Amazon Pandemi Döneminde Üç Senelik Kazanç Elde Etti

Bir kitap satış mağazası olarak ticarete başlayan ve daha sonra dünyanın en büyük online alışveriş sitelerinden biri haline gelen Amazon, 2021 yılının ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı. Açıklanan rapora göre Amazon, pandemi döneminde geçtiğimiz üç seneden daha fazla kar elde etti.

Şirketin paylaştığı gelir belgesi, 31 Mart 2021 tarihinden itibaren, önceki 12 ay boyunca olağanüstü bir kazanç elde ettiğini gösteriyor. Bu tarihten önceki bir sene tam olarak COVID-19 salgının başladığı döneme denk geliyor. Bu da, Amazon şirketinin pandemi döneminde akıl almaz bir başarı gösterdiğini belgeliyor.

2020 Nisan ayından 31 Mart 2021 tarihine kadar şirketin toplam kazancı 26.9 milyar dolar olarak ifade ediliyor. Asıl şaşırtıcı olay ise şirketin 2017 ve 2019 yılları arasındaki kazancı oluyor.

Geçtiğimiz senelerde açıklanan verilere göre Amazon’un 2017, 2018 ve 2019 yıllarındaki toplam kârı yaklaşık 25 milyar dolar. Bir başka deyişle, son 12 aydaki kazancından yaklaşık 2 milyar dolar daha düşük bir miktar.

Buna ek olarak şirket 2021 yılının ilk çeyreğinde 108.5 milyar dolar değerinde net satış gerçekleştirdiğini belirtiyor. 2020 yılının ilk çeyreğindeki 75.5 milyar dolar olan miktar %44 artış gösteriyor.

Şirketin 2021 yılının ilk çeyreğinde elde ettiği toplam kazanç ise 8.1 milyar dolar. Geçtiğimiz senenin ilk çeyreğinde elde edilen gelir de 2.1 milyar dolar ifade ediliyor. Tüm bunların sonucunda şirketin, geçtiğimiz birkaç seneki gelir miktarlarına fark attığı gözler önüne seriliyor.

Amazon’un Kazancı Artışta

Amazon şirketinin akıl almaz kazancının en önemli faktörü pandemi dönemi ve karantina olarak düşünülüyor. 2020 yılının başından itibaren neredeyse tüm dünya evlerinde hatırı sayılır sürelerce vakit geçirdi. Daha doğrusu insanlar evlerinde vakit geçirmek zorunda kaldı.

Koronavirüs salgını ve hastalığın yayılmasını önlemek için dünyanın büyük çoğunluğu karantinaya girdi. Bu süreç de evden yapılan alışverişlerin miktarını önemli ölçüde artırdı. Online alışveriş sektörünün liderlerinden Amazon da bu karantinadan kendi payına düşeni aldı.

Önümüzdeki dönem gerçekleşecek gelişmeler sonucunda karantinaların azalması bekleniyor. Bunun sonucunda insanlar alışverişlerini online olarak yapmayı tercih etmeyebilir. En azından pandemi dönemindeki kadar.

Bu nedenle şirketin gelecek dönemlerde bu artışı koruması pek mümkün gözükmüyor. Ancak tabii ki, gelecek senenin ilk çeyreğinde nasıl bir tabloyla karşılaşacağımızı tam anlamıyla bilmek imkansız.

Fakat şunu söylemek mümkün; Amazon son senelerin en başarılı rakamlarına ulamış gibi gözüküyor.

Sizce Amazon’un kazancı tamamen pandemi döneminden mi kaynaklı? Konuyla ilgili görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.