Amazon Kuantum Programlama Hizmetini Kullanıma Sundu

Teknoloji devi Amazon en yeni teknolojilere ayak uydurmaya devam ediyor. AWS ile bulut servis hizmetlerinde lider konumda olan Amazon bir bulut hizmeti olarak sunduğu kuantum programlama servisi olan Braket’i kullanıma sundu.

Amazon bugün, yeni kuantum algoritmalarını keşfetmek ve tasarlamak için bir geliştirme ortamı sağlayan, tam olarak yönetilen bir Amazon Web Services (AWS) ürünü olan Amazon Braket’in genel kullanıma sunulduğunu duyurdu. Braket geçtiğimiz Aralık ayında kullanıcılara bir test sürümü şeklinde sunulmuştu. Bugünden itibaren tüm kullanıcılar Braket’e girip kullanabilir ve yazdıkları algoritmaları D-Wave , IonQ ve Rigetti gibi sistemlerde, kuantum işlemcilerinde çalıştırabilir.

Teorik olarak, kuantum hesaplama, güçlü bilgi işleme araçları oluşturmak için kuantum mekaniği yasalarından yararlanarak, klasik bilgisayarların erişemeyeceği sorunları çözme potansiyeline sahiptir. Bundan ortaya çıkan bilimsel keşifler, enerji depolama, kimya mühendisliği, yeni ilaç keşifleri, finansal çalışmalar, makine öğrenimi ve daha fazla alanda kullanılabilir. Fakat bu konularda uğraşmak için hem yeterli kuantum programlama bilgisine hem de kuantum donanımına erişim gerekir. Günümüzde ise kuantum donanımına erişim hiç de kolay değil. Amazon, yönetilen kuantum altyapısının, kuantum teknolojilerinde araştırmaya, eğitimi kolaylaştırmaya ve gelecekte atılımları hızlandırmaya yardımcı olabileceğini iddia ediyor.

Amazon kuantum programlama ile kullanıcılar ve donanım sağlayıcılar kendi algoritmalarını tasarlayabilecek. Alternatif olarak ise, önceden oluşturulmuş algoritmalar kitaplığından seçim yapabilecekler. Bunlarla birlikte kullanıcılar kendilerine, düşük seviyeli kuantum devreleri veya tam olarak yönetilen karma algoritmaları oluşturabilecek.

Amazon Braket Kuantum Programlamaya Yön Verecek

Kuantum algoritmaları çalıştırmanın yanı sıra, müşteriler Braket’i günümüzün kuantum teknolojisinin doğasında bulunan sınırlamaların üstesinden gelmek için kuantum ve klasik bilgi işlem sistemlerini birleştiren hibrit algoritmaları çalıştırmak için kullanabilirler.

Ayrıca Amazon, kullanıcıları 1Qbit, Rahko, Rigetti, QC Ware, QSimulate, Xanadu ve Zapata gibi şirketlerdeki uzmanlara bağlamayı amaçlıyor.

Boeing’in dışında Amazon, Volkswagen’in kurumsal ortamda kuantum hesaplama için Braket’i test ettiğini açıkladı. Braket’i ilk benimseyenler arasında çok uluslu enerji şirketi Enel, biyoteknoloji kuruluşu Amgen, Waterloo Üniversitesi Kuantum Hesaplama Enstitüsü, kuantum makine öğrenimi start-up’ı Rahko, Qu & Co ve Fidelity Uygulamalı Teknoloji Merkezi yer alıyor.

Amazon Braket bugün ABD Doğu, ABD Batı AWS bölgelerinde kullanıma sunuldu. Ama ilerleyen dönemlerde bu listeye çok daha fazla yer eklenecek. Braket, Microsoft hizmeti olan Azure Quantum’a kıyasla kullanıcılara daha çok şey vadetmekte.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Özgür Doğan (Okunuşu: Özgür Do:an) : Teknoloji içerikleri yazmayı ve okumayı seven kişi, kimse, topluluk.