ABD’nin WeChat Yasağı Sonrası Çin’de iPhone Satışları Düşebilir

Trump’ın geçtiğimiz günlerde hakkında kararname yayımladığı WeChat uygulamasının yasaklanmasının ardından Çin’deki iPhone satışları ciddi bir şekilde düşüş yaşayabilir. Henüz uygulama yasağının yalnızca ABD’de mi yoksa tüm ülkelerin App Store mağazalarında mı geçerli olup olmayacağı belli değil. Bu nedenle analistler buna bağlı olarak iyi-kötü senaryolar ortaya koymaya başladı.

Analistlere göre Apple, WeChat uygulaması App Store’dan kaldırılırsa Çin’deki iPhone satışlarının yaklaşık %25-30’unu kaybedebilir. Bu, Çin’deki satışların dörtte birinden fazlasına denk gelen bir miktar olarak açıklandı. iPhone haricinde diğer Apple ürünleri olan iPad, Apple Watch ve Mac’ler Çin’de %15-25 arasında bir düşüş yaşayabilir.

wechat-yasaklanması-iphone-satislari-uzerinde-etki-yaratabilir-wechat-logosu

7 Ağustos Cuma günü ABD başkanı Donald Trump’ın imzalamış olduğu kararname Çin’e ait bir teknoloji firması olan Tencent’in geliştirdiği WeChat uygulamasının yasaklanması ile ilgiliydi. WeChat, Çin’de oldukça popüler olan bir sosyal platformdur. İnsanlar; mesajlaşma, mobil ödemeler, e-ticaret, güncel haberleri takip etme ve daha fazlası için WeChat’i sıklıkla kullanıyor. Çin’de neredeyse bir milyar kişi tarafından kullanılan uygulama, oradaki insanların e-posta adresleri ya da telefon numaralarıyla eşdeğer konumda tutuluyor.

Apple’ın en önemli gelir kaynaklarından biri olan Çin pazarı, iPhone satışlarının tamamının yaklaşık %20’sini oluşturuyor. Analistler ise; WeChat’in App Store’dan yasaklanması sonucunda Çin’de Apple’ın tüm ürünlerinde ve iPhone’larda önemli bir düşüş yaşanacağını belirtti.

WeChat Yasağı ABD’deki iPhone Satışları Üzerinde de Etki Yaratabilir

Yalnızca Çin değil, aynı durum ABD için de geçerli görünüyor. WeChat uygulaması, başka ülkelerde yaşayan Çinli vatandaşlar için aileleriyle görüşebilmeleri amacıyla zorunlu bir uygulama niteliğine sahip. Bu nedenle Amerika Birleşik Devletleri’nde de Çinli vatandaşlara yapılan iPhone satışları bu durumdan etkilenebilir. İyi senaryoya göre, eğer WeChat yalnızca ABD App Store’dan çıkarılırsa ABD’de iPhone satışlarının %3 ila %6 oranında düşebileceği ve diğer Apple ürünlerinin satışlarının da en az %3’ünün kaybedileceği tahmin ediliyor.

WeChat uygulamasının Çin’de ve diğer ülkelerde yasaklanmasının iPhone satışları üzerindeki etkisi Apple için oldukça yıkıcı olabilir.

Analist Ming-Chi Kuo yatırımcılara, WeChat’in yasaklanması sebebiyle Apple’ın tedarik zincirinde yer alan LG Innotek ve Genius Electronic Optical gibi firmaların hisse senetlerini azaltmaları tavsiyesini yaptı. 20 Eylül’de yürürlüğe girecek olan bu yasağın değiştirilmesi ya da iptal edilmesi için hala zaman var. Belki de yapılan analizler sonucunda bu kadar ciddi düşüşlerin olacağının öngörülmesi ABD’yi kararda değişikliğe itebilir.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Nev'i şahsına münhasır bir kalite kontrol elemanı