Akıllı Mutfak Teknolojileri

Teknoloji gittikçe daha akıllı ve daha ilginç bir hale geliyor, bu da günlük kullandığımız en temel şeylerde bile etkisini gösteriyor. Mutfak da teknolojiden etkilenen alanlardan bir tanesi. Peki son zamanlarda çıkan ilginç ve akıllı mutfak teknolojileri nelerdir?

GeniCan Scanner

GeniCan Scanner

GeniCan, çöp kutusuna attığınız şeylerin barkodlarını okur ve onların eksildiğini anladığı için alışveriş listenize adlarını ekler. Zamandan ve paradan tasarruf etmenizi sağlayan bu cihaz çöp kutunuza kolayca bağlanır. Barkodu olmayan bir ürünü atarken de attığınız şeyin adını söylemeniz yeterlidir. Mesela portakal atıyorsunuz ve bunun online alışveriş listenize eklenmesini istiyorsunuz. GeniCan’in ses tanıma özelliği sayesinde çöpünüzü atarken portakal demeniz, artık eksik olan portakalı, alışveriş listenize eklemenizi sağlıyor.

Instant Pot

Instant Pot

Instant Pot, mobil cihazlarınızdan kontrol edebileceğiniz programlanabilir bir çoklu pişiricidir. Bu ürün sayesinde yemeklerinizi hareket halindeyken bile pişirebilir ve programlayabilirsiniz. Instant Pot, yavaş pişmiş et, yoğurt, tahıl, kek gibi önceden programlanmış yüzlerce tarife erişim sağlar. Pişirirken yemeğin başında beklemenize gerek kalmaz çünkü zaten telefonunuzdan pişmesini ve ilerleyişini kontrol edebilirsiniz. 

1 cihaz sayesinde 8 cihazlık yemek pişirebilmenizi sağlayan Instant Pot’un ayarlanabilir programlarını: Düdüklü tencere, yavaş ocak, pirinç lapası pişirici, yoğurt makinesi, kek makinesi, sote, buharlı pişirici ve ısıtıcı olarak sayılabilir.

The Sensate Smart Faucet

akıllı mutfak teknolojileri
Smart Faucet

Sesle etkinleştirilen bu akıllı musluk, sözlü komutunuzla ölçülen miktarda suyu almanızı sağlar. Ses kontrolüne ek olarak bu temassız musluk, elinizi bir kez sallamanızla suyu açıp kapatan bir hareket sensörü içerir. Musluk mobil cihazınıza indireceğiniz uygulaması ile çalışır ve böylece su kullanımını izleyebilir, olağanüstü durumlardan hızlıca haberdar olabilirsiniz.

Drop Scale

Drop Scale

Drop, mobil cihazınıza indireceğiniz uygulaması sayesinde lezzetli yemekler bulma, yapma ve paylaşma konusunda sezgisel olarak size rehberlik eden Bluetooth özellikli bir mutfak terazisidir. İnteraktif tarifler, basit içerik örnekleri ve akıllı malzeme ölçeklendirmesi sayesinde yemek pişirmek daha önce hiç olmadığı kadar kolay olacak.

The Brava Experience

akıllı mutfak teknolojileri
The Brava

Brava, tezgah üstü pişirmede yeni bir yaklaşıma sahip akıllı bir fırındır. Diğer akıllı fırınlar gibi, Brava da Wi-Fi’ye bağlı ve mobil cihazınıza indireceğiniz uygulaması sayesinde kontrol edilebilir. Brava’yı diğerlerinden farklı kılan şey pişirme yöntemidir. Brava, yiyeceklerinizi pişirmek için geleneksel konveksiyonlu ısıtma yerine ışık kullanır. Böylece çok yüksek ısılara inanılmaz derecede kısa sürede ulaşabilir ve size yemek pişirme konusunda zaman kazandırır.

Sprout Led

Sprout Led

Sprout Led bir ev içi bahçe sistemi olarak tanımlanabilir. Bu ürün sayesinde en sevdiğiniz bitkileri mutfak tezgâhınızda; toprak ve güneş olmadan mevsim fark etmeksinizin yetiştirebilirsiniz.

En ilginç ve akıllı mutfak teknolojileri içinde sayılan Sprout Led, 3 bitki kapasitesine sahip ve bunları topraktan 5 kat daha hızlı büyütüyor. Bunu sağlayan şey de içindeki 60 adet led ampül. Yapacağınız otomatik zamanlayıcı, ışıkların tam olarak doğru zamanda yanıp sönmesini sağlar. Ayrıca tam anlamıyla dakikalar içinde kurulan Sprout size de inanılmaz otlar, çiçekler veya sebzelerinizle ne yapacağınızı planlamak için zaman bırakmış olur.

Peres

akıllı mutfak teknolojileri
Peres

Artık bir etin bozulup bozulmadığını anlamak çok daha kolay. Peres, tazeliği test etmek için etleri tarayan, hala yemek pişirmek için uygun olup olmadığını belirleyen bir cihaz. ‘’Dünyanın ilk taşınabilir elektronik burnu’’ olarak adlandırılan bu akıllı ürün; sığır eti, tavuk ve balık için kullanılabilir.

Peres’i kullanmak için yapmanız gereken şey, cihazı etin yakınına getirip düğmesine basmak. Cihazın sensörleri etin etrafındaki havadan örnek alarak bunu bir mobil uygulamaya gönderir, daha sonra ayrıntılı sonuçları ve güvenlik önerilerini gösterir. 

Böylece bir etin durumunu anlamaya çalışırken artık gözlerinize ve burnunuza güvenmenize gerek yok; cihaz taze olup olmadığını, yalnızca soğutma gerektirdiğini veya tüketildiğinde potansiyel olarak tehlikeli olup olmadığını daha bilimsel bir şekilde değerlendirip size gösterecek.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojik mitleri araştırmayı ve ürün incelemeleri yapmayı çok seven, sanatsever, meraklı bir endüstri ürünleri tasarımı öğrencisi.

“Akıllı Mutfak Teknolojileri” üzerine 2 yorum

Yorumlar kapalı.