Apple, Amazon’un İsteğiyle Bir Uygulamayı Kaldırdı

Dünyanın en büyük şirketlerinden Amazon, ilginç bir hamle yaptı. Bilindiği üzere şirket, birçok alanda hizmet veriyor. Bu durum Amazon kullanıcıları için çok işlevsel olsa da bazı olumsuzlukları da beraber getiriyor. Amazon’un bu olumsuzluklardan birisini önlemek için bulduğu yol ise Apple ile anlaşmak!

Android ve iOS platformlarında Fakespot adında bir uygulama mevcut. Bu uygulama, Amazon incelemelerini analiz ederek Amazon kullanıcılarına bilgi sunuyor. Ancak Amazon, bu platformun yeterince doğru çalıştığını düşünmüyor. Bu yüzden de Apple, Amazon’un isteği ile Fakespot uygulamasını App Store’dan kaldırdı.

Amazon, Fakespot’un Kullanıcı Bilgilerini Riske Atabileceğini Söylüyor

Fakespot, bazı Amazon kullanıcıları tarafından fazlasıyla kullanılıyor. Bu yüzden de Amazon cephesinden böyle bir hamle gelmesi kullanıcıları hem şaşırttı hem de hayal kırıklığına uğrattı.

Konuyla alakalı araştırmacılar birçok iddiada bulundular. Ancak, Amazon tarafından paylaşılan bilgilere göre şirket, bu hamleyi kullanıcıları için attı. Çünkü Fakespot, geçtiğimiz haftalarda bir yenilenme sürecine girdi. Bu süreçte platforma yeni kodlar eklendi.

Amazon, yeni eklenen kodlar sayesinde Fakespot’un güvenilirliğini kaybettiğini düşünüyor. Çünkü şirket, bu kodlar sayesinde Fakespot üzerinden veri toplamanın hatta kredi kartı bilgilerine bile ulaşabilmenin mümkün olacağını savunuyor.

Amazon, kullanıcılarının bilgilerini riske atmamak için Apple ile anlaşarak Fakespot’u App Store’dan kaldırtıyor.

Fakespot
Fakespot

Amazon yetkilileri, müşterilerinin deneyimini düşünerek Apple ile anlaşmadan önce Fakespot yetkilileri ile görüştüklerini söylüyorlar. Ancak aktarılan bilgilere göre Fakespot yetkilileri, konuyla alakalı bir işlem yapmayı kabul etmediler. Çünkü Fakespot yetkilileri, platformları üzerinden kullanıcı bilgilerinin çalınabileceğini kabul etmiyorlar.

Hatta Fakespot yetkililerine göre Apple, elinde bir kanıt olmadan uygulamayı App Store’dan kaldırmayı kabul ediyor. Bu noktada Apple’ın sergilediği tavır, kullanıcılar için mantıklı gibi duruyor. Çünkü Amazon, herhangi bir veri ihlalini tespit ettiyse Apple, kullanıcılarının bilgilerini riske atmamak için böyle bir adım atmış olacaktır.

Bunun dışında Apple politikaları gereği üçüncü verileri kullanan geliştiriciler, verinin sahibi ile anlaşmak durumunda kalıyorlar. Amazon ve Fakespot arasındaki anlaşmazlık, Apple’ın bu politika gereği Fakespot’u App Store’dan kaldırmış olabileceğini gösteriyor.

Konu hakkında Apple tarafından herhangi bir açıklama yapılmadı. Fakespot yöneticileri, Apple’ın konu hakkındaki Amazon’u desteklediğini ve kendilerine herhangi bir uyarı bile yapılmadığını ifade etti.

Sizler konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Apple, Fakespot’u App Store’dan kaldırmakta haklı mı? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.