Android Deprem Uyarıları Yunanistan ve Yeni Zelanda’da

Geçtiğimiz yıl Google tarafından tanıtılan Android deprem uyarıları sisteminin sınırları genişliyor. Tanıtıldığı dönemde sadece ABD’de kullanılabilen özellik, son güncellemeyle birlikte iki yeni ülkeye daha yayılıyor; komşumuz Yunanistan ve Yeni Zelanda.

Coğrafyamız gereği depremlerle yaşamak günlük hayatımızda önemli bir yere sahip. Doğal olarak en yakın komşularımızdan birisi Yunanistan’da da aynı coğrafyada yer alıyor. Bir okyanus ülkesi olan Yeni Zelanda’da depremlerden payını alan bir ülke. Bu nedenle Google’ın tercih ettiği yeni konumların başarılı olduğunu belirtmek gerek.

Bundan önce sadece Kaliforniya ve Oregon eyaletlerinde aktif bir özellik olan deprem uyarı sistemi, ShakeAlert ve Google’ın ortak bir çalışması. Şimdilik depremleri çok uzun süre önceden fark etmek mümkün değil. Ancak, bu sistem sayesinde birkaç saniye önceden gelen deprem bildirimi hayat kurtarıcı olabiliyor.

Deprem Uyarı Sistemi Android Telefonları Sismografa Çeviriyor

Sistem, akıllı telefonlarda bulunan ivmeölçerlerin sismograf olarak kullanılmasıyla çalışıyor. Android cihazlar sismik dalgaları ölçüyor ve olası bir depremi doğrudan kullanıcılara bildiriyor.

Ayrıca, birçok cihazdan aldığı veriyi sunuculara da iletiyor. Sunucuda toplanan veriler, konumlarıyla birlikte inceleniyor. Sonrasında sallanmanın deprem olup olmadığı belirleniyor. Aynı zamanda depremin şiddeti de bu sunucuda öğreniliyor.

android-deprem-uyari-sistemi
Görsel: Google

Google, konuyla ilgili paylaştığı blog yazısında doğal afet ve acil durumlarda her saniyenin önemli olduğunu vurguluyor. Şirket, konu hakkındaki araştırmalara da yazısında yer veriyor.

Araştırmalara göre, kullanıcıların depremler konusunda erken uyarı alması, yaralanmaların %50’den fazlasını önlüyor. Depremin tam öncesindeki birkaç saniyenin, kişilerin güvenliğe ulaşması için oldukça kritik saniyeler olduğu da vurgulanıyor.

Google tarafından Android cihazlara sunulan bu özellik tamamen ücretsiz. Herhangi bir ödeme yapmadan yakındaki bölgede gerçekleşen depremler hakkında bilgi almak mümkün.

Kullanıcılara otomatik olarak bildirim verecek olan bu özellik kelimenin tam anlamıyla hayat kurtarıcı. Ancak Google, bildirim almak istemeyen kişilerin cihaz ayarları üzerinden özelliği kapatabileceğini belirtiyor.

Üstünden bir yıl geçmeden iki yeni ülkede daha aktif hale gelen özellik gelecek dönemde farklı ülkelerde de ortaya çıkacaktır. Zaman içerisinde Türkiye’ye de gelmesini umuyoruz. Özellikle yaşadığımız son büyük depremler bu özelliğin ne kadar önemli olduğunu vurgular nitelikte.

Siz Android deprem uyarıları hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce özellik, ülkemize de yakın bir zamanda gelir mi? Türkiye’de bu özelliği görmek ister misiniz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.