AMD, RTX Voice Özelliğine bir Rakip Geliştiriyor

Dünyanın en büyük işlemci üreticilerinden biri olan AMD’yle ilgili yeni bir sızıntı ortaya çıktı. Sızıntıya göre AMD, YouTube kanalında gürültü bastırma özelliğiyle ilgili bir video yayınladı. Daha sonra şirket, bu videoyu kısa bir süre içinde sildi. Ancak bir Reddit kullanıcısı bu videoyu platformda sızdırdı. Bu sızıntıya göre AMD tarafından RTX Voice için yeni bir rakip oluşturulacağı gözlemlendi.

AMD, işlemcileri için yeni özellikler getirmeye devam ediyor. Şirket haziran ayında gelecek planlarıyla ilgili duyurular yapmıştı. Bu duyurusunda ise Zen 5 teknolojisiyle ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Şimdi ise AMD şirketinin RTX Voice teknolojisine rakip getirme ihtimali ortaya çıktı.

AMD Noise Suppression RTX Voice’a Rakip Olacak

AMD’nin sızdırmış olduğu videoyla yeni Noise Suppression özelliği ortaya çıktı. Şirketin çıkarma ihtimalinin olduğu gürültü bastırma özelliğinin Nvidia’nın RTX Voice teknolojisine çok benzer olduğu gözlemlendi. Bu nedenle AMD’nin çıkaracağı gürültü bastırma teknolojisinin, RTX Voice için rakip niteliğinde olduğu düşünülüyor.

RTX Voice’un hem giden hem de gelen mikrofon sesi üzerinden arka plan gürültüsünü filtrelediği iddia ediliyor. Ayrıca RTX Voice’ta iki yönlü gürültü azaltma sunma amacıyla gerçek zamanlı derin öğrenme algoritmasının kullanımıyla ilgili bilgiler yer alıyor.

nvidia rtx voice
Görsel: Nvidia RTX Voice

Bu özellik sayesinde mikrofonun, yüksek seste dahi sadece kullanıcıların sesini kaydetmesine olanak tanıdığı söyleniyor. Ayrıca RTX Voice özelliğinin AMD’nin mevcut yazılımında olduğuyla ilgili bilgiler de mevcut.

AMD’nin kullanacağı gürültü bastırma teknolojisinin ne kadar iyi çalışacağı henüz kestirilemiyor. Ancak Nvidia RTX Voice’un çok iyi çalıştığı ve mekanik klavyelerin sesini bile yansıtmadığı bilinenler arasında yer alıyor.

AMD’nin yayınladığı videodaki gürültü bastırma teknolojisini resmi olarak ne zaman duyuracağı bilinmiyor. Aynı zamanda bu özelliğin hangi donanımlarda yer alacağıyla ilgili de bilgiler henüz mevcut değil.

Nvidia, RTX Voice yazılımını ilk piyasaya sürdüğünde yeni grafik kartlarında yer alan yapay zeka odaklı tensör çekirdeklerine yer vermişti. Bu tensör çekirdekleri de RTX Voice’ın düzgün bir şekilde çalışmasını sağlamıştı.

Nvidia, özel donanıma sahip olmayan eski grafik kartlarında da bu özellik için destek vermişti. Bu nedenle AMD’nin yeni çıkaracağı teknolojinin de geniş bir cihaz yelpazesinde çalışması beklentiler arasında.

Peki sizler AMD’nin RTX Voice özelliğine rakip getirmesi hakkında neler düşünüyorsunuz? Konuyla ilgili düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: https://www.theverge.com/2022/7/22/23273859/amd-noise-suppression-machine-learning-reduction-microphone-rtx-voice-competitor

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Dilbilim mezunu Dilara, uzun süredir teknolojik haberleri takip ediyor ve teknolojiyle alakalı içerik üretmekten keyif alıyor. Sosyal medya uygulamalarına ve teknolojik cihazlara da oldukça meraklıdır.