Yeni Android Özellikleri Duyuruldu: Hepsi Bu Yaz Geliyor

Google, kullanıcılarının ilgisini çekebilmek adında Android’e sürekli yeni özellikler getiriyor. Şirket, şimdi de yeni Android özellikleri ile kullanıcılarını buluşturacak. Hatta şirket, yaptığı açıklamada 6 yeni özelliğin de bu yaz kullanıcılarla buluşacağını belirtiyor.

İşte açıklanan o 6 yeni özellik:

Deprem Uyarı Sistemi Artık Türkiye’de

Bilindiği üzere Google, geçtiğimiz aylarda Android için deprem uyarı sistemi geliştirmişti. Bu sistem, sensörleri sayesinde Yunanistan ve Yeni Zelanda’da bulunan insanları depremden birkaç saniye önce uyarıyordu. Bunun dışında insanları, deprem anında güvenli yere geçmeleri konusunda uyarıyordu.

Google, şimdi bu sistemi Türkiye, Filipinler, Kazakistan, Kırgız Cumhuriyeti, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan’da da kullanıma açacak.

Yapılan açıklamada, özelliğin erişilebilir olduğu ülkelerin deprem riskine göre belirlendiği söyleniyor. Bu yüzden önümüzdeki aylarda özellik, daha fazla ülkede erişilebilir olacak.

Önemli Mesajlar Yıldızlanabilecek

Bazı mesajlar, insanlar için oldukça önemli olabiliyor. Bu yüzden insanlar, bu mesajları işaretleyerek ileriki zamanlarda tekrar bakma ihtiyacı hissedebiliyorlar.

Google da bunun için WhatsApp gibi uygulamalarda bulunan mesaj yıldızlama özelliğini Mesajlar uygulamasına getiriyor. Şirket, özelliği önümüzdeki günlerden itibaren global olarak kullanıma açacak.

Emoji Kitchen Geliştirildi

Google, geçtiğimiz yıllarda “Emoji Kitchen” adında bir özellik geliştirmişti. Bu özellik sayesinde Android kullanıcıları, mesajlaşırken mesajlarının sonunda çıkartma ve emoji önerileri görmeye başladılar.

Bu özellik şimdilik Gboard beta sürümünde mevcut. Ancak Şirket, bu yaz itibariyle Android 6 ve üstü sürümünü kullanan kullanıcılar için özelliği kullanıma açacak.

Fakat özellik şimdilik İngilizce, İspanyolca ve Portekizce dil paketleri için geçerli olacak.

Google Asistan’ın Özellikleri Geliştiriliyor

Günümüzde sanal asistanlar, insanlar için oldukça kullanışlı duruma geldiler. Hatta asistanların birçok işlemi yapabilmeleri, insanların hayatını kolaylaştırmaya başladı.

Google, bu kapsamda sanal asistanına yeni bir özellik daha getiriyor. İnsanlar artık sesli komutlarla asistan üzerinden uygulama içi işlemler yapabilecekler. Mesela Android kullanıcıları asistana “Hey Google, maillerimi kontrol et” talimatı verebilecekler.

Voice Access Gelişmiş Parola Sistemiyle Buluşuyor

Voice Access Gelişmiş Parola Sistemiyle Buluşuyor

Voice Access, Google tarafından motor engeli olan insanlar için geliştirildi. Bu özellik, insanların yalnızca sesiyle hızlı ve verimli bir telefon deneyimi sunuyor.

Bunun dışında Google, özelliğe geçtiğimiz günlerde bakış algılama sistemi getirmişti. Beta olarak kullanıma sunulan özellik sayesinde insanlar ekrana bakarak bazı komutlarda bulunabilecekler.

Google, şimdi ise sisteme gelişmiş parola sistemi getiriyor. Şirket, yeni güncellemeyle birlikte kullanıcılarına harf, sayı ve sembollerle şifre oluşturma olanağı tanıyacak.

Android Auto Deneyimi Geliştirildi

Android Auto Deneyimi Geliştirildi

Google, açıkladığı son özellikte ise Android Auto deneyiminin geliştirildiğini belirtiyor. Artık kullanıcılar, telefonları üzerinden Auto özelliklerini özelleştirebilecekler. Bunun dışında Android Auto’yu ilk kez kullanacak olanlar için sistem oldukça sadeleştirildi.

Artık park etme ve navigasyon uygulamaları Android Auto’da kullanılabilecekler. Bunun dışında Android Auto üzerinden gönderilen mesajlar için mesajlaşma deneyimi de geliştirildi.

Android Auto özelliği, Google tarafından belirlenen uyumlu araçlarda kullanılabiliyor.

Google tarafından açıklanan tüm bu yeni Android özellikleri, Android 6 ve üstü sürümlerde kullanılabilecekler. Google, yaptığı açıklamada güncellemelerin önümüzdeki günlerde dağıtılmaya başlanacağını belirtiyor.

Sizler yeni Android özellikleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.