AMD RX 6600 XT Yüksek Performansıyla Dikkat Çekiyor

AMD orta sınıf için sunduğu kartlara oldukça güçlü bir seçenek ekledi. AMD RX 6600 XT, 1080p çözünürlüğünde şirketin yeni modeli olarak karşımızda.

Bu yeni ekran kartı 5600 XT’nin yeni nesli olarak konumlanmakta. Aynı zamanda bir önceki nesle göre, 6 GB’a kıyasla 8 GB GDDR6 RAM sunmakta.

Yeni RX 6600 XT neredeyse 5700 XT ile eşit bir güce sahip. Aynı zamanda PS5‘te bulunan GPU ile arasında oldukça az bir performans farkı bulunmakta. Ayrıca yeni ekran kartı, 1440p çözünürlükte de akıcı bir deneyim mümkün. Ancak tabii ki AMD bu kartı “1080p için yeni bir standart” olarak pazarlamakta.

Performans verileri de paylaşılan yeni ekran kartı, Doom Eternal gibi oyunlar için son nesline göre 1.7 kat daha yüksek performans sundu. Aynı zamanda AMD önemli bir veri daha paylaştı. Dünya üzerinde satılan monitörlerin üçte ikisinin halen 1080p çözünürlükte olduğunu belirtti.

Yani AMD ürettiği bu kart ile oldukça geniş bir oyuncu kitlesine ideal bir çözüm sunabilir. 1080p çözünürlük günümüzde halen birçok oyuncu için standart konumda.

AMD RX 6600 XT 32 hesaplama birimine sahip. Ayrıca gücünü 8 pin bağlantısı ile 160W TDP değeri ile almakta. Aynı zamanda AMD’nin daha yüksek kare hızları için geliştirdiği Radeon Boost ve daha düşük gecikme için geliştirdiği Radeon Anti-Lag gibi özelliklere de sahip.

RX 6600 XT’nin özellikleri ile 1080p çözünürlüğünde oldukça önemli bir seçenek olduğu ortada. Ancak yaşanan kripto para ve çip krizleri nedeniyle fiyat tarafında nasıl bir sonuçla karşılaşacağımızı tahmin etmek oldukça zor.

Örneğin, RX 5600 XT’nin satış fiyatı 300$ olarak açıklandı. Ancak kripto para ve çip krizleri nedeniyle fiyat neredeyse iki katı olarak konumlandı.

AMD-RX-6600-XT-1080p-cozunurlukte-amiral-gemisi-

Markaların Modelleri Yakında!

Her ne kadar fiyat tarafında bir bilgi bulunmasa da ASUS, MSI, Gigabayte gibi markaların RX 6600 XT modellerini yakında göreceğiz.

Fiyat tarafında ise 379$ gibi oldukça iyi bir fiyat paylaşıldı. Ancak belirttiğimiz gibi fiyatın açıklandığı gibi kalması oldukça zor.

Son olarak AMD’nin 1080p için yeni amiral gemisi kartı 11 Ağustos’ta piyasaya sürülecek. Bakalım yeni ekran kartı nasıl bir satış performansı gösterecek? Bunu yakın zamanda göreceğiz.

Sizler AMD’nin yeni ekran kartı hakkında neler düşünüyorsunuz?

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2017 yılından beri çeşitli girişimlerde yer alıp içerik üreten Metin, girişimcilik konusuna oldukça meraklıdır. Teknoloji haberleri hakkında içerik üretmekten ve araştırma yapmaktan hoşlanır.