Alexa Hizmet Vermeyi Sonlandıracağını Açıkladı!

Amazon bünyesinde hizmet veren Alexa, dünyanın en çok tercih edilen web sitesi analiz platformlarının başında geliyor. Platformun sunduğu özellikler, kullanıcılarını fazlasıyla memnun ediyor. Fakat Alexa kullanıcıları, bu özelliklerden daha fazla yararlanamayacaklar. Çünkü Alexa, yaptığı açıklama ile hizmet vermeyi sonlandıracaklarını duyurdu.

Alexa, kendi resmi sitesi üzerinden yaptığı duyuru ile kullanıcılarına veda etti. Yapılan açıklamada Alexa kullanıcılarının, bir süre daha sunulan hizmetlerden faydalanabilecekleri belirtildi.

Alexa 2022’de Kullanıcılarına Veda Edecek

Bilindiği üzere Alexa Internet, 25 yıl önce kullanıcılarına hizmet vermeye başlamıştı. Geliştiriciler, platformu temel olarak insanların site yönetimlerine yardımcı olunması amacıyla geliştirdiler. Daha sonra Amazon, hızla büyüyen platformu kendi bünyesine kattı. O günden beri Amazon, Alexa Internet üzerinden kullanıcılarına trafik analiz etmek ve keyword analizi yapmak gibi çeşitli özellikler ile hizmet veriyor. Bundan dolayı Alexa, birçok web sitesi yönetimi tarafından aktif bir şekilde kullanılıyor.

Ancak kullanıcılar, bu hizmetten daha fazla faydalanamayacaklar. Çünkü Alexa, yaptığı açıklama ile 1 Mayıs 2022’den itibaren hizmet vermeyi durduracaklarını açıkladı. Şirket, yapılan açıklamada bu kararı neden aldıklarını paylaşmadı. Fakat Alexa, açıklamada bu kararı almalarının zor olduğunu belirtti.

Alexa, yaptığı açıklamada 1 Mayıs 2022’ye kadar gerçekleşecek olan işleyiş hakkında da bazı bilgiler paylaştı. Bu bilgiler doğrultusunda Alexa, 8 Aralık tarihinden itibaren yeni abonelikleri kabul etmeyeceklerini belirtti. Bunun yanı sıra mevcut aboneler ise platformdan 1 Mayıs 2022 tarihine kadar yararlanabilecekler.

Alexa 2022de Kullanıcılarına Veda Edecek
Görsel Kaynağı: Alexa

Mevcut kullanıcılar, platformu kullandıkları süreç boyunca abonelik ücreti ödemeye devam edecekler. Yani Mayıs 2022’ye kadar Alexa hizmetlerinden faydalanmak isteyen abonelerin, 2022 Nisan ayına kadar abonelik ücretlerini ödemeleri gerekecek.

Ayrıca Alexa kullanıcılarının, hesaplarını silme imkanı da mevcut. Hesabının 1 Mayıs 2022’ye kadar aktif kalmasını istemeyen kullanıcılar, aboneliklerini iptal ettikten sonra Alexa ile iletişime geçerek hesaplarını silebilecekler.

Sunduğu hizmetler ile kullanıcılarını memnun etmeyi başaran Alexa, hizmetlerini sonlandıracağını açıklamasıyla birçok kişiyi şaşırttı. Her ne kadar Alexa, önceki kadar popüler olmasa da yeterli düzeyde kullanıcı sayısına sahipti. Fakat platform yöneticileri, platformun artık beklenen ilgiyi görmediğini düşünmüş olacaklar ki veda kararı aldılar.

Sizler Alexa hizmetlerinin sonlandırılacak olması hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Alexa, neden son zamanlarda kullanıcı sayısında düşüş yaşadı? Sizler de Alexa hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.