Akıllı Ev Aletleri Güvenliğimiz Açısından Tehlikeli mi?

Telefonlarınız ve bilgisayarlarınız kadar akıllı ev aletlerinizin güvenliği hakkında fazla düşünmeyebilirsiniz. Akıllı ev aletlerimizle olan sınırlı etkileşimimiz göz önüne alındığında bir yandan haklı da olabilirsiniz. Fakat akıllı ev aletlerine artan talep, bu aletlerin hızlı bir şekilde gelişmelerine sebep olmuştur. Otonom süpürge cihazlarından sesle çalışan klimalara kadar çoğu akıllı ev aletleri Wi-Fi aracılığı ile yönlendirilmektedir. Az önce belirttiğimiz gibi akıllı ev aletlerinde artan bu teknolojik gelişmeler beklenmedik sonuçların doğmasına sebep olmuştur. Tost makinenize yapılan bir saldırı ile ekmeğinizin fazla kızarması sizin için pek bir sorun oluşturmayabilir lakin başka kötü amaçlı saldırılara da uğrayabilirsiniz.

Bu konuyla alakalı fazla veri olmasa da şimdilik bilgisayar korsanları, korkmamıza sebep olacak kadar gelişmiş bir sisteme sahip değil. Bununla birlikte, akıllı ev aletleri de kendi güvenliklerini güvence altına alacak sistemlere sahip değildir fakat robot süpürge aletleri birçok sensöre sahiptir. Odaları tarayıp haritalandırabilir ya da kameralı nesneleri tanımlayabilecek sistemleri olabilir. İçinde bulunan pil zararlı bir yazılım ile kendi kendini yakıp büyük sorunlara yol açabilir ya da pilin denetleyicisine yanlış bilgi vererek daha yüksek voltaj ile sarj olmasına sebep olup patlamasına yol açılabilir.

Üreticiler, bu tarz saldırıları önleyebilecek bataryaya bağlı sıcaklık sensörü ile aşırı dalgalanmaları izleyip şarjı kapatacak sistemlere sahiplerdir fakat bu durum sistemlerin aşılamayacağı anlamına gelmiyor. Cihazdaki kalibrasyonu dengeleyerek veya cihazın mevcut yazılımının üzerine zararlı bir yazılım yazarak bu önlemin üstesinden gelinebilmektedir.

Akıllı Ev Aletleri İle İlgili Tek Tehdit Donanım Kısmı Değil

Bilgisayar korsanlarının tek hedefi cihazınızın donanım kesimlerine erişim sağlayıp onları etkisiz hale getirmek değildir. IoT’nin (Nesnelerin İnterneti) hayatımızda gittikçe daha da yer edinmesi evimizde bulunan en ufak aleti bile internete bağlı duruma getirebilir. Bu da kötü niyetli insanların sisteminize sızmayı başardığında sizinle ilgili çok fazla bilgi edinebilmesi demektir. Akıllı televizyonunuza ait kameradan görüntünüzü, akıllı güvenlik sisteminden eve giriş çıkış saatleriniz gibi birçok kişisel bilginize erişebilmesi demektir.

Bu nedenle uzmanlar akıllı ev cihazlarının herkese açık bir ağ bağlantısına bağlanmasının güvenli olmadığını dile getiriyorlar. Hatta bu tarz cihazların bağlı olduğu ağlara fazladan güvenlik önlemi alınması gerektiğini desteklemekteler.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Özgür Doğan (Okunuşu: Özgür Do:an) : Teknoloji içerikleri yazmayı ve okumayı seven kişi, kimse, topluluk.