Amazon One Tanıtıldı – Avuç İçi ile Ödeme Yapabilmek

amazon-one-tanitildi
Resim: Amazon
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
İçindekiler

Geçtiğimiz günlerde dünyanın en çok kullanılan yayıncılık servislerinden biri Prime Video ve Amazon Prime ile Türkiye pazarına giriş yapan Amazon, yeni bir teknoloji tanıttı. Yeni Amazon One sayesinde sadece avuç içinizi kullanarak ödeme yapabiliyor veya kart okutarak girebildiğiniz yerlere giriş yapabiliyorsunuz. Bu teknoloji bir nevi avucunuzu, kredi kartına veya kimlik kartınıza dönüştürüyor.

Amazon One tasarlanırken şirket, her insanda farklı bir yapıya sahip olan avuç içini kullanmayı tercih etmiş. Eşsizlik açısından mükemmel bir araç olan insan avucu, bu gibi işlemlerin süresini oldukça kısaltacak gibi duruyor. Ayrıca avuç içini okutma işlemi temassız olarak gerçekleşiyor. Özellikle pandemi sürecinde temassız bir işlem yapabilmek oldukça mantıklı görünüyor. Ancak, şirket bu bilgilerin güvende olduğunu belirtse de, kullanıcılar yine de şüpheye düşebilir gibi duruyor.

Amazon One’ın sadece ödeme yaparken kullanılması beklenmiyor. Bir nevi sizin kimliğinizi yansıtan avuç içinizi tanımladıktan sonra bir spor müsabakası izlemek için stadyum veya benzeri mekanlara, konser salonlarına ve müzeler gibi çeşitli alanlara girişte kullanmak hem hız hem de güvenlik açısından yerinde gözüküyor.

Amazon One Şu Anda Kullanılıyor mu?

Şirket Amazon One’ın ilk kullanım yerinin Seattle’daki iki Amazon Go mağazasında olacağını belirtiyor. Kayıt işleminin ise oldukça basit olduğunu ekliyor. Kullanıcıların kayıt olurken ihtiyaç duydukları şeylerin sadece bir kredi kartı, bir cep telefonu numarası ve bir avuç olduğu açıklanıyor.

Amazon One cihazına kredi kartınızın takılması işlemiyle kayıt başlıyor. Daha sonra cihaz avuç içinizi tarıyor. İsteyen kullanıcılar tek avuç içini, isteyenler ise ikisini birden tanımlayabiliyor. Bunun ardından kayıt işleminin tamamlandığı ve Amazon One’ın kullanıcının avucunu tanıyacağı belirtiliyor.Şirket önümüzdeki aylarda diğer Amazon Go mağazalarına da Amazon One desteği getireceğini belirtiyor. Ayrıca sadece Amazon Go değil, çeşitli alışveriş mağazaları, stadyumlar, ofisler gibi mekanlara Amazon One cihazı kurulabileceğini ekliyor.

amazon-one-tanitildi
Resim: Amazon

Amazon bu cihazı üretmekteki motivasyonunun insan hayatını kolaylaştırmak olduğunu belirtiyor. Her zaman yüksek müşteri deneyimi hedefleyen şirket, kullanıcıların Amazon One ile hızlı, akıcı ve güvenilir işlemler yapabileceği bir platform oluşturduklarını açıklıyor.

Amazon Neden Avuç İzi Kullanıyor?

Amazon neden avuç içini kullandığını, her insanın eşi bulunmaz bir avuç izine sahip olmasıyla açıklıyor. Böyle bir biyometrik verinin kullanılması, güvenlik açısından oldukça başarılı bir önlem gibi gözüküyor. Cihazın avuç içini tararken ürettiği veri ise, taranan avucun çeşitli görüntülerini kaydetmesiyle oluşuyor.

Amazon verileri oldukça güvenli bir şekilde sakladıklarını belirtiyor. Ayrıca üye olan kişilerin daha sonra verilerini sistemden sildirebileceğini de ekliyor. Üstelik Amazon One kullanabilmek için bir Amazon hesabınızın olması da gerekmiyor.

Henüz çok taze olan bu teknoloji geniş bir kullanım alanına sahip değil. Ancak böyle bir teknolojinin ülkemizde ve dünyada yaygınlaşması güvenlik, rahatlık ve hızlılık açısından olumlu bir gelişme olabilir. Kredi kartı veya kimlik kartı gibi çeşitli belgeler unutulabiliyor veya kaybolabiliyor. Avuç izini kullanmak bu açıdan da oldukça mantıklı görünüyor. Öte yandan biyometrik bir verinin, bir şirkette depolanması her insanın isteyeceği bir şey olmayabilir. Öyle ya da böyle teknoloji her geçen gelişiyor, geleceğin neler getireceği ise hiç belli olmuyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bu içerikler de hoşunuza gidebilir!

Google Family Bell

Google Family Bell ile Evde Eğitim Daha Kolay

Aileler alışılmadık bir okul sezonunu bitirmiş ve yenisine hazırlanırken; bugün Google, Nest hoparlörlerinde ve akıllı ekranlarında öğrenmeyi daha eğlenceli hale getirmeyi ve

Nikola Tesla

Nikola Tesla Kimdir? : Bir Dahinin Hayatı

Nikola Tesla kimdir? Mühendis, mucit, öğretmen ve bir dahi. 10 Temmuz 1856 tarihinde günümüz Hırvatistan’ında dünyaya gelen Nikola Tesla, ailesinin dördüncü çocuğuydu.

Bizi Takip Edin!

Yorum yapın