Android Deprem Uyarı Sistemi – Depremi Önceden Bildirmek

Depremler, hayatın değişmeyen bir gerçeğidir. Hal böyle olunca, ülkemizin coğrafi konumu gereği bulundurduğu fay hatlarını da düşünerek bizim elimizden gelen tüm önlemleri almamız gerekir. Henüz depremleri günler hatta saatler öncesinden tahmin edebilmek mümkün değildir. Ancak Google’ın, Android işletim sistemli telefonlarda denediği deprem uyarı sistemi özelliği bu konuda yeni bulgular ortaya çıkarıyor.

Geçtiğimiz günlerde Kaliforniya’da gerçekleşen bir deprem ile bu bildirimler kullanıcılara ulaştı.

Android Deprem Uyarı Sistemi ShakeAlert

Amerika Birleşik Devletleri Jeolojik Araştırması, Kaliforniya Valiliği ve Google arasında olan bir birleşme sonucu, Kaliforniya’da kullanılan tüm Android cihazlara deprem bildirimi, depremden yaklaşık 1-2 saniye önce ulaşıyor. ShakeAlert adı verilen sistem hem 700’den fazla sismograf, hem de kullanıcıların Android cihazlarını mini bir sismograf olarak kullanıyor. Bu sayede bu birkaç saniyelik sürede, çökme, saklanma ve tutunma gibi hayatta kalmayı sağlayacak önlemleri alabilme imkanı doğuyor.

Bu sistemin kurulmasının sebebi, dünyanın her yerinde Kaliforniya’da bulunan bir sismograf ağına sahip olunmaması olarak gösteriliyor. Tam olarak burada Android cihazlar devreye giriyor. Dünyanın her yerinden topladığı veriler ile, dünyanın en büyük deprem algılama ağı oluşturuluyor. Bu da daha önce söylediğimiz bildirimin devreye girmesini sağlıyor.

android-deprem-uyari-sistemi
Resim: Google

Bu işlem telefondaki ivmeölçer ile gerçekleşiyor. Telefonlar, deprem olabileceğini düşündükleri sarsıntıları deprem tespit sunucusuna gönderiyor. Sunucuda bu verilerin deprem olup olmadığını anlamak için verileri birleştiriyor. Google’ın deyimiyle, bu işlemde ışık hızı ve deprem hızı savaşıyor. Kazanan ise tabii ki ışık hızı oluyor.

Kaliforniya’da aktif olarak kullanılan sistemin önümüzdeki yıllarda daha fazla alana yayılması bekleniyor. Google Asistan’a “deprem” dendiğinde, Google’ın depremlerle ilgili olan sayfası karşımıza çıkıyor. İngilizce olarak “earthquake near me” (yakınımdaki depremler) ve ya “earthquake” (deprem) dendiğinde ise, öncelikle kullanıcıya bir sarsıntı olup olmadığı soruluyor. Deprem olması ve bölgeden çok fazla veri gelmesi halinde Google bu bildiriyi kullanıcılara ulaştırıyor. Ayrıca depremden sonra yapılması gerekenler hakkında da bilgi veriyor.

Gündelik hayatta birkaç saniye oldukça değersiz gözükse de, deprem anında bir hayat kurtarmaya fazlasıyla yetiyor. Öyle ki depremin olacağını 2 saniye önce öğrenen bir insanın, yıkalabilecek nesnelerden kaçmak ve korunmak için bir fırsatı oluyor. Teknolojinin hayatımıza olan katkıları da bu şekilde devam ediyor. Böyle bir sistemin ülkemizde de kullanılmasını canı gönülden istiyoruz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.