Ayrıca CADL firması Tesla gibi elektrikli araçlara da batarya tedariği sağlıyor.

Ancak rapora göre CADL, ABD’de batarya fabrikası açma konusunda oldukça isteksiz. Bunun nedeni ise Çin ve ABD arasında yaşanan siyasi gerilimler.

Reuters’ın kaynaklarından gelen diğer bilgiler arasında ise bataryalara dair detaylar sunuluyor. Apple’ın batarya için tercihi, daha ucuz bir seçenek olan lityum demir fosfat pillerden yana gibi gözüküyor.

Ancak iki şirketle yaptığı görüşmelerde Apple’ın kendi teknoloji ve tasarımlarının yer alıp almadığı hakkında detaylar bilinmiyor.

Apple Car İçin Bekleyiş Sürüyor!

Apple Car fikri ilk konuşulduğu andan itibaren oldukça dikkat çekiyor. Elektrikli araçlar içten yanmalı motorlardan sonra farklı bir çağ açacak gibi gözüküyor.

Çevre açısından da daha az zararlı bir kullanıma sahip. Özellikle günümüzde yüksek emisyon gibi tartışmaların olduğunu düşünürsek devletler elektrikli araçlar konusunda oldukça ılımlı olduğunu söyleyebiliriz.

Farklı markalara ait elektrikli araçlar birbiriyle yarışıyor. Bu konuda lider isimlerden birisi ise Tesla olarak karşımıza çıkıyor. Ülkemizde de TOGG (Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu) birkaç sene içerisinde seri üretime geçiyor olacak.

Apple Car’ın ise henüz yakın bir dönemde karşımıza çıkması tahminler arasında yer almıyor. Ayrıca Bloomberg tarafından aktarılan bilgilere göre Apple Car için verilen en erken tarihin 2025 olduğu belirtiliyor.

Ayrıca şirket, Apple Car için batarya görüşmeleri ile gündemde olsa bile bu projede bazı sorunlar karşısına çıkıyor. Örneğin Apple, projede görev alan üst düzey yöneticilerden bazılarını kaybediyor.

Önümüzdeki dönemde Apple Car projesi hakkında daha fazla detayı göreceğiz gibi duruyor. Kullanıcılar, Apple Car’ın elektrikli araç piyasasında nasıl bir konum alacağı merakla bekliyor.

Sizler Apple Car için neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda kısmında bizimle paylaşabilirsiniz!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2017 yılından beri çeşitli girişimlerde yer alıp içerik üreten Metin, girişimcilik konusuna oldukça meraklıdır. Teknoloji haberleri hakkında içerik üretmekten ve araştırma yapmaktan hoşlanır.