Android Kayıp Cihaz Bulma Ağı Genişliyor

Söylentilere göre, Google kayıp Android cihazlar için Apple benzeri bir Android cihaz bulma ağı geliştiriyor olabilir.

Apple cihazların en önemli özelliklerinden birisi ”Find My” adıyla anılan ”Cihazımı Bul” teknolojisi olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca kaybolan çevrimdışı cihazlar bile diğer Apple cihazların yardımıyla bulunabiliyor.

Olası kötü senaryolar için tasarlanan bu özellik, kullanıcıların birçoğu için büyük önem taşıyor. Kısacası, bu özellik sayesinde kullanıcılar cihazlarını kaybettiklerinde rahatlıkla haritadaki yerini görebiliyor.

Aynı amaçla tasarlanan yazılım Android telefonlarda da yer alıyor fakat her koşulda kesin etkiyi verme ihtimali düşük. Bununla birlikte bu özelliği yalnızca cihazda açık olan Google hesabına giriş yaparak kullanabiliyorsunuz.

Andorid cihazları bulma ağı

Ancak gözüken o ki, Google bu cihaz bulma ağını özelleştirme yolunda adımlar atıyor. Beta aşamasındaki Google Play Hizmetleri sürümüne göz attığımızda, yeni bir ”cihazımı bul” uygulamasıyla karşılaşıyoruz.

Bu uygulamanın tanımında ise ”telefonunuzun, sizin ve diğer kişilerin cihazlarının konumunu belirlemesini sağlayacak” ifadeleri yer alıyor. Ayrıca uygulamanın beta sürümünde olduğunun altını çizerek deneme aşamasında olduğunu belirtmemizde fayda var.

Yeni Android Özelliği Hakkında Detaylar

Bahsettiğimiz cihaz bulma ağının Android 12 özelliği olup olmadığı hakkında resmi bir açıklama yok. Dolayısıyla kesin bir şey söylemek için daha çok erken. Ancak önümüzdeki beta testlerine göre sonucun değişme ihtimali var.

Öte yandan, yeni gelen Android 12 özellikleri arasında kayıp cihazlarla ilgili bir uygulama yoktu. Dolayısıyla Google eğer bir sürpriz yapmayacaksa, uygulamanın Android 12 ile birlikte gelme ihtimali biraz düşük gözüküyor.

Google’ın Android için kayıp cihaz bulma ağını genişletmesi, resmi olmasa da önemli bir gelişme. Bu haber henüz doğrulanmasa da, ilerleyen günlerde bu uygulamanın gelişmiş versiyonuyla tanışma ihtimalimiz oldukça yüksek.

Ayrıca söz konusu uygulama geliştiğinde birçok kullanıcı tarafından memnuniyetle kullanılabilir. Günümüzde milyarlarca cihazla Android işletim sisteminin olduğunu hatırlatırsak, bu önemli bir detay gibi gözüküyor.

Öte yandan bu uygulama Android 12 ile birlikte geleceği için her cihazda yaygın olarak kullanılmayabilir. Android 12 güncellemesi alacak cihazlar hakkında bir tahmin mevcut. Ancak bu cihazların sayısı gün geçtikçe artıyor.

Konuyla ilgili detayları önümüzdeki günlerde öğreneceğimiz tahmin ediliyor. Bu özelliğin kapsamının gelişmesi halinde Android kullanıcılarının olumlu tepki vereceği düşünülüyor.

Android kullanıcıları mutlu edecek bu gelişme hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Uzun zamandır yoğun olarak oyun dünyasıyla ilgilenen, teknoloji meraklısı. Aynı zamanda bilim kurgu aşığı bir felsefe öğrencisi.