AirPods Üretimi Azaltılacak: Satışlar Düşüşte

Apple, ilk kablosuz kulaklıklardan birisi olan AirPods serisi ile kullanıcılarını oldukça memnun etmişti. Ürettikleri kaliteli kulaklıklar, kullanıcılardan güzel geri dönüşler almayı başarmıştı. Ancak AirPods’un fiyatı nedeniyle bazı kullanıcılar alternatif markaları tercih etmeye başlamış gibi duruyor. Çünkü, Apple’ın aldığı yeni kararla birlikte AirPods üretimi azaltılacak.

Kablosuz kulaklıklar son zamanlarda oldukça yaygınlaşmaya başladı. Birçok markanın kablosuz kulaklık üretmesi, piyasada rekabete sebep oldu. Bu durum da insanların uygun fiyata kaliteli kablosuz kulaklık bulabilmelerine olanak sağladı.

Bu rekabet kullanıcılar için iyi olurken şirketler için ise pek olumlu olmadı. Özellikle ünlü kablosuz kulaklık serisi AirPods’un üreticisi Apple, bu durumdan en çok etkilenen şirketlerin başında geliyor diyebiliriz.

Apple AirPods Üretimini Azaltmaya Karar Verdi

AirPods

Son zamanlarda QCY ve Xiaomi başta olmak üzere birçok şirket uygun fiyatlı kablosuz kulaklık piyasaya sürdü. Bu durum da kullanıcıları oldukça memnun etti. Çünkü Apple veya Samsung marka bir kulaklık almak isteyenler en az 700-800 TL’yi gözden çıkartmak durumunda kalıyorlardı.

Kullanıcıları memnun eden bu durum, şirketler için ise pek iyi olmadı. Bu şirketlerin başında da Apple geliyor. Apple, AirPods serisinin başarıları ile kulaklık konusunda da adından söz ettirmeyi başarmıştı. Hem şık hem de kaliteli kulaklıklar üreten şirket, kullanıcıları tarafından bir kez daha takdir edilmeyi başarmıştı.

Ancak, birçok şirketin kablosuz kulaklık üretmeye başlaması AirPods satışlarını oldukça düşürdü. Bu durum da Apple’ı AirPods üretimi konusunda yeni bir karar almak zorunda bıraktı. 2021 yılında 110 milyon AirPods üretmeyi hedefleyen şirket, aldığı yeni kararla bu sayıyı 75-85 milyona civarına indirdi.

Şu anlık üretimi %25 ila %40 arasında azaltmayı hedefleyen Apple, gelecekte bu oranı artırabilir. Çünkü şirket, satış politikasında herhangi bir değişikliğe gitmeyi düşünmüyor. Bu durum da uygun fiyatla satılan kulaklıkların daha çok tercih edilmesine sebep olabilir.

AirPods’un satışlarındaki düşüşün sebebinin sadece diğer markalarla alakalı olmaması da mümkün. AirPods Pro ve AirPods Max modellerinin de AirPods satışlarının önüne geçiyor olması muhtemel.

İddialara göre şu an stoklarda birçok AirPods mevcut. Ancak kulaklıkların satışları Apple’ın beklediği gibi değil. Bu durum da insanların akıllarına “acaba Apple, AirPods modelinde indirim yapar mı” sorusunu getirdi.

Şu anlık şirketin bu konuda bir adım atıp atmayacağı bilinmiyor. Ancak kısa sürede Apple’ın AirPods konusunda yeni kararlar alması oldukça muhtemel.

Sizce Apple, AirPods satışlarında tekrar istediği başarıyı yakalayabilecek mi? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.